Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [180 z 530]

Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.243.2024.1.MK

W zakresie ustalenia: - czy wydatki ponoszone przez Państwa związane z finansowaniem Nagród będą stanowiły ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i w związku z tym podlegać będą opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek, - czy wydatki ponoszone przez Państwa związane z finansowaniem Nagród będą stanowiły wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i w związku z tym podlegać będą opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 maja 2024 r. za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego wpłynął Państwa wniosek z 17 maja 2024 r., uzupełniony 21 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

-czy wydatki ponoszone przez Państwa związane z finansowaniem Nagród będą stanowiły ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i w związku z tym podlegać będą opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek,

- czy wydatki ponoszone przez Państwa związane z finansowaniem Nagród będą stanowiły wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i w związku z tym podlegać będą opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (…) prowadzi działalność gospodarczą związaną z szeroko pojętą spedycją.

Wnioskodawca organizuje w ramach działalności konkursy z nagrodami.

Konkurs organizowany przez Wnioskodawcę ma na celu zwiększenie rozpoznawalności Wnioskodawcy, promowanie marki własnej oraz budowanie korzystnego wizerunku na rynku. Wydatki związane z finansowaniem konkursu mają walor również marketingowy oraz reklamowy Spółka promuje swoją markę poprzez umożliwienie zostania beneficjentem konkursu, co odróżnia ją niewątpliwie od innych firm spedycyjnych, a dzięki temu potencjalni oraz aktualni Klienci zyskują dodatkowy profit w postaci możliwości uczestnictwa w konkursie, co przekłada się bezpośrednio na większą konkurencyjność.

Konkurs odbywa się na zasadach przyrzeczenia publicznego, zgodnie z przepisami art. 919-921 kodeksu cywilnego (Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93 ze zm.). W ramach Konkursu, Organizator (dalej może być nazywany również Wnioskodawcą) umożliwia uzyskanie przez Uczestnika nagrody (dalej jako „Nagroda) w postaci przyznania punktów (dalej jako „Punkty), zebranych przez Uczestnika w trakcie trwania Konkursu. Przyznane Punkty mogą zostać wymienione na następujące przedmioty lub usługi (dalej: Nagrody):

1)gadżety firmowe Organizatora, w szczególności w postaci kalendarzy, kubków, przedmiotów biurowych (szczegółowa lista gadżetów firmowych znajduje się w odrębnym katalogu, dostępnym na stronie Serwisu Organizatora);

2)wynajem pojazdu (…);

3)wsparcie finansowe wskazanej przez Uczestnika organizacji pożytku publicznego;

4)kartę (…), zasiloną środkami pieniężnymi o równowartości zebranych Punktów, na zasadach określonych w odrębnych dokumentach (…).

Celem niniejszego Konkursu jest promocja usług świadczonych przez Organizatora.

Działania prowadzone przez Spółkę przyczyniają się do zwiększenia bazy klientów, lepszym postrzeganiem spółki przez jej klientów i potencjalnych klientów, do zwiększenia rozpoznawalności. Wszelkie wydatki na nagrody przyczyniają się do promocji firmy Wnioskodawcy. Organizacja konkursu dla Klientów wzmacnia relację między Spółką a Klientami, buduje silne relacje biznesowe oraz daje poczucie przynależności do organizacji co przekłada się bezpośrednio na dochody spółki i utrzymanie bazy klientów.

Fundatorem Nagród jest Organizator.

Konkurs organizowany jest w okresie 12 miesięcy i rozpoczął się (…) r. Zwycięzcy Konkursu wyłaniani są jednorazowo do 10-dnia kolejnego miesiąca w każdym miesiącu kalendarzowym obowiązywania konkursu, na zasadach określonych w regulaminie.

Uczestnictwo w Konkursie jest bezpłatne i dobrowolne. Uczestnikiem Konkursu może być osoba fizyczna, będąca Konsumentem, która ukończyła 18 lat, posiada pełną zdolność do czynności prawnych i ma miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Uczestnikiem Konkursu nie może być osoba będąca pracownikiem lub współpracownikiem Organizatora, a także osoby najbliższe wobec osób wymienionych powyżej, przez które rozumie się małżonków, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, powinowatych do drugiego stopnia, osoby pozostające w stosunku przysposobienia lub ich małżonków.

Uczestnikami konkursu nie mogą być również wspólnicy, członkowie zarządu czy osoby zasiadające w innych organach Wnioskodawcy lub podmioty powiązane w stosunku do wspólników lub osób zasiadających w organach spółki. W Konkursie może wziąć udział maksymalnie (…) Uczestników. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest rejestracja i posiadanie konta na stronie Serwisu oraz akceptacja Regulaminu konkursu. W celu założenia Konta należy dokonać rejestracji konta w Serwisie, na zasadach wskazanych na stronie Serwisu, kierując się wyświetlanymi w Serwisie komunikatami. Po założeniu Konta w Serwisie, Organizator dokona weryfikacji zgłoszenia konkursowego, a następnie jego przyjęcia lub odrzucenia w zależności, czy osoba zgłaszająca się spełnia warunki do udziału w Konkursie.

