Jak prawidłowo skierować pracowników do pracy w innym oddziale firmy
Odmowa przeniesienia do pracy w innej miejscowości przy niezmienionych warunkach płacowych może być uznana za współprzyczynę rozwiązania umowy o pracę wykluczającą zastosowanie przepisów o rozwiązywaniu stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pracownik w takim przypadku nie otrzyma odprawy (wyrok Sądu Najwyższego z 12 sierpnia 2009 r., II PK 38/09).
Jeden z naszych pracowników jest radnym rady gminy. Czy są w tym przypadku ograniczenia w zakresie zmian stosunku pracy (wręczenia mu wypowiedzenia zmieniającego lub zawarcia porozumienia zmieniającego), jeżeli tak, to jakie - pyta Czytelnik z Konina.
Większość pracowników naszej firmy (sieci aptek) ma określone w umowie o pracę miejsce świadczenia pracy jako "apteki pracodawcy na terenie woj. mazowieckiego". W przyszłym miesiącu właściciel będzie otwierał kolejną aptekę, jednak już poza woj. mazowieckim. Czy nowym pracownikom można wpisać w umowie o pracę miejsce wykonywania pracy "apteki firmy X na terenie woj. mazowieckiego i woj. łódzkiego"?
Kształtowanie zatrudnienia w okresie spowolnienia gospodarczego wymaga od pracodawcy zlecania pracownikom nowych zadań, przenoszenia dotychczas zatrudnionych pracowników na inne stanowiska pracy bądź ograniczania lub zwiększania wymiaru ich etatów. Zmiany zapotrzebowania na pracę warto uwzględnić już przy zatrudnianiu pracowników. Często bowiem treść umowy o pracę przesądza o tym, czy pracownika uda
Pracownik podlega ochronie przedemerytalnej. Nasza firma zmienia siedzibę i przenosi się do innego miasta. Pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem nie zgodził się na zmianę miejsca pracy w drodze porozumienia stron. Jak w takiej sytuacji możemy zmienić jego miejsce pracy? Wykonywanie pracy przez pracownika w dotychczasowym miejscu jest niemożliwe.