Czy zawsze należy rozpoznać dochód z przekształcenia w przypadku wyboru estońskiego CIT
Jeżeli rok podatkowy spółki rozpoczął się jeszcze w 2016 r., a kończy z upływem 2017 r., to nie ma ona prawa do rozliczeń według obniżonej 15% stawki podatku dochodowego. Nie ma przy tym znaczenia, że spółka pierwsze przychody uzyskała w 2017 r., wystarczy, że jej umowa założycielska została podpisana w 2016 r. To datę zawarcia umowy spółki należy bowiem uznać za datę rozpoczęcia działalności. Takie
Czy pierwszy rok podatkowy spółki z o.o. ma trwać od dnia podpisania założycielskiego aktu notarialnego, tj. od 15 listopada 2005 r. do 31 grudnia 2006 r.? A może od dnia dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-2 i rejestracyjnego VAT-R, tj. od 2 grudnia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r.? Spółka rozpoczęła działalność gospodarczą z dniem złożenia VAT-R.
Zakładamy spółkę z o.o. z uwagi na sezonowość działalności, jaką chcemy podjąć. Rozważamy podjęcie decyzji o niekalendarzowym roku podatkowym. Jakie wymogi należy spełnić, by rok podatkowy zaczynał się i kończył np. w marcu? Czy można zmienić rok podatkowy na inny niż kalendarzowy już po rozpoczęciu prowadzenia działalności?
Czy można zmienić rok podatkowy w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej? W jaki sposób zmiana roku podatkowego może wpłynąć na obniżenie podatku?
Jak rozliczać w kosztach czynsz przy umowach ciągłych? W którym roku zaliczyć do kosztów wydatek na opłatę całorocznej prenumeraty?
W przypadku wypłaty z funduszu osobowego: a) premii i nagród, b) odszkodowania z tytułu umowy o zakazie konkurencji wynagrodzenia - w jakim miesiącu będą to dla firmy koszty uzyskania przychodu, jeżeli lista płac jest z lutego, a wypłata nastąpiła w marcu?
Konstrukcja podatku dochodowego od osób prawnych opiera się na założeniu, iż przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Oprócz samej kwalifikacji świadczenia jako przychodu podatkowego bądź kosztu uzyskania przychodu ważne jest również przyporządkowanie tych dwóch wielkości w czasie.
Zakład pracy jest zazwyczaj płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Ciąży na nim obowiązek obliczania i pobierania od pracowników podatku, wpłacania go we właściwym terminie urzędowi skarbowemu, a ponadto sporządzania stosownej dokumentacji podatkowej. Terminowa i bezbłędna realizacja tych obowiązków uprawnia płatnika do wynagrodzenia. Ich niedopełnienie z kolei grozi koniecznością zapłaty
Jestem syndykiem masy upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która rozpoczęła działalność w 1996 r. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy. Za rok 1999 spółka poniosła stratę. 4 marca 2003 r. spółkę postawiono w stan likwidacji, a 8 października 2003 r. została ogłoszona jej upadłość obejmująca likwidację majątku. Poniesiona strata za 1999 r. nie została jeszcze rozliczona, czy
Proszę o odpowiedź na pytanie, czy opłata produktowa i dodatkowa opłata produktowa, wynikająca z niewykonania decyzji określającej wysokość opłaty produktowej, stanowią koszty uzyskania przychodów? W jaki sposób rozliczyć opłatę produktową zapłaconą w roku podatkowym, jeżeli dotyczy ona poprzedniego roku podatkowego?
Jesteśmy spółką z o.o. prowadzącą działalność handlową. W latach 1998-2002 zapłaciliśmy podatek od nieruchomości w zawyżonej wysokości. Czy zwrot nadpłaconego podatku od nieruchomości dokonany w 2003 r. należy zaliczyć do przychodów roku bieżącego, czy też należy skorygować przychody za lata, których dotyczy podatek?