Kiedy przedsiębiorca jest zobowiązany do zapłaty PCC od zakupów towarów handlowych od konsumentów
Planuję prowadzić sprzedaż piwa podczas imprez okolicznościowych, takich jak np. festyny, dożynki itp. Będzie to zapewne miało miejsce kilka razy w roku. Wartość sprzedaży nie przekroczy 20 000 zł w całym roku. Czy w takiej sytuacji mogę skorzystać ze zwolnienia na kasy fiskalne?
PROBLEM Osoba prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą - 3 sklepy internetowe. Jeden chce sprzedać. Nie jest on przyjęty jako wartość niematerialna i prawna, wszystkie wydatki związane z wdrożeniem, aktualizacja, były na bieżąco rozliczane w kosztach. Każdy sklep to sprzedaż towarów z określonej branży. Czy sprzedaż jednego sklepu może być potraktowana jako zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa
PROBLEM Czy przedsiębiorca świadczący usługi budowlane na rzecz firm oraz osób fizycznych, który w żadnym roku nie przekroczył w sprzedaży na rzecz osób fizycznych 20.000 zł jest zobligowany do zakupu kasy fiskalnej w 2023r.?
PROBLEM Jednostka budżetowa będąca jednostką organizacyjną gminy dokonała sprzedaży telefonu komórkowego dla osoby fizycznej pełniącej obowiązki Dyrektora tej jednostki budżetowej. Transakcja została udokumentowana fakturą sprzedaży. Czy w pliku JPK_VAT w części ewidencyjnej dotyczącej ewidencji sprzedaży powyższa transakcja powinna być oznaczona kodem TP?
Jeżeli spółka cywilna nabyła nieruchomość jedynie jako zabezpieczenie na przyszłość, z myślą o jej wykorzystaniu na wypadek określonego rozwoju wypadków, i nie wykorzystywała jej w prowadzonej działalności gospodarczej, to przychód ze zbycia tej nieruchomości powinien być traktowany jako przychód z odpłatnego zbycia majątku prywatnego, a nie przychód z działalności gospodarczej - wyrok NSA z 3 czerwca
Przedsiębiorcom będącym osobami fizycznymi w prowadzeniu działalności gospodarczej często pomagają członkowie rodziny. Zdarza się również, że z członkami rodziny przeprowadzane są różnego rodzaju transakcje. Sprawia to różnego rodzaju problemy, w związku z tym w niniejszym opracowaniu wskazane i omówione zostaną zagadnienia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rodzinie oraz problemy
Aby oszacować koszty sprzedaży prowadzonej przez podatnika przez internet, organy podatkowe muszą dysponować chociażby pośrednimi dowodami ich poniesienia. Jeżeli podatnik takich dowodów nie dostarczył, szacowanie nie może dotyczyć samej okoliczności poniesienia przez niego wydatków, gdyż faktu tego z natury oszacować nie można - wyrok NSA z 9 października 2019 r., sygn. akt II FSK 3780/17.
Podatnik, który zamierza sprzedać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego, nie osiąga przychodu z działalności gospodarczej pod warunkiem, że samochód ten po wykupie nie stanowił środka trwałego w prowadzonej działalności. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.