Matura z VAT
Zakupów przedsiębiorcy dokonywać mogą nie tylko w kraju, ale również za granicą. W publikacji omawiamy skutki dokonywania takich zakupów w zakresie podatku VAT oraz podatku dochodowego, a także ich ewidencję w księgach rachunkowych.
Polski podatnik, sprowadzając towary spoza UE, które są dopuszczane do obrotu na terytorium innego państwa UE, rozlicza import w tym kraju, a nie w Polsce. Gdy towar przemieszcza do kraju, jest natomiast zobowiązany rozliczyć w Polsce WNT, co może stwarzać problemy, gdy nie jest zarejestrowany do VAT w kraju, gdzie miał miejsce import.
Zakupiliśmy kilka maszyn do wyposażenia narzędziowni. W momencie montażu i próbnego uruchamiania doszliśmy do wniosku, że należy zakupić dodatkową dokumentację techniczną związaną z tymi maszynami. Zakupiliśmy w Anglii dokumentację techniczną za 50 funtów brytyjskich. Czy należy od tego zakupu zapłacić VAT w Polsce jak od nabycia wspólnotowego, czy też podatek u źródła jak od praw autorskich?
W maju 2004 r. spółka z o.o. dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które zostało rozliczone w deklaracji VAT za maj 2004 r. oraz wykazane w informacji podsumowującej za II kwartał 2004 r. W lipcu 2004 r. część z tych towarów została zwrócona dostawcy w Hiszpanii. Jak w świetle aktualnie obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zwrot ten należy wykazać w deklaracji VAT-7 oraz informacji