Fundusz rehabilitacji nie służy do zakupu programu
Gdy księgowość przechodziła z papierowych zeszytów do arkuszy kalkulacyjnych, wielu myślało, że to już koniec rewolucji. Obecnie podstawą pracy w księgowości jest komputer wyposażony w oprogramowanie finansowo-księgowe, które pozwala nie tylko na prowadzenie podstawowej księgowości, ale również generowanie wszystkich niezbędnych e-dokumentów wymaganych przez przepisy prawa (np. tworzenie, wysyłka i
Zatrudniamy informatyków i programistów, dla których przeważającą częścią ich zadań jest tworzenie programów komputerowych (aplikacji i gier). Dochodzi tu do powstania utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i przekazania tych praw pracodawcy. Na realizację tych zadań pracownicy poświęcają od 60% do 80% swojego czasu pracy. Podczas audytu księgowego w maju 2023 r. okazało
PROBLEM Czy programista otwierający działalność, który będzie świadczył usługi dla innej firmy niż tej w której miał umowę o pracę może wybrać ryczałt?
Wstęp Organizacja pracy biura rachunkowego jest systemem zasad, metod i działań prowadzonych równolegle w różnych obszarach w celu wprowadzenia ładu i porządku w tym działaniu. Koordynacja działań i ich harmonia jest celem samym w sobie i ma ogromny wpływ na postrzeganie jakości oferowanych usług. Im lepiej zorganizowana jest praca biura rachunkowego, tym wyższe osiąga ono oceny w oczach klientów i
W 2022 r. podatnicy nadal mogą prowadzić pkpir papierowo albo elektronicznie. Od 1 stycznia 2023 r. będą musieli nie tylko prowadzić pkpir elektronicznie, ale też regularnie przesyłać pkpir w formie JPK do urzędu skarbowego.
Wydawane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacje indywidualne dot. ulgi IP BOX potwierdzają prawo do stosowania preferencyjnej stawki 5% podatku dochodowego w sytuacji tworzenia przez freelancerów z branży IT kodów źródłowych, a nawet ich fragmentów. Zdaniem fiskusa nawet te fragmenty mogą spełniać samoistnie definicję szeroko rozumianego oprogramowania, pomimo, że stają się docelowo
Świat biznesu i finansów nie może w obecnych czasach funkcjonować dobrze ani efektywnie bez wsparcia komputerowego. Dotyczy to w ogromnym stopniu rachunkowości, dla której komputer oraz odpowiedni program księgowy stanowi nieocenione narzędzie.
Czy bezpłatne przekazanie licencji na korzystanie z programu komputerowego dla szkoły podstawowej jest opodatkowane VAT, czy zwolnione?
Otrzymałem odnowiony certyfikat kwalifikowany. Co muszę zrobić, aby korzystać z nowo otrzymanego certyfikatu?
W dobie nieustannego rozwoju nauki i techniki coraz większą rolę zaczynają odgrywać prawa autorskie. Szczególnego rodzaju utworem pracowniczym jest utwór komputerowy.
Przesyłam dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS przez Internet za kilkunastoosobową firmę. Zawsze dotrzymywałam terminów i nigdy nie miałam problemów z wysyłką. Po raz pierwszy nie dotrzymałam terminów składając dokumenty za sierpień br. z powodu braku dostępu do Internetu. Czy mogę jakoś uniknąć takiej sytuacji w przyszłości? Czy jest jakiś sposób na wysłanie dokumentów przygotowanych w Płatniku z innego
Najpopularniejszymi aplikacjami wykorzystywanymi na co dzień w firmach są rozwiązania wspomagające zarządzanie finansami i księgowością. Odzwierciedleniem jest rynkowa oferta - nieporównywalnie bogatsza od portfolio systemów informatycznych dedykowanych innym obszarom. Przed wyborem warto jednak zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania i w jakim kierunku chcemy się rozwijać.
Po raz pierwszy od siedemnastu lat zmiany stawek podatkowych powodują konieczność zmian we wszystkich informatycznych systemach finansowo-księgowych. Przedsiębiorcy nie muszą się obawiać, że nowy rok powitają przerwą w działalności - pod warunkiem że zawczasu pomyślą o dostosowaniu swoich firm do nowych stawek.
Termin nabycia przez pracodawcę majątkowych praw autorskich do utworu stworzonego przez pracownika jest zróżnicowany i zależy od umowy zawartej z zatrudnionym. Szczególna regulacja dotyczy programów komputerowych oraz utworów przeznaczonych do publikacji.
Od 1 lipca 2018 r. nowa grupa podmiotów jest zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Są to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy. Z pytań napływających do redakcji wynika, że przedsiębiorcy mają liczne wątpliwości, którzy z nich zostali objęci nowym obowiązkiem .