Ujmowanie środków trwałych
Dzień dobry spółka w roku 2023 przeszła na estoński CIT. W trakcie roku, stosownie do uchwały pobierała zaliczki na poczet dywidendy. Spółka potrącała wspólnikom od każdej zaliczki PIT-8AR z uwzględnieniem odpowiednich preferencji. Podatek estoński za rok 2023 wykazywany jest w deklaracji CIT-8E za rok 2023 do dnia 31.03.2024 r. Czy ten podatek zgodny z deklaracją CIT-8E powinien być wykazany w rachunku
Kontrola regionalnej izby obrachunkowej wykazała w naszym urzędzie gminy nieprawidłowość w Rb-NDS. Chodzi o pożyczkę udzieloną z budżetu gminy, której nie wykazano w pozycjach D12 i D22. Czy jest to błąd, skoro nie jest to zobowiązanie, ale nasza wierzytelność? Ewidencja jest na koncie 250.
W naszej jednostce jest zaplanowana inwestycja w monitoring wizyjny w wysokości 600 tys. zł. Koszt kamer, monitorów itp. to tylko połowa. Oprócz kamer jest także wykonanie dokumentacji, projekty techniczne, materiały elektryczne (kable, przewody), nadzór nad pracami, wykonanie sieci światłowodowej, koszty dostaw i montażu itp. Jak oznakować taki środek trwały i jak ująć go w ewidencji?
31 stycznia mija termin na zgłoszenie wyboru tej formy opodatkowania na cały 2022 rok. Można skorzystać z tej możliwości także później, ale wtedy trzeba pamiętać o dodatkowych obowiązkach: zamknięciu ksiąg i sporządzeniu sprawozdania finansowego
Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił zasady prowadzenia przez koła gospodyń wiejskich uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz warunki, jakim powinna odpowiadać ta ewidencja w celu prawidłowego określenia zobowiązań podatkowych. Regulacje zawarte w rozporządzeniu obowiązują od 15 stycznia 2019 r.
Na podstawie projektów opublikowanych od 28 stycznia do 13 lutego 2012 r.