Import usług wykazany po trzech miesiącach jest bez odsetek
Nowelą do ustawy o VAT z 15 lutego br. (Dz.U. Nr 19, poz. 185) wprowadzono bardzo istotne zmiany w odliczeniu podatku naliczonego związanego z importem usług. Są to pierwsze zmiany dokonane od 1 stycznia 2000 r., czyli od czasu gdy podatnicy po raz pierwszy nabyli prawo do odliczenia podatku naliczonego od importu usług.
W „Prawie Przedsiębiorcy” nr 22/2002 opublikowaliśmy pierwszą część odpowiedzi na najciekawsze pytania Czytelników zadane specjaliście od podatku od towarów i usług, Jerzemu Promykowi, podczas dyżuru telefonicznego, który odbył się 24 kwietnia br. Poniżej prezentujemy drugą część relacji z tego dyżuru.
Jeżeli w imporcie towarów stosowana jest procedura uproszczona, obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny. Obniżenie to następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze.
Spółka z o.o., będąca podatnikiem podatku VAT, otrzymała bezpłatnie z zagranicy mechanizm obrotowy do prezentacji reklam. Przy odprawie celnej firma ta została zobowiązana do zapłaty podatku VAT od importu tego urządzenia. Czy podatek naliczony wynikający z dokumentów SAD, dotyczący importu towaru nieodpłatnie przekazanego przez kontrahenta zagranicznego, podlega odliczeniu od podatku należnego?
Spółka z o.o. w styczniu 2001 r. była usługobiorcą usług świadczonych na terenie Polski. Usługi te wykonywane były przez podmioty mające siedzibę w Niemczech i nie będące podatnikami VAT na terenie Polski. Importowane usługi były wykonywane na podstawie wcześniej zawartych umów. Należność za nie była przekazywana podmiotom zagranicznym przelewem. Udokumentowane były następującymi fakturami importowymi
Kupiliśmy usługę od kontrahenta zagranicznego, która została wykonana w Polsce. Zgodnie z umową płatność ma nastąpić w dwóch równych ratach. Pierwsza rata została zapłacona 15 dni po wykonaniu usługi, a druga będzie po kolejnych 45 dniach. Kiedy powstał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług? Jak powinniśmy rozliczyć VAT od tych usług?
1 stycznia br. weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Najistotniejsza z nich to nieprzedłużenie przez Ministra Finansów stawki 0 proc. na sprzedaż lokali mieszkalnych oraz na świadczenie niektórych usług związanych z budownictwem mieszkaniowym.