e-płatności również dla samorządów
Przepisy mające zapewnić większe prawa użytkownikom mediów społecznościowych jednocześnie zwiększą możliwość śledzenia aktywności internautów przez służby
Od 1 lipca 2021 r. wejdą w życie zmiany w zakresie rozliczania VAT od sprzedaży importowanych towarów. Zmienią się także zasady opodatkowania sprzedaży wysyłkowej i świadczenia niektórych usług na rzecz konsumentów. Podatnicy dokonujący sprzedaży przez Internet, właściciele platform, dostarczający towary powinni przeanalizować, czy nie dotyczą ich te zmiany.
Możliwości, jakie daje Internet, doceniają i wykorzystują także przedsiębiorcy. Coraz większa ich liczba świadczy swoje usługi przez Internet. Dotyczy to także lekarzy, prawników czy doradców podatkowych. Dostosowuje się do tego również ustawodawca, dając podatnikom świadczącym usługi przez Internet specjalne ułatwienia w porównaniu z podatnikami, którzy wykonują usługi w sposób tradycyjny.
Na Facebooku zamierzam zamieścić reklamę świadczonych usług fryzjerskich. Facebook Ireland Limited wystawia faktury dzienne za usługi reklamowe. Zobowiązanie z tytułu nabytych usług reklamowych opłacimy za pośrednictwem naszego banku kartą kredytową MasterCard w euro, zaś obciążenie naszego rachunku nastąpi w złotych.
Prowadzę działalność polegającą m.in. na tworzeniu stron internetowych. Użytkuję darmowe, powszechnie dostępne oprogramowania znajdujące się w Internecie na zagranicznych i polskich stronach internetowych. Korzystam również z CD-ROM stanowiących dodatki do gazet komputerowych. Czy muszę naliczać VAT z tytułu importu usług?
Wystawiamy nasze towary na aukcjach internetowych w kraju i za granicą. Za możliwość wystawiania tych towarów na aukcjach pobierane są opłaty. Powstaje problem w przypadku aukcji zagranicznych, gdyż otrzymujemy faktury zarówno z VAT, jak i bez niego. Czy jesteśmy zobowiązani naliczać VAT od importu usług?
Zakupujemy programy komputerowe od naszego kontrahenta z Niemiec. Są one przesyłane przez Internet. Kontrahent w ramach tej transakcji oferuje serwis i uaktualnienia przez Internet. Czy w związku z tym powinniśmy rozliczyć import usług elektronicznych?
Jesteśmy podatnikiem VAT czynnym, zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. W Szwajcarii opublikowaliśmy artykuł w specjalistycznym czasopiśmie, wydawanym przez międzynarodową organizację. Publikacja jest odpłatna i dokonana w wersji elektronicznej na stronie internetowej. Do opublikowanego artykułu mają bezpłatny dostęp różne osoby. Kto w takim wypadku jest zobowiązany do zapłaty
Prowadzę firmę informatyczną. Dla potrzeb działalności kupiłem w USA program komputerowy przez Internet. Niestety, nie otrzymałem faktury zakupu. Posiadam natomiast dokument potwierdzający transakcję oraz dowód zapłaty za program. Czy mam prawo odliczyć VAT naliczony?