Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [24 z 0]

Zatrudnienie pracownika w okresie urlopu rodzicielskiego oraz wychowawczego

Pracownik-rodzic korzystający z urlopu rodzicielskiego lub wychowawczego może podjąć pracę zarobkową. W zależności od podstawy zatrudnienia wiąże się to dla pracodawcy z różnymi dodatkowymi obowiązkami. W artykule zostaną omówione przypadki podjęcia pracy przez osoby korzystające z obu tych urlopów u własnego pracodawcy.

Celem urlopu rodzicielskiego, a także wychowawczego, jest osobiste sprawowanie opieki nad dzieckiem. Pracownik-rodzic korzysta z uprawnienia w postaci zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, przy czym za czas urlopu rodzicielskiego otrzymuje zasiłek macierzyński. Poza tym podczas obu urlopów objęty jest obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi oraz - w czasie urlopu wychowawczego - także ubezpieczeniem zdrowotnym.

Przepisy prawa pracy nie zabraniają podejmowania przez rodzica pracy zarobkowej w czasie obu omawianych urlopów. Pracownik może więc połączyć wychowywanie potomstwa z pracą na podstawie: umowy zlecenia, o dzieło, jak również umowy o pracę. Daną umowę może zawrzeć zarówno z własnym pracodawcą, który urlopu udzielił, jak i z innym podmiotem. Jest również dopuszczalny powrót do pracy do swojego pracodawcy w czasie urlopu rodzicielskiego, ale w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1821a § 6 w zw. z art. 1821 § 5 i 6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p.).

Za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 60% lub 80%, w zależności od tego, w jakim terminie pracownica złożyła wniosek do pracodawcy o poszczególne urlopy, w tym o rodzicielski.

Podjęcie pracy zarobkowej podczas urlopu rodzicielskiego nie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego w przeciwieństwie do takiej aktywności w czasie choroby.

Jeżeli pracownik dopuści się działalności zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby, utraci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia od pracy. W przypadku zasiłku macierzyńskiego takiego zagrożenia nie ma. Ten zasiłek nie zostanie uznany za nienależny, mimo zatrudnienia się pracownika np. na umowę zlecenia podczas przebywania na urlopie rodzicielskim.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00