Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
    • comment
      Porada
      aktualna
    • comment
      Artykuł

      Jak rozliczyć w VAT sprzedaż środków trwałych

      Gdy użytkowany w firmie środek trwały przestanie być użyteczny, podatnik może go sprzedać. Transakcja ta nie pozostaje bez wpływu na rozliczenie VAT. Obecnie w większości przypadków taka sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką 23%. Dokonując jej podatnik w niektórych przypadkach może odzyskać część VAT nieodliczonego przy zakupie środka trwałego. Rozliczeniu VAT będzie podlegać również sprzedaż środka

    • comment
      Artykuł

      Czy obowiązek podatkowy na koniec miesiąca można ustalać tylko dla dostaw i usług ciągłych

      Usługi ciągłe i okresowe należy uznać za wykonane z końcem każdego okresu, do którego odnoszą się płatności lub rozliczenia. Artykuł 19a ust. 3 ustawy nie ma zastosowania tylko do usług ciągłych. Rozstrzygająca jest wola kontrahentów, którzy umówili się na rozliczenie w okresach rozliczeniowych. Ustalenie okresu rozliczeniowego zależy od stron umowy. Przepisy ustawy o VAT nie zdefiniowały okresu rozliczeniowego

    • comment
      Artykuł

      Jak ustalić moment wydania towaru, gdy sprzedawca przechowuje towar

      Jeśli towar przechowuje sprzedawca, a nabywca nie może nim swobodnie dysponować, to w chwili zawarcia umowy nie dochodzi do dostawy towarów. Tak wynika z orzeczenia WSA w Łodzi z 15 października 2014 r. (sygn. akt I SA/Łd 685/14), którego fragment przedstawiamy poniżej.

    • comment
      Artykuł

      Jak ustalić, czy minął okres korekty dla samochodu

      W związku ze sprzedażą samochodów, przy nabyciu których przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT (60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł), będących środkami trwałymi, korekty należy dokonać, gdy nie minął okres korekty liczony począwszy od miesiąca, w którym oddano pojazd do używania jako środek trwały. Tak wynika z pisma Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 2 grudnia 2014 r.

    • comment
      Artykuł

      Czy można odliczyć VAT z faktury, na której zamiast adresu siedziby podano adres oddziału

      Podatnik nie straci prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury otrzymanej od kontrahenta z tytułu nabycia towarów i usług, a także dokumentującej dokonanie całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru czy usługi, w której treści wpisano adres jego oddziału bez adresu jego siedziby. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 stycznia 2015 r. (sygn.

    • comment
      Artykuł

      Jak dokumentować świadczenie kompleksowe opodatkowane na zasadzie odwrotnego obciążenia

      Całość kompleksowego świadczenia należy dokumentować jedną fakturą, w której w części przeznaczonej na wskazanie nazwy towaru lub usługi powinna znaleźć się wyłącznie nazwa towaru, z zaznaczeniem, że jest to towar objęty "odwrotnym obciążeniem". W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 stycznia 2015 r. (sygn. IBPP1/443-1022/14/DK) czytamy:

    • comment
      Artykuł

      Jak ustalić moment wykonania usługi budowlanej

      O momencie wykonania usługi budowlanej decyduje jej faktyczne wykonanie, a nie data podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego. Brak tego protokołu w chwili wykonania usługi budowlanej nie świadczy o tym, że nie doszło (w ogóle lub w konkretnej dacie) do wykonania czynności. Tak uznał WSA w Krakowie w wyroku z 2 grudnia 2014 r. (sygn. akt I SA/Kr 1665/14), którego fragment przedstawiamy poniżej.

    • comment
      Porada

      Najważniejsze zmiany w VAT od 1 kwietnia 2011 r. - wyjaśnienia MF

      Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.

    • comment
      Porada

      Zmiany w ustawie o VAT od 1 kwietnia 2011 r. - komentarz

      Z dniem 1 kwietnia 2011 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w ustawie o VAT1. Jest to następny etap procesu nowelizacji, niestety nieco spóźniony, gdyż pierwotnie zmiany te miały obowiązywać od stycznia (tak przynajmniej przewidywał pierwszy projekt), następnie od lutego, ale finalnie jest to kwiecień (oczywiście z zastrzeżeniem unormowań, które już w pierwszym projekcie były wskazywane jako obowiązujące

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00