Data publikacji: 21.11.2001
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Zaliczki wpłacane przez podatników
W numerze 41 „Prawa Przedsiębiorcy” omówiony został pobór zaliczek przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych. W niniejszym artykule przedstawiamy zasady samodzielnego odprowadzania zaliczek na podatek przez podatników.
Agnieszka Sienkiewicz
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm. - dalej ustawa o p.d.o.f.) nakłada na podatników osiągających dochody:
• z pozarolniczej działalności gospodarczej,
• ze stosunku pracy, wówczas gdy dochody te otrzymywane są z zagranicy,
• z emerytur i rent otrzymywanych z zagranicy bez pośrednictwa banków,
• z najmu lub dzierżawy,
• z samodzielnie wykonywanej działalności, określonej w art. 13 pkt 2 i 8 ustawy o p.d.o.f., jeśli dochody te uzyskiwane są bez pośrednictwa płatników,
• ze źródeł przychodów położonych za granicą, w przypadku określonym w art. 44 ust. 7 ustawy o p.d.o.f.,
• z kapitałów pieniężnych, w przypadkach wyszczególnionych w art. 44 ust. 8 ustawy.
określone w art. 44 obowiązek samodzielnego obliczenia i odprowadzenia na rachunek właściwego urzędu skarbowego miesięcznych zaliczek na podatek.
Wymienieni podatnicy wpłacają zaliczki bez wezwania, składając jednocześnie - w terminach wpłaty zaliczek - deklarację według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu.
Podatnicy osiągający przychody z działalności gospodarczej
Przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej stanowią odrębne źródło przychodów, opodatkowane bądź w formie zryczałtowanej na podstawie ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn.zm.), bądź też na zasadach ogólnych określonych w ustawie o p.d.o.f. W pierwszym przypadku kwotę miesięcznego podatku wyznacza - w zależności od rodzaju wykonywanej działalności - określony w ustawie procent od osiągniętego przychodu (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) lub też podatek jest stałą kwotą wynikającą z doręczonej podatnikowi decyzji na dany rok podatkowy (karta podatkowa).