comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-06-01
ZADANIOWY CZAS PRACY
W zadaniowym systemie czasu pracy największy nacisk kładzie się na prawidłowe i terminowe wykonanie zadania. Pracownik w nim zatrudniony ma dużą swobodę w kształtowaniu metod, czasu i miejsca swojej pracy.
Tradycyjne podejście do pracy zakłada konieczność przebywania pracownika w zakładzie pracy lub, zgodnie z definicją czasu pracy zawartą w art. 128 k.p., w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Przepis ten podkreśla, że w czasie pracy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, nie kładzie zaś żadnego nacisku na efektywność pracy. Powszechne stosowanie zatrudnienia „od... do...” może prowadzić do nieefektywnego wykorzystania energii pracownika. Wymusza konieczność przebywania pracownika w danym miejscu w sytuacji, gdy często nie ma on do wykonania żadnej pracy, z drugiej strony przy takim zatrudnieniu bardzo utrudnione jest rozliczenie pracownika z efektów jego działania. Często zmusza wręcz pracodawcę do sprawowania bezpośredniego nadzoru nad pracownikiem, co niewątpliwie zwiększa koszty pracy.
Kodeks pracy przewiduje jednak możliwość określenia czasu pracy pracowników wymiarem ich zadań roboczych - tzw. zadaniowy czas pracy czy zadaniowo-wynikowa formuła zatrudnienia.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu