Poradnia rachunkowa
Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.
Przy wstępowaniu w prawa i obowiązki firm związanych z górnictwem w niektórych przypadkach nie trzeba już występować o nowe decyzje. Przechodzą one z mocy ustawy
Oliwier Palarz jest pierwszą osobą prywatną, która uzyskała 30 tys. zł za szkody spowodowane zaniechaniami państwa w walce ze smogiem. Za brak działań w tym zakresie niebawem mogą też odpowiadać lokalne władze. Furtka do roszczeń została otwarta
Przepisy antycovidowe nakazały przedsiębiorcom stosowanie środków do dezynfekcji rąk i powierzchni. Sęk w tym, że wyroby te zwykle zawierają alkohol, a ten się ulatnia do powietrza, a wówczas - zgodnie z przepisami - co do zasady pojawia się obowiązek uiszczenia opłaty za korzystanie ze środowiska. Czy jednak powinna być ona nakładana na podmioty wystawiające płyny do dezynfekcji rąk, skoro obowiązek
Środki do dezynfekcji rąk podlegają opłacie za korzystanie ze środowiska - taka jest opinia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Część urzędów marszałkowskich uważa jednak inaczej i nie zamierza rozliczać przedsiębiorców z płynów udostępnianych klientom podczas epidemii
Wojewoda będzie mógł zmienić zasady selektywnej zbiorki odpadów, tzn. zmniejszyć liczbę frakcji w zależności od potrzeb lub uznać wszystkie powstające odpady za nieposegregowane - wynika z przepisów tzw. tarczy antykryzysowej.
W związku z pandemią koronawirusa wprowadzono globalne restrykcje obejmujące transport i ograniczono produkcję przemysłową, co powoduje spadek emisji dwutlenku węgla. Nie oznacza to jednak, że Ziemia ostatecznie nie ucierpi z powodu nieuchronnej zapaści gospodarczej - oceniają eksperci.
W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa, od poniedziałku 16 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje zdalnie - poinformowano na stronie Funduszu. Kontakt z pracownikami NFOŚiGW ma się odbywać drogą mailową.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 18.12.2010 r.-3.01.2011 r.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 12.11-2.12.2010 r.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych 2-17.12.2010 r.
Kto powinien odprowadzać opłatę z tytułu emisji spalin? W jaki sposób wyliczyć wysokość takiej opłaty? Na jakie konto należy ją wpłacić? Czy może być ona zaliczona do kosztów uzyskania przychodu?
Proszę o odpowiedź na pytanie, czy opłata produktowa i dodatkowa opłata produktowa, wynikająca z niewykonania decyzji określającej wysokość opłaty produktowej, stanowią koszty uzyskania przychodów? W jaki sposób rozliczyć opłatę produktową zapłaconą w roku podatkowym, jeżeli dotyczy ona poprzedniego roku podatkowego?
Czy podwyższona opłata za korzystanie ze środowiska z uwagi na brak pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzenie ścieków do wód stanowi koszt uzyskania przychodów?