Zasady nabywania prawa do należności po zmarłym pracowniku i odprawy pośmiertnej przez członków jego rodziny
Renta rodzinna przysługuje na ogół nie tylko w czasie pobierania nauki, ale również w miesiącach wakacyjnych przypadających w danym roku szkolnym lub akademickim. Świadczenie to może być wypłacane za okres wakacji również wtedy, gdy przed ich rozpoczęciem uczeń lub student zakończył pobieranie nauki w szkole bądź na studiach wyższych.
Kilka dni temu zmarł jeden z naszych pracowników, który pobierał również emeryturę. Jego studiujący 20-letni syn zwrócił się do nas o pomoc przy ubieganiu się o rentę rodzinną. Chciałby uzyskać to świadczenie dla siebie oraz dla 51-letniej matki, która prowadziła ze zmarłym mężem wspólne gospodarstwo domowe. Czy renta rodzinna będzie im przysługiwać? Jakie dokumenty powinniśmy w tym celu przygotować
Nasz pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego. Jak wynika z druku ZUS Z-15, opieka jest sprawowana nad matką dziecka od 27 marca 2017 r. Partnerka naszego pracownika 25 marca 2017 r. urodziła dziecko, które zmarło w następnym dniu. Czy w tej sytuacji można uznać, że opieka jest sprawowana nad rodzicem dziecka i wypłacić pracownikowi zasiłek opiekuńczy - pyta Czytelnik z Opola.
Od 1 stycznia 2017 r. byli opiekunowie zmarłych osób niepełnosprawnych mogą otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, a następnie świadczenie przedemerytalne. To drugie świadczenie uzyskają tylko wtedy, gdy mają odpowiedni wiek i staż ubezpieczeniowy.
Od 1 stycznia 2013 r. rodzice lub opiekunowie dziecka, których dochód w przeliczeniu na osobę przekracza 1922 zł netto, stracą prawo do tzw. becikowego. Taka nowelizacja przepisów oczekuje obecnie na podpis prezydenta.
Jeżeli pracodawca wypłacił pracownikowi zasiłek chorobowy za cały miesiąc, a pracownik zmarł po otrzymaniu wypłaty, ale przed końcem tego miesiąca, to nie trzeba zwracać zasiłku chorobowego za dni, które przypadają po śmierci pracownika. Takie stanowisko zajął ZUS w odpowiedzi na pytanie naszej redakcji.
Pracownik przedłożył nam zwolnienie lekarskie na okres 3 tygodni. Od pierwszego dnia tej niezdolności do pracy miał prawo do zasiłku chorobowego. Przed wypłatą zasiłku pracownik zmarł. Nasz zakład pracy jest uprawniony do ustalania wysokości i wypłaty zasiłków. Komu powinniśmy wypłacić zasiłek należny temu pracownikowi i za jaki okres?