Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 05-07-2024
Artykuł aktualny na dzień 05-07-2024
Data publikacji: 2024-06-24

Obowiązki platform cyfrowych – zmiany od 1 lipca 2024 r.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej otrzyma od platform sprzedażowych informacje o sprzedawcach, którzy za pośrednictwem tych platform zawierają umowy, dokonują sprzedaży i uzyskują wynagrodzenie. Przepisy nakładające obowiązki sprawozdawcze na platformy cyfrowe wchodzą w życie 1 lipca 2024 r. Dzięki nim fiskus będzie miał wiedzę o transakcjach podatników i dochodach uzyskiwanych przez nich za pośrednictwem platform cyfrowych.

Nowe obowiązki nakłada na podatników ustawa o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw (dalej jako ustawa nowelizująca). Jej celem jest w szczególności implementacja dyrektywy Rady (UE) 2021/514 z 22 marca 2021 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (Dz.Urz. UE L 104 z 25 marca 2021 r., str. 1), dalej jako dyrektywa lub dyrektywa DAC7.

Wdrażana dyrektywa ma być odpowiedzią na problemy w zakresie ograniczonej dostępności danych dotyczących dochodów uzyskanych przez podatników za pośrednictwem platform cyfrowych. Komisja Europejska dostrzegła nie tylko przeszkody w zakresie uzyskania informacji o dochodach uzyskiwanych przez sprzedawców korzystających z pośrednictwa platform cyfrowych, ale także problem zbyt niskiej skuteczności współpracy administracji podatkowych państw członkowskich.

Problemy te mają być wyeliminowane przez:

  • nałożenie na platformy obowiązku sprawozdawczego dotyczącego sprzedawców działających z pomocą tych platform,

  • zbudowanie mechanizmu wymiany informacji o sprzedawcach między państwami członkowskimi oraz państwami trzecimi, m.in. sygnatariuszami wielostronnego porozumienia w sprawie automatycznej wymiany informacji o dochodach uzyskanych za pośrednictwem platform cyfrowych (tzw. DPI MCAA),

  • poprawę obecnych mechanizmów współpracy między administracjami.

W artykule przedstawiamy rozwiązania prawne przyjęte w związku z nałożeniem na platformy obowiązku sprawozdawczego dotyczącego sprzedawców działających z pomocą tych platform.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00