Jak ustalać okres wypowiedzenia umowy o pracę, jeżeli pracownik miał przerwy w zatrudnieniu
Nauczyciel kontraktowy, który ma umowę na czas nieokreślony złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę dnia 29.02.2024 r., a dyrektor wyraził na to zgodę. Jaką podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy podać na świadectwie pracy?
Strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Od 26 kwietnia 2023 r. zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące zatrudniania na podstawie umów terminowych. Pracownikom zatrudnionym na czas określony trzeba bowiem podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę oraz skonsultować rozwiązanie takiej umowy z organizacją związkową.
PROBLEM Jeżeli pracownik w odchodzi na emeryturę, powstaje wolne stanowisko urzędnicze. Ogłoszony zostanie konkurs, do którego przystąpi też emerytowany pracownik. Być może nie będzie innych ofert i w wyniku konkursu zostanie wybrany emerytowany pracownik. W takim przypadku jaką umowę należy zawrzeć? Czy obowiązuje art. 251 k.p. - limit 3 umów i 33 miesięcy, (będzie to ten sam pracodawca, a pracownik
PROBLEM Pracodawca chce zawrzeć drugą umowę o pracę z własnym pracownikiem. Dotychczasowa umowa zawarta jest w wymiarze 7/8 etatu na czas nieokreślony. Nowa umowa ma być zawarta na ułamek etatu. Czy drugą umowę może zawrzeć na czas określony, czy powinien zawrzeć na czas nieokreślony?
W okresie pandemii wzrosła liczba pracujących na czas nieokreślony, a jednocześnie ubyło osób z mniej stabilnymi, czasowymi umowami. Planowane reformy podstaw zatrudnienia mogą okazać się niepotrzebne
W placówkach feryjnych nauczyciele zatrudnieni na umowy na czas nieokreślony powinni otrzymać wypowiedzenia do 31 maja 2019 r., bo ich stosunek pracy musi się rozwiązać z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia br. Dotyczy to także pracowników pedagogicznych z wygaszanych w tym roku gimnazjów. W przypadku likwidowanych gimnazjów zakończenie stosunku pracy z końcem sierpnia br. obejmuje również nauczycieli
Zatrudniony na umowę o pracę na czas określony pracownik objęty ochroną przedemerytalną, któremu wypowiedziano umowę z naruszeniem przepisów, ma prawo żądać przywrócenia do pracy. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 11 grudnia 2018 r. (P 133/15). Przepis, który pozwalał w tym przypadku jedynie na żądanie odszkodowania, został uznany za niezgodny z konstytucją.
21 listopada 2018 r. miną 33 miesiące od wejścia w życie przepisów wprowadzających limity dla umów o pracę na czas określony. Oznacza to, że po tym terminie niektóre z takich umów mogą z mocy prawa przekształcić się w umowy na czas nieokreślony.
21 maja 2010 r. do Sejmu wpłynął projekt ustawy nowelizującej ustawę antykryzysową. Proponowane rozwiązania dotyczą m.in. okresu ochrony pracowników zatrudnionych u przedsiębiorców znajdujących się w przejściowych trudnościach finansowych.
Pracodawca, składając pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, powinien je złożyć w formie pisemnej. Powinno ono zawierać pouczenie o możliwości odwołania się do sądu pracy w ciągu 21 dni od jego otrzymania. Natomiast w przypadku umów na czas nieokreślony w wypowiedzeniu należy podać jego przyczynę.