Staż ubezpieczeniowy
Prawo do renty inwalidzkiej przysługuje pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stał się niezdolny do pracy.
Prawo do renty inwalidzkiej przysługuje pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stał się niezdolny do pracy.
Pracodawca, który zwalnia pracownika, musi się z nim rozliczyć. Przede wszystkim powinien zapłacić mu należne wynagrodzenie za ostatni miesiąc pracy, ale także musi wypłacić ekwiwalent pieniężny za urlop, jeżeli pracownik nie wykorzystał całego przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracodawcy mają także inne obowiązki związane ze zwolnieniem pracownika z pracy.
Jesteśmy prywatnym pracodawcą zatrudniającym ponad 60 osób. Jedna z pracownic, której łączny staż pracy w naszej firmie wynosi 7 lat, do końca listopada 2011 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W grudniu br. z powodu likwidacji części etatów wręczyliśmy jej pismo o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, w czasie którego zwolnimy ją ze świadczenia pracy. W jakiej
Zleceniobiorca, z którym zawarliśmy umowę zlecenia od 1 czerwca br., przez ostatnie 2,5 roku był bezrobotny i przez rok pobierał zasiłek dla bezrobotnych. Z przedstawionych przez niego dokumentów wynika, że ma 15-letni pracowniczy staż pracy. Zleceniobiorca podlega wszystkim ubezpieczeniom społecznym - w tym ubezpieczeniu chorobowemu. 22 czerwca stał się niezdolny do pracy. Czy od tej daty przysługuje
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy została uchwalona na rzecz aktywnego zwalczania bezrobocia. Przewidziane w niej rozwiązania mają przyczynić się do zwiększenia średniego wskaźnika zatrudnienia dzięki wprowadzeniu nowych form wspierających zatrudnianie bezrobotnych.