W jaki sposób w podstawie emerytury powszechnej uwzględniany jest okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze
W przypadku zatrudniania na etat lub na umowę zlecenia osób mających prawo do świadczeń emerytalnych (lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego) płatnicy składek (pracodawcy, zleceniodawcy) mają obowiązek przesłania do ZUS zaświadczenia o kwocie przychodu uzyskanego w minionym roku kalendarzowym przez te osoby. Taki obowiązek ciąży także na samym świadczeniobiorcy, który powinien poinformować
Nauczyciele, którzy nie ukończyli obniżonego wieku emerytalnego nadal mogą ubiegać się o emeryturę przewidzianą w Karcie Nauczyciela. ZUS przyzna im takie świadczenie po rozwiązaniu stosunku pracy. Emeryturę wcześniejszą otrzymają jednak tylko ci nauczyciele, którzy do końca 2008 r. spełnili pozostałe warunki (m.in. wymagany staż pracy ogólnej oraz pracy nauczycielskiej).
Emerytura na nowych zasadach będzie przyznawana za kilka lat, w zasadzie od 2009 r. Jednak już od rozpoczęcia pierwszej pracy zawodowej powinniśmy wiedzieć, od czego zależy wysokość świadczenia, które możemy otrzymać w przyszłości.
Podstawa wymiaru emerytury, nabycie prawa do wcześniejszej emerytury związanej z pracą w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, warunki uzyskania, wysokość świadczenia przedemerytalnego oraz dokumentowanie prawa do świadczeń z ZUS to nurtujące Czytelników „Prawa Przedsiębiorcy” zagadnienia z ubezpieczeń społecznych. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania przesłane do redakcji.
Mało kto zdaje sobie sprawę z wpływu kapitału początkowego na wysokość przyszłej emerytury. Większość spośród nas nie ma też świadomości, że czynny udział w rozpoczętej niedawno akcji ustalania uprawnień do kapitału i obliczenia jego wysokości może znacząco zaważyć na kwocie przyszłej emerytury.
Pracodawca, który zatrudnił pracownika po 1998 roku, na ogół nie musi mu wystawiać zaświadczenia na druku ZUS Rp-7. Zobowiązany jest jednak to zrobić, gdy zamierza on ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub o emeryturę w związku z ukończeniem wymaganego wieku do końca 2014 r., a także w każdym przypadku, gdy pracownik tego zażąda.
Mam 54 lata i pobieram emeryturę wojskową w niepełnym wymiarze. Po przyznaniu świadczenia zatrudniłem się w firmie na podstawie umowy zlecenia. Mój zleceniodawca opłaca z tego tytułu m.in. składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składki emerytalne ZUS ewidencjonuje na moim indywidualnym koncie. Czy z tego tytułu będzie mi się należała druga emerytura ze składek odprowadzanych do ZUS? - pyta