Artykuł
Jakie są konsekwencje wyboru estońskiego CIT w rachunkowości
31 stycznia mija termin na zgłoszenie wyboru tej formy opodatkowania na cały 2022 rok. Można skorzystać z tej możliwości także później, ale wtedy trzeba pamiętać o dodatkowych obowiązkach: zamknięciu ksiąg i sporządzeniu sprawozdania finansowego
Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym osób prawnych, tzw. estońskim CIT, jest w Polsce możliwe od 2021 r. Jednak po liftingu za sprawą Polskiego Ładu ten sposób podatkowego rozliczenia stał się dużo bardziej atrakcyjny. W 2022 r. do systemu można wejść niezależnie od tego, jakie osiąga się przychody. Nie ma też limitu przychodów, które można osiągnąć w jego ramach, a po przekroczeniu których trzeba zrezygnować z tej formy rozliczeń. [ramka 1] Zgodnie z przepisami, aby móc wybrać tę formę opodatkowania, podatnik jest zobowiązany przede wszystkim do poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w formie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem według ustalonego wzoru ZAW-RD.
Ramka 1
Których podatników to dotyczy ©℗
Obecnie zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, który prowadzi działalność w formie spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjnej oraz spółki komandytowej. W 2021 r. dotyczyło to tylko spółek z o.o. i jawnych. Jest jednak wiele dodatkowych warunków, o których należy pamiętać. Najważniejszy jest ten, że wspólnikami spółki muszą być wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto spółka nie może posiadać udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym (art. 28j ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT). W spółce musi pracować co najmniej trzy osoby, niezależnie od tego, czy na umowę o pracę, czy na umowę zlecenia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right