108 rad, jak uniknąć błędów w sp. z o.o i P.S.A.
PROBLEM Są dwie spółki z o.o. A oraz B mające siedzibę w Polsce, uzyskujące w całości dochody opodatkowane, niekorzystające ze zwolnienia z opodatkowania. Spółka B nabyła 1 kwietnia 2021 r. 99% udziałów w spółce A. Czy wypłacona przez spółkę A dywidenda dla spółki B po 1 kwietnia 2023 r. będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT?
PROBLEM Jednoosobowa działalność gospodarcza posiada lokal użytkowy i od 2023 r. chce go wynająć do spółki z o.o., gdzie współwłaścicielem jest osoba prowadząca tą jednoosobową działalność. Czy spółka będzie mogła koszt najmu uznać za koszt podatkowy?
PROBLEM Spółka z .o.o. rozlicza podatek dochodowy według skali podatkowej. Chce przekazać darowiznę zgodne z art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o którym mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom z państw UE lub EOG. Jak wygląda odliczenie i w jakiej wartości darowizny? Jak wygląda schemat takiego odliczenia?
Odkąd rząd za sprawą Polskiego Ładu poinformował, że od 2022 r. nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku, przedsiębiorcy szukają różnych rozwiązań optymalizacyjnych, które uchronią ich przed finansowymi stratami. Jednym z nich jest przekształcenie indywidualnej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. Zanim jednak nastąpi przekształcenie, wymaga sporo pracy. Trzeba
Dodatkowe obciążenia z tytułu składek i podatków, które zgodnie z planowanymi zmianami przepisów, zawartymi w programie Polski Ład, mogą dotknąć przedsiębiorców, spowodowały, że osoby prowadzące własny biznes często zastanawiają się nad założeniem spółki z o.o. Jeżeli dzielą udziały w spółce z inną osobą (lub osobami), wówczas nie muszą opłacać składek ZUS - ani na ubezpieczenia społeczne, ani na ubezpieczenie
Czy spółka kapitałowa to rzeczywiście lekarstwo na planowaną niekorzystną składkę zdrowotną? Czy indywidualni przedsiębiorcy mają rację, że dzięki niej unikną dodatkowych obciążeń po wprowadzeniu Polskiego Ładu?
Członkowie zarządów spółek z o.o. wykonują swoje zadania na podstawie różnych stosunków prawnych. Najczęściej obowiązki realizują w ramach powołania uchwałą zgromadzenia wspólników, ale mogą być też dodatkowo pracownikami spółki czy mogą zawrzeć kontrakt menedżerski lub umowę zlecenia. Każdy z tych sposobów nawiązania stosunku prawnego pomiędzy spółką a członkiem zarządu wywołuje odmienne skutki w
Zdarza się, że w trakcie funkcjonowania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zachodzi konieczność jej dofinansowania, tj. pozyskania przez spółkę środków finansowych na bieżącą działalność lub inwestycje. Wówczas wspólnicy stają przed koniecznością wyboru najkorzystniejszej zarówno z ich punktu widzenia, jak i spółki formy jej dofinansowania. Chodzi o przede wszystkim o kwestie podatkowe.