Uprawnienia pracowników-rodziców w zakresie wykonywania pracy zdalnej
Przepisy Kodeksu pracy traktują w sposób uprzywilejowany pracowników wychowujących dzieci w zakresie możliwości wykonywania pracy zdalnej. Zakres tych uprawnień jest jednak zróżnicowany ze względu na wiek dziecka. Rodzice dzieci do lat 4 mogą bowiem indywidualnie wystąpić o pracę zdalną do pracodawcy, natomiast rodzice dzieci do lat 8 mogą to zrobić w ramach elastycznej organizacji pracy.
Pracodawca nie może wprowadzić wewnętrznej regulacji, zgodnie z którą całkowicie wyłączy stosowanie pracy zdalnej. Nawet w przypadku pracodawców, którzy nie przewidują takiej formy organizacji pracy wniosek o pracę zdalną będzie mógł złożyć:
- pracownik, o którym mowa w art. 6719§ 6 Kodeksu pracy (dotyczy to m.in. pracownicy w ciąży, pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 4 roku życia, a także pracownika sprawującego opiekę nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności),
- pracownik, o którym mowa w art. 1881 § 1 Kodeksu pracy (chodzi o pracownika wychowującego dziecko w wieku do 8 lat).
Pracodawca będzie natomiast zobowiązany do rozpatrzenia tego wniosku i udzielenia odpowiedzi pracownikowi.
PRZYKŁAD
Pracodawca zdecydował, że z uwagi na organizację pracy w urzędzie nie wprowadzi możliwości wykonywania pracy w formie zdalnej. Na większości stanowisk praca wymaga bowiem bezpośredniego kontaktu z klientem. Dodatkowo sprawy w przeważającej części są prowadzone w formie papierowej. Wszyscy pracownicy tego urzędu będą mogli jednak składać wnioski o pracę zdalną okazjonalną (przy czym pracodawca nie ma obowiązku uwzględniania takiego wniosku). Z wnioskiem o pracę zdalną będą mogli występować również pracownicy uprzywilejowani na podstawie art. 67§ 6 i art. 188§ 1 Kodeksu pracy (pełny katalog tych pracowników został wskazany poniżej).