Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-05-11

Jak rozliczać import usług – wybrane problemy

W rzeczywistości definicja importu usług oraz warunki, które muszą zostać spełnione, aby nabycie zagranicznej usługi podlegało rozliczeniu przez polskiego usługobiorcę, są nieco bardziej złożone, niż by się wydawało. Podatnicy nadal mają problemy z prawidłowym określeniem daty powstania obowiązku podatkowego, wyznaczeniem kursu przeliczeniowego dla waluty czy korygowaniem importu usług. Wątpliwości powstają, kiedy faktura zostaje wystawiona w terminie, ale także gdy zostaje wystawiona z opóźnieniem.

Ustawodawca nazywa importem usług sytuację, gdy dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT). Nabywca ma obowiązek rozliczyć import usług w Polsce, gdy (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT):

  • posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju albo jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, mającą siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju;
  • usługę wykonał podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, a gdy jest to usługa związana z nieruchomością, nie jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT.

Dodatkowo, aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski. Tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

 

1. Jak wyznaczyć datę powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług

Pytanie

Firma wynajęła naczepę od holenderskiego podatnika (najem długoterminowy świadczony dłużej niż 30 dni). Usługa została wykonana 24 maja 2017 r., co potwierdza faktura otrzymana od zagranicznego kontrahenta wystawiona 10 czerwca 2017 r. Częściowa zapłata za usługę nastąpiła 27 kwietnia 2017 r., pozostałą część zobowiązania firma uregulowała po otrzymaniu faktury. W którym momencie powstał obowiązek podatkowy w imporcie usługi najmu naczepy?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00