Niewielka, lecz groźna zmiana w przepisach o zamówieniach
Wydawać by się mogło, że obowiązujące od roku nowe prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.), które wiele zmieniło w postrzeganiu przepisów zarówno przez zamawiających, jak i wykonawców, jest już im dobrze znane i stosowane bez kłopotów. Niestety, przepisy te wciąż sprawiają obu stronom postępowania niemało problemów. Dodatkowo dziś muszą się mierzyć ze skutkami wzrostu cen. Bywa, że wykonawcy wnioskują
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
W 2019 r. wejdą w życie nowe regulacje w zakresie zamówień publicznych. Obowiązywały będą, określone w drodze nowej ustawy, zasady przesyłania faktur elektronicznych (e-faktur) oraz innych dokumentów elektronicznych związanych z realizacją zamówień publicznych. Zostanie uruchomiona bezpłatna platforma do obiegu tych dokumentów.
Czy chcąc skorzystać ze środków z programów unijnych musimy stosować przepisy Prawa zamówień publicznych, aby wyłonić wykonawcę zamówienia?
Pracodawcy zobowiązani do stosowania przepisów dotyczących zamówień publicznych muszą wydatkować środki na świadczenia socjalne swoich pracowników nie tylko zgodnie z przepisami podatkowymi, ale także dotyczącymi zamówień publicznych. Obowiązek ten rodzi w praktyce wiele problemów.