Jaką stawkę do WDT ma zastosować sprzedawca, gdy nie zarejestrował się jako podatnik VAT UE
Polski podatnik, sprowadzając towary spoza UE, które są dopuszczane do obrotu na terytorium innego państwa UE, rozlicza import w tym kraju, a nie w Polsce. Gdy towar przemieszcza do kraju, jest natomiast zobowiązany rozliczyć w Polsce WNT, co może stwarzać problemy, gdy nie jest zarejestrowany do VAT w kraju, gdzie miał miejsce import.
Dla opodatkowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów według stawki 0% konieczne jest zgromadzenie dokumentów potwierdzających wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego Wspólnoty. Wymagane jest ponadto, aby nabywca towarów był podatnikiem zarejestrowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych. Brak takiej rejestracji nie wyklucza jednak automatycznie prawa
Klient naszego biura rachunkowego korzysta ze zwolnienia z VAT ze względu na obrót. W listopadzie chce nabyć towary od niemieckiego kontrahenta (podatnika VAT) za około 21 000 zł. Będzie to jego pierwsza taka transakcja. Czy musi zarejestrować się na potrzeby rozliczania transakcji unijnych? Czy powinien wykazać tę transakcję w jakieś deklaracji?
Od rozliczenia za styczeń 2017 r. podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE składają wyłącznie miesięczne i w formie elektronicznej informacje podsumowujące. Obostrzone zostały również zasady rozliczeń WNT. Łatwiej utracić status podatnika VAT UE. Natomiast od 1 marca 2017 r. w związku z reformą administracji podatkowej zmieniają się zasady rozliczeń importu towarów.
Sprzedaliśmy w maju 2016 r. towar kontrahentowi ze Słowacji. Podał nam swój NIP, więc uznaliśmy, nie sprawdzając, że jest podatnikiem VAT UE. Dlatego dostawę rozliczyliśmy jako WDT. Została również złożona informacja podsumowująca. Nasza spółka jest podatnikiem VAT UE. Otrzymaliśmy jednak pismo z US, że kontrahent nie był w maju podatnikiem VAT UE, dlatego musimy skorygować deklarację VAT-7 i informację
Rozpocząłem współpracę z kilkoma kontrahentami z innych krajów UE. Zadeklarowali mi, że są zarejestrowani na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wiem, że jest to warunek zastosowania stawki VAT 0%. Czy za każdym razem, kiedy będę im wystawiał faktury, by móc zastosować stawkę 0%, muszę drukować z systemu VIES potwierdzenie ważności ich numeru VAT UE?
Czy można wystawić fakturę WDT i zastosować stawkę 0%, jeśli sprzedaż odbywa się na rzecz instytutu polskiego w jednym z krajów UE? Instytut nie ma numeru NIP. Czy w tej sytuacji nabywca musi być zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych?
Otrzymałem zamówienie na towar. Towar mam zawieźć do Niemiec. Tam klient prowadzi inwestycję. Fakturę mam jednak wystawić na polską firmę z siedzibą w Polsce. Czy mam rozpoznać wewnątrzwspólnotową dostawę towarów i zastosować stawkę 0%?
Prowadzę hurtownię z materiałami elektroinstalacyjnymi. Jestem zarejestrowanym i czynnym podatnikiem VAT. We wrześniu 2014 r. dokonałem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz czeskiego kontrahenta. Fakturę dokumentującą sprzedaż wystawiłem 12 września 2014 r. W tym samym dniu zrealizowałem dostawę. Nabywca podał mi numer identyfikacyjny, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby transakcji
Prowadzę sklep internetowy i jestem czynnym podatnikiem VAT. Sprzedaję produkty za granicę (do USA). Stąd moje pytanie: kiedy powinnam wystawiać paragony na kasie fiskalnej: 1) w dniu, gdy klient przeleje pieniądze na moje konto w PayPal, 2) w dniu, gdy przewalutuję te pieniądze i przeleję na konto w polskim banku, 3) a może powinnam brać pod uwagę dzień, w którym wysyłam towar? Czasami jest to kilka
Wysłałam towar za granicę Pocztą Polską bez potwierdzenia odbioru. Poczta wyda mi tylko dokument śledzenia przesyłki z Polski do poczty angielskiej, natomiast nie wiem, czy stamtąd uda mi się uzyskać potwierdzenie doręczenia przesyłki do kontrahenta. Czy takim potwierdzeniem może być dokument z poczty i oświadczenie kontrahenta, że otrzymał towar, żeby móc zastosować stawkę podatku 0%? Czy może powinnam
Na Facebooku zamierzam zamieścić reklamę świadczonych usług fryzjerskich. Facebook Ireland Limited wystawia faktury dzienne za usługi reklamowe. Zobowiązanie z tytułu nabytych usług reklamowych opłacimy za pośrednictwem naszego banku kartą kredytową MasterCard w euro, zaś obciążenie naszego rachunku nastąpi w złotych.
W czerwcu nasza firma dokonała dostawy do niemieckiego kontrahenta. W tym miesiącu złożyliśmy też wniosek o nadanie VAT UE (przed dostawą). Czy mogliśmy wystawić fakturę ze stawką 0%, jeśli nie mieliśmy jeszcze potwierdzenia VAT UE?
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. transakcje, których podmiotami są podatnicy z różnych krajów. Opodatkowaniem VAT są również objęte transakcje, które polski podatnik wykonuje na rzecz podmiotu zagranicznego lub czynności, które wykonuje zagraniczny kontrahent dla polskiego podatnika. Opodatkowaniu VAT podlegają zatem m.in. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, wewnątrzwspólnotowa
Polskie firmy budowlane świadczą roboty budowlane również za granicą. Zdarza się też, że kupują usługi budowlane od zagranicznych podwykonawców. Na jakie zmiany w ustawie o VAT powinny zwrócić uwagę przy rozliczaniu VAT w 2010 r.?