Czy osoba niepełnosprawna może kupić auto bez PCC
Podwyższenie kapitału zakładowego spółki prowadzącej szpital nie jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), jeżeli czynność ta służy realizacji zobowiązań i wykonywania zadań z zakresu ochrony zdrowia. Takie stanowisko zajął Szef KAS, zmieniając wcześniejszą interpretację indywidualną wydaną w tej sprawie.
MF poinformował o rozwiązaniach przyjętych przez rząd, które mają na celu uzupełnienie dotychczasowych rozwiązań.
Podatnik kupił od osoby fizycznej maszynę, którą później uznał za środek trwały. Przy okazji tej transakcji podatnik zapłacił podatek od czynności cywilnoprawnych. Czy można go uznać za koszt uzyskania przychodu?
W działalności gospodarczej każdego podmiotu niejednokrotnie występuje potrzeba jego dokapitalizowania. W spółkach kapitałowych może ono przyjąć formę wnoszonych przez udziałowców dopłat do kapitału, wpłat na podwyższenie kapitału zakładowego czy pożyczek. Z pewnością ta ostatnia forma dofinansowania działalności spółki jest najmniej sformalizowana i przez to bardziej atrakcyjna. W artykule przedstawiamy
Czy emisja obligacji spółki akcyjnej, które nabędą akcjonariusze tej spółki, jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Spółka zamierza nabyć od osoby fizycznej akcje spółki giełdowej. W tym celu spółka podpisała umowę przedwstępną, zgodnie z którą ostateczne zbycie zostanie dokonane na rzecz kupca za pośrednictwem domu maklerskiego. Czy opisane nabycie akcji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? Zbywca nie jest podatnikiem VAT z tytułu opisanej sprzedaży.
Czy wniesienie aportu do spółki z o.o. przez gminę (100% udziałów gminy) podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych albo opłacie skarbowej?
Do końca bieżącego roku spółki kapitałowe mają obowiązek dokonać stosownego podwyższenia kapitału zakładowego. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinny podwyższyć kapitał zakładowy co najmniej do wysokości 25 000 zł oraz spełnić wymogi dotyczące minimalnej wartości udziału, tj. kwoty 500 zł. Najpóźniej do końca 2005 r. spółki te obowiązane są osiągnąć minimalną wysokość kapitału zakładowego
Mianem dopłat określa się - przewidziane umową spółki - wpłaty wspólników na cele inne niż powiększenie kapitału zakładowego. Dopłaty są charakterystyczne dla spółek z ograniczona odpowiedzialnością. Mają one charakter świadczeń pieniężnych i nie mogą być realizowane poprzez spełnienie świadczenia niepieniężnego.
Osoba zamierzająca rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej często nie zdaje sobie sprawy z ilości formalności, które należy załatwić. W trakcie prowadzenia działalności czeka na potencjalnego przedsiębiorcę również wiele „przykrych” niespodzianek, np. konieczność uzyskiwania dodatkowych zezwoleń, przedstawiania sprawozdań itp. Z reguły dokonywanie tych czynności wiąże się z koniecznością ponoszenia