Czy żona może odliczyć VAT z faktur za paliwo zakupione przez męża
Intercyza wprowadzająca rozdzielność majątkową między małżonkami chroni przed egzekucją z majątku wspólnego w odniesieniu do zobowiązań podatkowych, które powstały po zawarciu tej umowy. Jeżeli zobowiązanie powstało przed zawarciem intercyzy, można je egzekwować z majątku wspólnego małżonków - wyrok NSA z 18 maja 2021 r., sygn. akt III FSK 3420/21.
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą rozliczył się w lutym br. za 2013 r. wspólnie z żoną. Na początku maja br. złożył korektę zeznania, w którym rozliczył się sam. Po kilku dniach otrzymał z urzędu skarbowego informację, że nie miał prawa do dokonania korekty i złożona korekta jest bezskuteczna. Czy urząd skarbowy ma rację?
Najpóźniej do końca kwietnia br. pracownicy samorządowi zajmujący stanowiska kierownicze mają obowiązek składania oświadczeń majątkowych. Pracodawca samorządowy może jednak rozszerzyć obowiązek składania takich oświadczeń również na inne osoby zatrudnione na stanowiskach urzędniczych i niepełniące funkcji kierowniczych.
Mój mąż prowadzi od wielu lat działalność gospodarczą. Kilka lat temu urząd skarbowy określił mu podatek do zapłacenia. Było to jeszcze przed zawarciem przez nas małżeństwa. Ostatnio u męża zjawił się komornik z urzędu skarbowego. Czy w takim przypadku ja jako współmałżonka (mamy wspólność majątkową) odpowiadam za długi męża sprzed zawarcia związku małżeńskiego? Zaznaczam też, że jestem wyłączną właścicielką