Refakturowanie usługi telekomunikacyjnej a odliczenie VAT
W jakim okresie powinniśmy wykazać w VAT fakturę korygującą zmniejszającą, jeśli w marcu zgłosiliśmy dostawcy prośbę o wystawienie korekty, dostawca nie odpowiedział, a następnie w kolejnym miesiącu wystawił fakturę korygującą? Jaki dzień uznać za dzień obowiązku podatkowego zgodnie ze SLIM VAT?
PROBLEM Pytanie dotyczy spółki holdingowej i rozliczenia podatku VAT. Spółka holdingowa nie była zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, nie dokonywała również sprzedaży towarów jak i nie świadczyła usług, Jednakże w roku 2022 poniosła koszty które w części chce refakturować na pozostałe spółki. W związku z powyższym zwracam się z zapytaniem:
Do redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” stale napływają nowe pytania od czytelników. Poniżej przedstawiamy rozwiązania zgłaszanych nam problemów związanych z użytkowaniem kas fiskalnych.
W poprzednim numerze „Prawa Przedsiębiorcy” przedstawiliśmy zasady rozliczania podatku naliczonego z tytułu importu usług oraz importu towarów przy zastosowaniu procedury uproszczonej. Poniżej omówione zostaną inne przypadki, w których rozliczenie naliczonego podatku od towarów i usług nie jest dokonywane w miesiącu otrzymania faktury lub w miesiącu następnym.
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.