Artykuł
Jak rozliczyć w VAT sprzedaż środków trwałych
Gdy użytkowany w firmie środek trwały przestanie być użyteczny, podatnik może go sprzedać. Transakcja ta nie pozostaje bez wpływu na rozliczenie VAT. Obecnie w większości przypadków taka sprzedaż podlega opodatkowaniu stawką 23%. Dokonując jej podatnik w niektórych przypadkach może odzyskać część VAT nieodliczonego przy zakupie środka trwałego. Rozliczeniu VAT będzie podlegać również sprzedaż środka trwałego na złom czy przekazanie go na cele osobiste.
Dostawa środka trwałego wykorzystywanego w firmie podlega opodatkowaniu VAT. Zasadniczo jest to stawka 23%. Podstawą opodatkowania jest kwota należna pomniejszona o należny VAT. Od tej zasady w ustawie przewidziano wyjątki.
1. Zwolnienie przy sprzedaży środka trwałego
Obecnie w ustawie o VAT prawo do stosowania zwolnienia przy sprzedaży środków trwałych jest ograniczone do dwóch przypadków.
1.1. Sprzedaż środka trwałego użytkowanego w działalności zwolnionej
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT sprzedaż środka trwałego może korzystać ze zwolnienia z VAT, gdy:
● był on wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku oraz
● z tytułu jego nabycia, importu lub wytworzenia nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jak z tego wynika, sam fakt braku prawa do odliczenia nie daje sprzedawcy prawa do zastosowania zwolnienia. Znaczenie ma sposób wykorzystania środka trwałego w firmie.
Przykład
Spółka kupiła samochód w komisie na fakturę VAT marża. W związku z tym nie mogła odliczyć VAT od zakupu. Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej, dlatego jego sprzedaż będzie podlegała opodatkowaniu stawką 23%.
Ze zwolnienia korzysta sprzedaż środka trwałego wykorzystywanego wyłącznie do działalności zwolnionej. Warunek ten jest spełniony, gdy środek trwały był wykorzystywany zarówno do działalności zwolnionej, jak i niepodlegającej VAT lub tylko niepodlegającej VAT. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 stycznia 2016 r. (sygn. IPPP2/443-339/14/15-5/S/AO) czytamy:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right