Umowa zlecenia zawarta z osobą prowadzącą działalność gospodarczą – zasady opłacania składek ZUS
Zasadniczo umowa zlecenia i działalność gospodarcza stanowią oddzielne tytuły do ubezpieczeń społecznych, co w przypadku zbiegu tych tytułów do ubezpieczeń wymaga rozstrzygnięcia, z którego tytułu dana osoba będzie objęta ubezpieczeniami społecznymi. W niektórych przypadkach nie będzie zachodził zbieg tytułów do ubezpieczeń (umowy zlecenia i działalności gospodarczej), lecz tytułem do ubezpieczeń będzie wyłącznie działalność gospodarcza (gdy umowa zlecenia jest wykonywana w ramach tej działalności) albo umowa zlecenia (w przypadku korzystania z tzw. ulgi na start i prowadzenia działalności nieewidencjonowanej).
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które dodatkowo zawierają umowę zlecenia z innym podmiotem, będą opłacały składki albo z każdego tytułu oddzielnie, albo tylko z jednego z nich. Może się też zdarzyć, że składki na ubezpieczenia społeczne będą obowiązkowe z umowy zlecenia i działalności gospodarczej.
Nie dotyczy to sytuacji, w której przedsiębiorca zawiera umowę zlecenia w ramach prowadzonej działalności. Wówczas opłaca składki tylko z działalności gospodarczej (umowa zlecenia nie stanowi odrębnego tytułu do ubezpieczeń).
Z punktu widzenia ubezpieczeń istotne jest to, czy przedsiębiorca zawiera umowę zlecenia w ramach prowadzonej działalności, czy nie – tzn. czy przedmiot działalności pokrywa się z zakresem czynności realizowanych na podstawie umowy zlecenia, czy też czynności wykonywane na podstawie umowy zlecenia mają inny charakter niż prowadzona działalność. Znaczenie ma również charakter prowadzonej działalności – czy stanowi ona działalność gospodarczą, która powoduje powstanie obowiązku ubezpieczeń społecznych.
1. Umowa zlecenia i działalność gospodarcza – zbieg tytułów do ubezpieczeń
Jeśli przedsiębiorca zawiera umowę zlecenia poza prowadzoną działalnością gospodarczą (której przedmiot nie mieści się w zakresie działalności), wówczas zachodzi zbieg tytułów do ubezpieczeń.