Instrukcje VAT
Zarówno sprzedawca, który rozlicza ulgę na złe długi, jak i nabywca, który jest zobowiązany do korekty odliczonego VAT z niezapłaconej faktury, muszą dokonać odpowiednich zapisów w ewidencji. Organy podatkowe wymagają, aby każda faktura była wpisywana odrębnie. Zasada ta nie ulegnie zmianie od 1 października 2020 r. w nowym JPK_V7M/JPK_V7K. Nadal podatnicy nie będą mogli posługiwać się zbiorczym dokumentem
Jak zminimalizować ryzyko współpracy z nieuczciwymi partnerami biznesowymi? Jakie działania zapobiegawcze podjąć, aby nie popaść w tarapaty finansowe?
Ministerstwo Finansów przypomniało podatnikom, którzy nie płacą za zakupy, a odliczają VAT naliczony, że w związku z brakiem zapłaty powinni skorygować (zmniejszyć) swoje odliczenie VAT naliczonego. Jeżeli tego w określonym terminie nie zrobią, mogą zapłacić dodatkowe zobowiązanie VAT w wysokości 30% podatku z nieuregulowanych faktur. Przedstawiamy fragment komunikatu MF.
Od 1 lipca 2015 r. zmieniają się zasady korzystania z ulgi na złe długi przez wierzycieli i dłużników. Prawo do skorzystania z tej ulgi będzie miał wierzyciel, gdy nie otrzyma płatności za fakturę, która dokumentuje transakcję między podmiotami powiązanymi, i to niezależnie od tego, czy powiązania miały wpływ na ustalenie ceny. Natomiast dłużnik, który będzie w trakcie postępowania upadłościowego lub
W sierpniu br. uzyskałem nakaz zapłaty przeciwko swojemu dłużnikowi, który przed wierzycielami uciekł za granicę. Sąd, wobec niemożności doręczenia nakazu zapłaty pod adresem wskazanym w pozwie, zawiesił postępowanie. Czy w tej sytuacji, kiedy mój dłużnik przebywa za granicą, mam szanse na odzyskanie swoich pieniędzy? Czy są jeszcze jakieś możliwości prawne w dochodzeniu długu?