Czy w dokumentacji pracowniczej należy przechowywać oryginały, czy ksero orzeczeń lekarskich dotyczących badań okresowych
Pracownik podczas ostatnich badań okresowych uzyskał zaświadczenie od lekarza medycyny pracy o konieczności pracy w okularach korekcyjnych. Niemniej jednak badanie to odbyło się 3 lata temu (wciąż jest ważne). Pracownik dopiero teraz chce te okulary zrobić. Czy mamy ponownie wysyłać go na badanie?
Zatrudniamy pracownika na stanowisku operatora maszyn. Chcemy go skierować (na 3 miesiące) do wykonywania pracy na stanowisku pomocnika drukarza. Czy w związku z tym konieczne jest przeprowadzenie nowych badań oraz szkolenia bhp z powodu oddelegowania pracownika do innej pracy?
Zatrudniamy głównie pracowników biurowych. Czy dopuszczalne jest poddawanie pracownika biurowego częstszym badaniom okresowym, niż jest to przewidziane dla pozostałych pracowników? Czy pracodawca może skierować takiego pracownika na badania okresowe bez jego zgody - pyta Czytelniczka z Łodzi.
Obecnie brak jest wyraźnej podstawy prawnej dopuszczającej wydanie pracownikowi polecenia poddania się dodatkowym badaniom lekarskim, nawet wtedy gdy ten przejawia wyraźne oznaki chorobowe mogące zagrażać zdrowiu lub życiu samego pracownika lub innych osób.
Pracownik otrzymał zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy. Niemniej jednak termin następnego badania okresowego lekarz określił na 31 października. W związku z tym, kiedy pracownik powinien iść na takie badania, skoro 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, pracodawca dodatkowo wyznaczył 2 listopada jako dzień wolny i de facto pracownik wróci do pracy 5 listopada?
Skierowaliśmy pracownika na badania okresowe. Skierowanie zostało wystawione do współpracującej z nami jednostki. Niemniej jednak pracownik przyniósł zaświadczenie z innej placówki medycyny pracy. Czy powinniśmy uznać takie zaświadczenie?
Pracownica przed urlopem macierzyńskim była na zwolnieniu lekarskim przez 2 miesiące. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego skorzystała także z urlopu wypoczynkowego. Za 2 tygodnie wraca do pracy. Wiadomo, że w związku z L-4 musimy skierować ją na badania kontrolne. Kiedy powinniśmy skierować ją na takie badania - pod koniec urlopu czy w dniu, w którym wróci do pracy?
Część naszych pracowników pracuje przy komputerach. Zgodnie z przepisami mamy obowiązek zapewnić pracownikom okulary, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy. Czy jeżeli w trakcie zatrudnienia pracownikowi polepszy się wzrok (co też wiąże się z potrzebą zmiany szkieł), pracodawca powinien sfinansować