Nowelizacja budżetu? Prawdopodobieństwo wzrosło
Powiedzmy sobie jasno: w Niemczech nie dzieje się dobrze, a to problem również dla polskich przedsiębiorców i firm – mówi DGP Andrzej Domański, minister finansów
Powiedzmy sobie jasno: w Niemczech nie dzieje się dobrze, a to problem również dla polskich przedsiębiorców i firm – mówi DGP Andrzej Domański, minister finansów
Przepisy pozwalają gminom realizować zadania związane z zaspokajaniem potrzeb ludności z wykorzystaniem zarówno zasobów własnych (np. w formie zakładu budżetowego lub spółki komunalnej), jak i potencjału zewnętrznego. Przybywa pomysłów na alternatywne mechanizmy. Ku czemu obecnie samorządy kierują swój wzrok i jakie napotykają problemy?
Łukasz Bernatowicz: Zagraniczni konkurenci naszych firm z Czech, ze Słowacji czy z Rumunii, o krajach zachodniej Europy nie wspominając, którzy już przyjęli pieniądze na odbudowę, inwestują w rozwój. Bez dostępu do tych pieniędzy nasi przedsiębiorcy zostaną w tyle, na lata
Już od wielu miesięcy zarówno przedsiębiorcy, jak i ekonomiści zastanawiają się, kiedy nastąpi przełamanie stagnacji w polskiej gospodarce. Na podstawie wyników przeprowadzonego na zlecenie „Prawa Przedsiębiorcy” sondażu można stwierdzić, że w najbliższym czasie sytuacja nie powinna już ulegać pogorszeniu. Niestety trudno jest także doszukać się oznak znaczącej poprawy sytuacji.
Poszukujący ciągle nowych tematów, mających w zamyśle wesprzeć gospodarkę i przedsiębiorców, Instytut Rozwoju Biznesu zorganizował w lipcu konferencję pod hasłem „Oszczędności a rozwój gospodarczy”. Poruszono takie zagadnienia, jak: Czy polityka fiskalna powinna aktywnie wpływać na poziom oszczędności? Gdzie poszukiwać środków na rozwój gospodarczy? Jak oszczędzają Polacy?
27 lutego 2002 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria Instytut Rozwoju Biznesu zorganizował kolejne Forum - Polskie przedsiębiorstwo w Europie XXI wieku. Konferencja została poświęcona wymiarom kryzysu w Polsce.
Opinie analityków na temat terminu poprawy koniunktury znacznie się różnią. Również wyniki ankiety przeprowadzanej na zlecenie „Prawa Przedsiębiorcy” przez spółkę Infor Opinia nie dają jednoznacznej odpowiedzi, kiedy będzie lepiej.
Od początku br. ponad połowa podmiotów gospodarczych osiąga niższe obroty niż w roku 2000. Utrzymujące się niższe przychody wymuszają redukcję kosztów m.in. poprzez zwalnianie pracowników.
Już od półtora roku publikujemy w „Prawie Przedsiębiorcy” przeprowadzane na nasze zlecenie - przez Agencję Badań Rynku Opinia Sp. z o.o. - badania koniunktury przedsiębiorstw. Wyniki prognoz na II kwartał pokazują, że najbliższe miesiące powinny przynieść przełamanie trendu spadkowego w gospodarce.