Slim VAT 2 - przewodnik po zmianach
W rzeczywistości definicja importu usług oraz warunki, które muszą zostać spełnione, aby nabycie zagranicznej usługi podlegało rozliczeniu przez polskiego usługobiorcę, są nieco bardziej złożone, niż by się wydawało. Podatnicy nadal mają problemy z prawidłowym określeniem daty powstania obowiązku podatkowego, wyznaczeniem kursu przeliczeniowego dla waluty czy korygowaniem importu usług. Wątpliwości
Nie ma obowiązku dokonywania korekty wartości początkowej środka trwałego w związku z dokonywaniem w kolejnych latach korekty kwoty podatku naliczonego przy jego wytworzeniu. Takie stanowisko zajął Dyrektor IS w Łodzi w interpretacji, której fragment przytaczamy. Pełna treść interpretacji jest dostępna na www.inforfk.pl.
Otrzymałam w maju 2013 r. korektę "in plus" faktury pierwotnej za import usług wystawionej 23 lutego 2013 r. Czy powinnam ująć fakturę korygującą w maju, czy może powinnam skorygować luty?
Mamy w leasingu samochód osobowy, od którego rat odliczamy 60% VAT. Otrzymaliśmy fakturę obejmującą opłatę dodatkową za wydanie upoważnienia do odbioru odszkodowania (w związku ze szkodą komunikacyjną samochodu). Czy możemy odliczyć tylko 60%, czy może całość od tej opłaty?
Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa różnego rodzaju towary oraz usługi od zagranicznych kontrahentów, w odniesieniu do których, na podstawie przepisów ustawy o VAT, zobowiązana jest do rozpoznawania obowiązku podatkowego i rozliczania VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) i importu usług. W związku z tymi nabyciami spółka wystawia faktury wewnętrzne, z których kwoty deklarowane
Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 30 września 2010 r. w sprawie C-395/09 Oasis East Sp. z o.o. przeciwko Ministrowi Finansów postanowił:
Podatnik prowadzi sklep internetowy ze sprzętem elektronicznym. Otrzymywane wpłaty są księgowane przez banki w różnych godzinach, w tym w porze nocnej, jak również w dni wolne od pracy. Podatnik otrzymuje informacje o wpłatach dopiero w kolejnym dniu roboczym i dopiero wówczas jest w stanie wystawić paragon dokumentujący otrzymanie wpłat. W przypadku wpłat otrzymywanych pod koniec miesiąca oznacza