Kiedy zaewidencjonować w pkpir opłatę skarbową
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia zamierzam przekazać pracownikom paczki i karty przedpłacone. Jak powinnam rozliczyć te upominki w pkpir?
PROBLEM Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przekroczył w październiku 2022 r. kwotę 9.188.200 zł, w związku z tym w 2023 r. musi przejść na księgi handlowe. Jakie czynności należy wykonać biorąc pod uwagę księgę przychodów i rozchodów? Wielu danych nie ma w tej ewidencji. Czy i które dane z z księgi wchodzą również jako obroty rozpoczęcia? Jak rozliczać właściciela? Osoba fizyczna
Podatnik prowadzi pkpir. Od niedawna korzysta ze środka trwałego wziętego w leasing. Częścią raty leasingowej są odsetki. Kiedy należy je zaliczyć do kosztów podatkowych?
Podatnik może zaliczyć do kosztów wydatki poniesione na wyposażenie, którego zakup został dofinansowany ze środków Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Nie może natomiast zaliczać do kosztów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, których zakup został dofinansowany ze środków tego funduszu. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment
Opłata wstępna wniesiona przeze mnie przy zawarciu umowy leasingu operacyjnego wyniosła 45% wartości samochodu. Kiedy mogę tę opłatę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pkpir - jednorazowo w dacie otrzymania faktury, czy proporcjonalnie do okresu trwania umowy leasingu?
Jak powinnam wpisać do pkpir notę odsetkową za prąd, jeżeli nota nie ma daty wystawienia? Zawiera jedynie termin płatności 14 czerwca 2013 r., a zapłata nastąpiła 19 czerwca br. Czy powinnam wystawić jakiś dowód wewnętrzny?
Od 1 lipca 2018 r. kolejna grupa podatników będzie zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Będą to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy.