Okres ćwiczeń wojskowych w świadectwie pracy
Zatrudniony w naszej szkole nauczyciel złożył nam zaświadczenie potwierdzające odbycie przeszkolenia wojskowego w ramach służby wojskowej studentów i absolwentów szkół wyższych w okresie od 3 lipca 1980 r. do 27 kwietnia 1981 r. Czy ten okres musimy zaliczyć nauczycielowi do stażu pracy, od którego zależy wysokość nagrody jubileuszowej?
Pracownik został oddelegowany do pracy w Rosji. Miejscem wykonywania pracy jest Moskwa. Pracownikowi zdarza się podróżować służbowo do Petersburga samochodem służbowym, który jest w jego dyspozycji. Osoba ta wystąpiła do nas o wypłatę diet za odbycie podróży służbowej. Czy ma do nich prawo? Jeżeli tak, to na jakich zasadach i w jakiej wysokości powinniśmy je wypłacić - pyta Czytelnik z Olsztyna.
W razie powołania pracownika na ćwiczenia wojskowe, pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu bezpłatnego na czas tych ćwiczeń. Musi także wystawić zaświadczenie o wynagrodzeniu utraconym w związku z odbyciem ćwiczeń wojskowych.
Jeden z naszych pracowników dostał wezwanie na 3-dniowe ćwiczenia wojskowe. Czy za okres tych ćwiczeń musimy wypłacić mu wynagrodzenie?
Najważniejszymi uprawnieniami pracowniczymi osób odbywających służbę wojskową są ochrona stosunku pracy przed jego rozwiązaniem oraz zaliczanie okresu pełnionej służby do pracowniczego stażu pracy.
Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia służby przygotowawczej na okres 4 miesięcy. Pismo w tej sprawie dostaliśmy z WKU. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują mu w tym czasie? Czy możemy zwolnić takiego pracownika z pracy?
Zatrudniliśmy pracownika, który w tym roku ukończył studia. Otrzymał on powołanie do odbycia przeszkolenia wojskowego dla absolwentów wyższych uczelni. Jak mam zakwalifikować okres, w którym będzie on nieobecny z tego powodu w pracy? Czy mogę mu na ten czas udzielić urlopu wypoczynkowego?