Rezygnacja z ulgi mieszkaniowej a prawo do nowej ulgi
26 listopada 2003 r. w redakcji „Prawa Przedsiębiorcy” odbył się dyżur telefoniczny poświęcony ulgom podatkowym. Poniżej przedstawiamy Czytelnikom odpowiedzi na najciekawsze pytania.
Co i na jakich zasadach można odliczyć od dochodu i od podatku?
Jakie są zasady odliczania od podstawy obliczenia podatku wydatków na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej? Czy takie odliczenie wywrze wpływ na obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku od przychodów ze sprzedaży nieruchomości?
Jednym z czynników zniechęcających do założenia własnej firmy są wysokie obciążenia podatkowe. Dobra znajomość przepisów podatkowych i wynikających z nich możliwości oraz zagrożeń pozwoli na znaczne zmniejszenie tych obciążeń. Coraz większą rolę w działalności każdej firmy odgrywa planowanie podatkowe. Przyjęcie odpowiedniej strategii i metod działania umożliwi choćby tylko przesunięcie momentu płacenia
Zbliżający się koniec roku 2002 jest sygnałem dla podatników, którzy chcieliby odzyskać od fiskusa choćby część zapłaconych podatków, do rozpoczęcia działań umożliwiających skorzystanie z katalogu ulg i odliczeń zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.
31 stycznia br. odbył się dyżur telefoniczny - konsultacje z Bogusławem Sotniczukiem, autorem artykułu „Ulga budowlana przez lata?” opublikowanego w „Prawie Przedsiębiorcy” nr 3/2002. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najciekawsze pytania zadane przez czytelników podczas tego dyżuru.