comment
Artykuł
Data publikacji: 2018-07-03
Obniżenie podatku należnego od importu usług
Nowelą do ustawy o VAT z 15 lutego br. (Dz.U. Nr 19, poz. 185) wprowadzono bardzo istotne zmiany w odliczeniu podatku naliczonego związanego z importem usług.
Są to pierwsze zmiany dokonane od 1 stycznia 2000 r., czyli od czasu gdy podatnicy po raz pierwszy nabyli prawo do odliczenia podatku naliczonego od importu usług.
Podatnikiem VAT z tytułu importu usług jest, co do zasady, usługobiorca, dla którego VAT z tytułu importu jest zarówno podatkiem należnym, jak i naliczonym. Należy przypomnieć, że za import usług ustawa o VAT uważa usługi świadczone na terytorium Polski, za których wykonanie należność jest przekazywana osobie lub jednostce mającej siedzibę bądź miejsce zamieszkania za granicą, a także usługi turystyki wyjazdowej.
Chociaż ustawa o VAT nie przewiduje tego wyraźnie, należy uznać, że w takiej sytuacji podatnik wystawia fakturę wewnętrzną, dokumentującą import usługi. Trudno bowiem mówić o zwykłej fakturze VAT, gdy obowiązek podatkowy powstaje u nabywcy, a nie u świadczącego usługę. Odwrotny system wystawiania faktur VAT ustawodawstwo polskie przewiduje jedynie w przypadku sprzedaży płodów rolnych, dokonywanej przez rolników ryczałtowych podatnikom VAT.
Z odmienną sytuacją mamy do czynienia, gdy podmiot zagraniczny świadczący usługę jest podatnikiem polskiego VAT, czyli osobą fizyczną lub prawną, lub też jednostką organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, mającą siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu za granicą, ale wykonującą czynności podlegające opodatkowaniu w Polsce osobiście lub przez osobę upoważnioną albo przy pomocy pracowników, bądź wykorzystując zakład lub urządzenia służące do działalności produkcyjnej, handlowej lub usługowej, i zarejestrował się na potrzeby polskiego VAT.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także