Korekta faktury za energię a rozliczenie prewspółczynnika
Do redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” stale napływają nowe pytania od czytelników. Poniżej przedstawiamy rozwiązania zgłaszanych nam problemów związanych z użytkowaniem kas fiskalnych.
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy zasady rozliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług oraz importu towarów przy zastosowaniu procedury uproszczonej. Poniżej omówione zostaną inne przypadki, w których rozliczenie naliczonego podatku od towarów i usług nie jest dokonywane w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.
Jeżeli w imporcie towarów stosowana jest procedura uproszczona, obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Obniżenie to następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.
Nabywca otrzymał notę kredytową zmniejszającą należność za otrzymany towar z uwagi na wykonanie wartości sprzedaży ponad ustalony limit. Ponieważ nie była to faktura korygująca sensu stricte, uznał, że nie ma obowiązku pomniejszania podatku naliczonego już odliczonego z faktury VAT. Inspektor potraktował udokumentowane zmniejszenie należności za otrzymany towar jako rabat, który rodzi u nabywcy obowiązek