Uczestnictwo w Konkursie jest bezpłatne i możliwe pod warunkiem spełnienia przez system teleinformatyczny, z którego korzysta Uczestnik, następujących minimalnych wymagań technicznych:

1.komputer lub urządzenie mobilne z dostępem do Internetu,

2.dostęp do poczty elektronicznej,

3.najnowsza wersja przeglądarki internetowej Internet (…),

4.włączenie w przeglądarce internetowej (…) oraz (…),

5.program do odczytu plików formatu PDF.

Uczestnik może uczestniczyć w Konkursie tylko raz w jednym czasie.

W celu uzyskania Nagrody, powinny zostać spełnione łącznie następujące warunki:

1)Rejestracja Konta Uczestnika w Serwisie i akceptacja Zgłoszenia przez Organizatora,

2)złożenie zamówienia przez Klienta (dalej jako „Zamówienia na usługi, które świadczy Organizator, związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą),

3)opłacenie przez Klienta faktury (dalej jako „Faktura), która została wystawiona przez Organizatora za złożone Zamówienie.

Za każdą wystawioną Fakturę Uczestnikowi naliczana jest potencjalna liczba Punktów, możliwych do przyznania po spełnieniu wszystkich warunków Konkursu, dalej zwanych „Punktami naliczonymi”. Liczba Punktów naliczonych stanowi równowartość 1% wartości Faktury netto, przy założeniu, że jeden Punkt jest równoważny wartości 1 zł (słownie: jeden złoty). Informacje o Punktach naliczonych znajdują się na Koncie Użytkownika.

Punkty naliczone przepadają, jeżeli Faktura nie zostanie opłacona w terminie 30 dni, od momentu jej wymagalności.

Za każdą opłaconą Fakturę Punkty naliczone uzyskują status Punktów przyznanych. Możliwość korzystania z Punktów przyznanych jest zawieszona do momentu wyłonienia zwycięzców.

Zwycięzcy wyłaniani są poprzez wybranie pierwszych (…) Uczestników, z największą ilością Punktów przyznanych, zebranych na Koncie, w okresie od 1 do ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego. W momencie wyłonienia Zwycięzców, przyznawane są im Nagrody w postaci Punktów możliwych do wykorzystania, zebranych w terminach określonych w zdaniu poprzednim.

Punkty przyznane za poszczególne okresy wyłaniania Zwycięzców, zdobyte w okresie trwania całego Konkursu sumują się i mogą być wykorzystane łącznie w celu ich wymiany.

Nagrody nie są przyznawane Uczestnikom za daną połowę miesiąca kalendarzowego, jeżeli w trakcie tego okresu, zakończyli współpracę z Klientem.

Organizator ogłasza listę Zwycięzców do 10-dnia kolejnego miesiąca. Dodatkowo Organizator informuje o wygranej każdego Zwycięzcę indywidualnie, wysyłając tę informację na adres poczty elektronicznej Zwycięzcy, wskazany w formularzu zgłoszeniowym do Konkursu.

Jak już wskazano wcześniej - zwycięzcy mogą wymienić przyznane w ramach Nagrody Punkty m.in. na:

1.gadżety firmowe Organizatora, w szczególności w postaci kalendarzy, kubków, przedmiotów biurowych (szczegółowa lista gadżetów firmowych znajduje się w odrębnym katalogu, dostępnym na stronie Serwisu Organizatora);

2.wynajem pojazdu (…);

3.wsparcie finansowe wskazanej przez Uczestnika organizacji pożytku publicznego;

4.kartę (…), zasiloną środkami pieniężnymi o równowartości zebranych Punktów, na zasadach określonych w odrębnych dokumentach (…).

Zwycięzca może wymienić Punkty przyznane w ramach Nagrody w ciągu 12 miesięcy od dnia ich przyznania. Po upływie okresu wskazanego w zdaniu poprzednim, Punkty przepadają.

Wnioskodawca zamierza również zmienić formę opodatkowania w CIT na ryczałt od dochodów spółek, zgodnie z Rozdziałem 6b ustawy o CIT („Estoński CIT”). Na moment złożenia zawiadomienia, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, Wnioskodawca spełniać będzie wszystkie pozostałe warunki opodatkowania Ryczałtem z art. 28j ust. 1 ustawy o CIT. Wnioskodawca również spełniać będzie warunki związane z pułapem zatrudnienia wynikającego z ustawy. