PIT oblicza się proporcjonalnie do liczby dni przepracowanych w obu państwach
Od maja 2022 r. do końca czerwca 2023 r. zatrudnialiśmy na podstawie umowy o pracę obywatela Belgii, który w tym okresie wykonywał pracę wyłącznie w trybie zdalnym z terytorium tego kraju. Osoba ta nie ma statusu polskiego rezydenta podatkowego. Składki ubezpieczeniowe i podatek powinny zostać opłacone w Belgii. Jednak za 2022 r. pracownik otrzymał PIT-11 z informacją o wysokości przychodu, finansowanych
Płatnikiem PIT od nagród w konkursie mającym charakter promocyjny jest podmiot, który konkurs organizuje i wypłaca przewidziane w nim nagrody, a nie sponsor, czyli podmiot, który w celu promocyjnym ponosi ciężar ekonomiczny tych nagród, ale nie bierze udziału w ich wypłacaniu - wyrok NSA z 1 lutego 2022 r., sygn. akt II FSK 1985/19.
Coraz więcej biur rachunkowych zajmuje się obsługą podatników osiągających przychody z najmu nieruchomości poza działalnością gospodarczą. Wynajmujący chcą nie tylko dowiedzieć się, jakich obowiązków informacyjnych muszą dopełnić w związku z planowanym najmem, jaka forma opodatkowania uzyskiwanych przychodów będzie dla nich najkorzystniejsza, ale również skorzystać z pomocy biura w bieżącym rozliczaniu
Podatnik zamierza wynajmować pokoje w należącym do niego mieszkaniu. Planuje, że w każdym pokoju będzie mieszkał innym student. Z każdym z nich podatnik będzie zawierał odrębne umowy najmu. Jak w tej sytuacji obliczyć ryczałt od tak osiągniętych przychodów?
Obowiązujące przepisy nie zawierają wzoru listy płac. Pracodawca może więc ustalić ten wzór we własnym zakresie. Niniejsza instrukcja określa, jakie elementy powinna mieć lista płac, aby pracodawca mógł wywiązać się z ciążących na nim obowiązków w zakresie naliczania podatku i składek ZUS w prawidłowej wysokości.
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na 1/5 etatu otrzymuje bardzo niskie wynagrodzenie (200 zł). Naliczana składka na ubezpieczenie zdrowotne przewyższa zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Czy w takiej sytuacji składka nie powinna być naliczana?
Szczególnie zasłużony pracownik firmy z okazji jej jubileuszu ma dostać zegarek o wartości 6000 zł. Pracodawca powinien od takiej nagrody pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jej wysokość będzie wysoka. Co możemy w takiej sytuacji zrobić? Czy możemy ją pobrać w ratach?
Jesteśmy spółką jawną. W grudniu 2010 r. jeden ze wspólników sprzedał posiadane prawa w spółce na rzecz innego przedsiębiorcy. Czy spółka ma obowiązek rozliczyć sprzedaż tych praw w informacji PIT-8C?
Przedawnienie zobowiązania podatkowego jest jedną z przyczyn jego wygaśnięcia. W praktyce oznacza to, że organ podatkowy nie będzie mógł skutecznie dochodzić od podatnika tego zobowiązania. Jest ważny wyjątek. Zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym nie ulegają przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia mogą być egzekwowane, ale tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu
Nowy rok przyniesie tradycyjnie zmianę większości ustaw podatkowych. Tym razem zmiana systemu podatkowego jest kompleksowa. Znowelizowane zostały obie ustawy o podatkach dochodowych, ustawa o podatkach zryczałtowanych, ustawa o podatku od towarów i usług, ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych, ustawa o opłacie skarbowej, ustawa o podatkach lokalnych, ustawa o podatku od spadków i darowizn,
Przedmiotem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie, jak przedstawia się w świetle prawa podatkowego wypłata nagrody jubileuszowej.
W numerze 41 „Prawa Przedsiębiorcy” omówiony został pobór zaliczek przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. W niniejszym artykule przedstawiamy zasady samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek przez podatników.
Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca zatrudnia 500, czy 5 pracowników, ciążą na nim obowiązki płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Poniżej omówiony jest zakres tych obowiązków zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu roku podatkowego oraz przesłanki częściowego zwolnienia płatnika z tego obowiązku.