Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Czas pracy po zmianach przepisów

      Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy zyskali dodatkowe przerwy w pracy. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy przekroczy 9 godzin, ma prawo do dwóch 15-minutowych przerw, a jeśli jego praca wyniesie ponad 16 godzin na dobę – do trzech takich przerw. Nowe przepisy uregulowały również zasady wliczania czasu szkoleń do czasu pracy.

    • comment
      Artykuł
      aktualny

      Dokumentowanie czasu pracy po zmianach przepisów – obowiązki pracodawcy

      Dokumentowanie czasu pracy najczęściej odnosi się do ewidencji czasu pracy. Należy jednak pamiętać, że w szerokim rozumieniu obejmuje ono także harmonogramy czasu pracy, potwierdzenia obecności w pracy (np. lista obecności, dane z systemu elektronicznego, za pomocą którego potwierdzana jest obecność w pracy), jak również dokumentację związaną z ustaleniem konkretnych rozwiązań z zakresu czasu pracy

    • comment
      Artykuł

      Jak prowadzić ewidencję czasu pracy po zmianach od 1 stycznia 2019 r.

      Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.

    • comment
      Artykuł

      Czas pracy – jak planować i rozliczać w praktyce pracę pracowników

      Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę

    • comment
      Porada

      Jak pracodawca powinien udzielać przerw w pracy w zadaniowym czasie pracy

      Zatrudniam kilku pracowników w zadaniowym czasie pracy. W jaki sposób mam im zapewnić 15-minutową przerwę, która przysługuje pracownikom pracującym minimum 6 godzin w danym dniu? Są to osoby zatrudnione na pełny etat, więc powinny pracować 8 godzin dziennie - pyta Czytelnik ze Szczecina.

    • comment
      Porada

      Czy należy zwiększyć wynagrodzenie w razie zlecania dodatkowej pracy w systemie zadaniowym

      W przedsiębiorstwie jest zatrudnionych kilku pracowników na stanowiskach przedstawicieli handlowych w systemie zadaniowym. Jeden z pracowników będzie przez pewien czas nieobecny i trzeba podzielić jego zadania na pozostałych handlowców. Czy możemy okresowo zwiększyć tym osobom zakres pracy bez zwiększania wynagrodzenia - pyta Czytelnik z Poznania.

    • comment
      Artykuł

      Jakie zmiany w czasie pracy kierowców zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

      Od 1 stycznia 2012 r. zaczną obowiązywać zmienione przepisy dotyczące czasu pracy kierowców. Wchodzące w życie zmiany są odzwierciedleniem problemów, z jakimi zmagali się dotychczas pracodawcy zatrudniający kierowców. Nowelizacja ma na celu ułatwienie organizowania czasu pracy tej grupy pracowników oraz ograniczenie niebezpieczeństw związanych z wykonywaniem tego typu obowiązków, a w szczególności

    • comment
      Porada
    • comment
      Artykuł

      ZADANIOWY CZAS PRACY

      W zadaniowym systemie czasu pracy największy nacisk kładzie się na prawidłowe i terminowe wykonanie zadania. Pracownik w nim zatrudniony ma dużą swobodę w kształtowaniu metod, czasu i miejsca swojej pracy.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00