Coraz więcej mandatów dla przedsiębiorców za oszustwa paragonowe
Przedsiębiorca, który pomimo obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Do maja 2024 roku KAS przeprowadziła 21.167 nabyć sprawdzających i nałożyła ponad 4 tys. mandatów karnych. Ministerstwo Finansów po raz kolejny zorganizowało akcję informacyjną "Weź paragon", która ma wspierać uczciwą konkurencję i pomóc w walce z szarą strefą i oszustwami paragonowymi.
oszustwa paragonowe nabycie sprawdzające paragon mandat
Dokumentowanie sprzedaży na rzecz konsumentów >>>
Obowiązki dokumentacyjne podatników ewidencjonujących obrót na kasie fiskalnej >>>
Czy każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon fiskalny
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Gdy nabywcami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub rolnicy ryczałtowi, dokonana sprzedaż powinna zostać zewidencjonowana na kasie fiskalnej.
Obowiązujące przepisy przewidują jednak szereg zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych. Ewidencjonować sprzedaży na kasie rejestrującej nie muszą m.in.:
- Podmioty, które sprzedają towary lub świadczą usługi i:
- zapłatę otrzymują wyłącznie za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dostarczają zakupione u nich towary przez pocztę lub firmy kurierskie;
- ich roczna sprzedaż detaliczna nie przekracza 20 tys. zł
Zwolnienie to nie dotyczy wielu branż. Bez względu na wysokość obrotów, paragony fiskalne zawsze muszą wystawiać np. sprzedawcy takich produktów jak papierosy, komputery, perfumy, gaz płynny, a także usług – np. taksówkarskich, fryzjerskich, kosmetycznych czy gastronomicznych).
2. Koła gospodyń wiejskich.
3. Rolnicy ryczałtowi jeśli sprzedają towary pochodzące z własnej działalności rolniczej prowadzonej przez tego rolnika, w tym produkty roślinne i zwierzęce przetworzone w sposób inny niż przemysłowy.
KAS przeprowadza nabycia sprawdzające
Przedsiębiorca, który pomimo obowiązku nie wystawia paragonu fiskalnego, popełnia wykroczenie skarbowe. Takie postępowanie jest niezgodne z prawem i nieuczciwe w stosunku do klienta, który zapłacił podatek w cenie towaru lub usługi. Nieuczciwy przedsiębiorca będzie też bardziej konkurencyjny niż ten, który rzetelnie płaci podatki. Jak podkreśla KAS w ramach kolejnej edycji akcji "Weź paragon", biorąc paragon fiskalny, wspieramy uczciwych przedsiębiorców.
W przypadku gdy nie otrzymamy paragonu fiskalnego, a sprzedawca miał obowiązek go wystawić możemy to zgłosić:
w każdym urzędzie skarbowym,
przez całodobowy, bezpłatny telefon interwencyjny 800 060 000,
na e-mail: powiadomKAS@mf.gov.pl,
przez bezpłatną i anonimową aplikację e-Paragony – więcej informacji na stronie podatki.gov.pl/e-paragony.
Do maja 2024 roku KAS przeprowadziła 21.167 nabyć sprawdzających. W 4.379 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości (22,08%). W ramach tych działań nałożono 4.379 mandatów karnych na łączną kwotę 6.888.625 zł.
Nabycie sprawdzające polega na nabyciu przez pracownika KAS towarów lub usług w celu sprawdzenia wywiązywania się przez sprawdzanego z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, w zakresie:
1) ewidencjonowania sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej,
2) wydawania nabywcy paragonu fiskalnego.
Nabycie sprawdzające jest dokonywane w miejscu sprzedaży towarów lub świadczenia usług przez sprawdzanego.
Przeczytaj więcej na ten temat: Nabycie sprawdzające - procedura krok po kroku >>>
Ministerstwo Finansów
Opracowanie: Katarzyna Bogucka