Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2014-09-13

Pracodawca nie musi płacić wynagrodzenia za czas ćwiczeń wojskowych pracownika

W razie powołania pracownika na ćwiczenia wojskowe, pracodawca ma obowiązek udzielić mu urlopu bezpłatnego na czas tych ćwiczeń. Musi także wystawić zaświadczenie o wynagrodzeniu utraconym w związku z odbyciem ćwiczeń wojskowych.

W przypadku gdy pracownik zostaje powołany do odbycia ćwiczeń wojskowych, pracodawca udziela mu urlopu bezpłatnego na okres ich trwania. W czasie trwania tego urlopu podwładny zachowuje wszystkie uprawnienia wynikające ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia (art. 124 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, dalej: ustawa o powszechnym obowiązku obrony).

Świadczenie dla rezerwisty

Żołnierzowi rezerwy, a także osobie przeniesionej do rezerwy niebędącej żołnierzem rezerwy, którzy odbyli ćwiczenia wojskowe, przysługuje świadczenie pieniężne rekompensujące utracone przez nich wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego. Takie świadczenie ustala i wypłaca wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na udokumentowany wniosek uprawnionego rezerwisty. Rezerwista powinien złożyć wniosek nie później niż w ciągu 3 miesięcy od zakończenia ćwiczeń. Wydatki z tytułu wypłaty rekompensat są pokrywane z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00