Czy należy udzielić urlopu ojcowskiego pracownikowi, którego dziecko urodziło się, gdy nie był on zatrudniony
W 2021 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 200 zł (z 2600 zł do 2800 zł). Oznacza to, że inne świadczenia pracownicze, których wysokość zależna jest od płacy minimalnej, także zostaną podwyższone. Chodzi tu m.in. o dodatek za pracę w nocy, kwoty wolne od potrąceń czy też wynagrodzenie za przestój. W efekcie wzrosną koszty zatrudnienia i składek ZUS m.in. dla przedsiębiorców korzystających
Staż polega na nabywaniu przez osobę bezrobotną umiejętności praktycznych do wykonywania pracy przez realizację zadań w miejscu pracy bez nawiązywania stosunku pracy z pracodawcą.
Od 28 kwietnia 2006 r. zaniechano poboru podatku od środków wypłacanych bezrobotnym za prace społecznie użyteczne. Poniżej wskażemy na skutki tego zaniechania.
Jednym z podstawowych zadań państwa w zakresie likwidacji bezrobocia jest promocja zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia, jak też aktywizacja zawodowa bezrobotnych. Pracodawcy zostali również zobligowani przez ustawodawcę do podejmowania działań, mających na celu ustawiczne kształcenie pracowników.
Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy została uchwalona na rzecz aktywnego zwalczania bezrobocia. Przewidziane w niej rozwiązania mają przyczynić się do zwiększenia średniego wskaźnika zatrudnienia dzięki wprowadzeniu nowych form wspierających zatrudnianie bezrobotnych.
Mąż prowadzi działalność gospodarczą i przez niego jestem zgłoszona do ubezpieczenia. Proszę o odpowiedź, jakie są zasady ubezpieczenia zdrowotnego osoby bezrobotnej niepobierającej zasiłku?
Jestem właścicielem firmy odzieżowej. Zatrudniłem nowego pracownika, który był osobą bezrobotną, ale nie zgłosiłem tego faktu do powiatowego urzędu pracy. Osoba ta pracowała u mnie od 3 stycznia do 31 marca 2003 r., przy czym 31 stycznia 2003 r. utraciła status bezrobotnego z powodu niezgłoszenia się w urzędzie pracy w celu wyrażenia gotowości podjęcia zatrudnienia. Na skutek przeprowadzonej kontroli
Jestem zmuszona dokonać zwolnień w mojej firmie i chciałabym maksymalnie pomóc zwalnianym osobom. Jeden z moich pracowników pracował przez kilka miesięcy za granicą. Czy ten okres będzie się wliczał do okresu, od którego uzależnione jest nabycie prawa do zasiłku dla bezrobotnych? Jakie trzeba spełnić warunki, aby praca wykonywana za granicą podlegała wliczeniu do tego okresu?
Pracodawcy w celu obniżenia kosztów pracy związanych z zatrudnianiem mają możliwość skorzystania z refundacji przyznawanych przez urzędy pracy. Jakie warunki należy spełnić i jak starać się o takie dofinansowanie zatrudnienia? O jakiego pracownika należy się postarać, aby uzyskać pomoc finansową z urzędu? Kwestie te wyjaśniamy poniżej.
Nie ma obowiązku zwrotu zasiłku rodzinnego osoba, której Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał prawo do takiego zasiłku i która następnie uzyskała status osoby bezrobotnej, nie zawiadamiając powiatowego urzędu pracy o przyznaniu zasiłku rodzinnego z uwagi na brak właściwego rozeznania co do sposobu postępowania w tego typu przypadkach i nie pobierała zasiłku rodzinnego z powiatowego urzędu pracy.