Czy można odliczyć VAT z tytułu importu towarów otrzymanych nieodpłatnie
Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską z 7 kwietnia 2011 r. (nr SPS-023-21796/11) uznał, że nieodpłatne przekazanie infrastruktury drogowej na rzecz gminy podlega VAT, w sytuacji gdy przy nabyciu towarów VAT podlegał odliczeniu. Przyjęcie innego rozwiązania byłoby niezgodne z przepisami dyrektywy 2006/112/WE i orzecznictwem ETS. Wyjaśnienia MF przedstawiamy poniżej.
Od 1 kwietnia 2013 r. zaczyna obowiązywać część zmian w ustawie o VAT wprowadzonych ustawą z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35; dalej: ustawa zmieniająca). W założeniach ustawodawcy większość zmian ma służyć uproszczeniu zasad rozliczania podatku. Jednak na pewno nie wszystkie wprowadzone zmiany są oczekiwane przez
Wydatki na budowę drogi dojazdowej do przedsiębiorstwa, która zostanie nieodpłatnie przekazana gminie, stanowią koszt podatkowy. Ponieważ wydatki te stanowią tzw. koszty pośrednie, są one potrącalne w dacie ich poniesienia. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Polski podatnik dokonał dostawy towarów dla niemieckiego podatnika. Dostawę tę opodatkował stawką krajową, gdyż nie był zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Czy jeżeli zarejestruje się jako podatnik VAT UE, uzyska prawo do zastosowania stawki 0%? Towar został wywieziony do Niemiec, a niemiecki podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Spółka z o.o. świadczy usługi wynajmu rusztowań. Rusztowania wynajmowane są czasem za granicę, w tym do innych państw członkowskich. Najczęściej okres wynajmu nie przekracza roku, ale czasem wynajem się przedłuża i trwa dłużej niż dwa lata. Czy w związku z tym spółka powinna rozpoznawać wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów?
Podatnik zajmuje się handlem biżuterią. Często biżuterię wysyła do rzeczoznawców z innych państw członkowskich w celu dokonania jej wyceny. Czy takie przemieszczenia powinien traktować jako wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów?
Spółka świadczy usługi turystyki opodatkowane według procedury marży. Zdarza się, że usługami nabywanymi dla bezpośredniej korzyści turysty są usługi, których nabycie stanowi dla spółki import usług. Czy obliczając marżę, spółka może uwzględnić (zmniejszając marżę) podatek należny z tytułu importu takich usług?
Zamierzamy sprzedać towar ukraińskiej firmie, która wywiezie go na Ukrainę. Dotychczas nie eksportowaliśmy towarów. Jaki dokument musimy posiadać, aby zastosować stawkę 0% do eksportu towarów?
Podatnik udokumentował wewnątrzwspólnotową dostawę towarów fakturą z numerami NIP dostawcy i nabywcy bez przedrostków krajowych. Czy mimo to może ją opodatkować stawką 0%? Czy wobec podatnika mogą zostać wyciągnięte sankcje za brak numerów VAT UE na fakturze?
W ramach dostawy towarów dla norweskiego kontrahenta podatnik wywiózł towar do Hamburga. Tu towar został objęty procedurą wywozu i załadowany na statek płynący do Norwegii. Czy taką dostawę podatnik może opodatkować stawką 0% jako eksport towarów?
Podatnik wybudował budynek magazynowy. Odliczał podatek naliczony przy zakupie towarów i usług związanych z jego budową. Czy darowując ten budynek, będzie musiał zapłacić VAT? Czy ma znaczenie, kiedy darowizna zostanie dokonana - przed czy po 1 kwietnia 2013 r.
Obecnie opodatkowaniu VAT w Polsce podlega - jako import towarów - tylko przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Czy w związku ze zmianą definicji importu towarów od 1 kwietnia 2013 r. opodatkowaniu podlegać będzie u polskich podatników również przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium innych państw członkowskich?
Podatnik kupił samochód osobowy, którego dostawa była zwolniona od podatku na podstawie § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia wykonawczego. W trakcie używania samochodu do celów prowadzonej działalności opodatkowanej podatnik go serwisował. Podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawianych przez serwis. Czy w związku z tym, przekazując samochód na cele osobiste, po
Umowa użyczenia jest umową nazwaną, uregulowaną przez przepisy art. 710-719 Kodeksu cywilnego. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Przedmiotem użyczenia mogą być zarówno rzeczy ruchome (np. samochód, maszyna, meble), jak i nieruchomości (np. lokal użytkowy lub jego część, działka
Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.
Z dniem 1 kwietnia 2011 r. wchodzą w życie kolejne zmiany w ustawie o VAT1. Jest to następny etap procesu nowelizacji, niestety nieco spóźniony, gdyż pierwotnie zmiany te miały obowiązywać od stycznia (tak przynajmniej przewidywał pierwszy projekt), następnie od lutego, ale finalnie jest to kwiecień (oczywiście z zastrzeżeniem unormowań, które już w pierwszym projekcie były wskazywane jako obowiązujące
Firma z kraju trzeciego dostarcza do naszej spółki nieodpłatnie podzespoły, które mają być zamontowane w wyrobie finalnym sprzedanym tej firmie (towar nie opuści terytorium Polski, a cena sprzedaży nie zawiera wartości sprowadzonych podzespołów). Wprowadzenie podzespołu na polski obszar celny wiąże się z koniecznością zapłacenia cła i VAT. Zobowiązania te pokrywa nasza spółka. Czy mamy prawo odliczyć