Jak opodatkować dochody pracowników wykonujących pracę zdalnie poza granicami Polski
Prawo do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym mają cudzoziemcy - studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, którzy studiują w Polsce, oraz absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż.
Niebieska Karta UE to zezwolenie udzielane obywatelowi państwa trzeciego przez państwo członkowskie w celu podjęcia na jego terytorium zatrudnienia na okres dłuższy niż 3 miesiące w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji.
Do naszej firmy oddelegowany został cudzoziemiec. Wykonuje pracę w Siedlcach. Umowa międzynarodowa łączącą Polskę z państwem, z którego pochodzi ten pracownik, wyłącza go z obowiązku objęcia ubezpieczeniami społecznymi. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne? - pyta Czytelnik z Siedlec.
Na polskim rynku pracy cudzoziemcy stanowią wcale niemały odsetek wszystkich zatrudnionych osób. Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, iż polski rynek pracy jest atrakcyjny nie tylko dla obywateli państw zza wschodniej granicy, ale również dla obcokrajowców z różnych kontynentów, także o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Wielu z nich przybywa do Polski w celu założenia własnej firmy, tworząc tym
Nowa ustawa normująca kwestie ubezpieczenia zdrowotnego wprowadziła pewne zmiany w stosunku do stanu poprzedniego. Czy są to zmiany istotne? Kto od 1 kwietnia br. podlega innym niż do tej pory zasadom ubezpieczenia zdrowotnego? Jak znaczące są to zmiany? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.
Pełnienie funkcji członka zarządu przez cudzoziemca powoduje także konsekwencje w prawie podatkowym. Dotyczy to podatku dochodowego od osób fizycznych, osób prawnych oraz rodzi obowiązki informacyjne i sprawozdawcze. W artykule przedstawiamy obowiązki informacyjne i dokumentacyjne spółki, wynikające z wypłat wynagrodzenia członkowi zarządu, będącego cudzoziemcem.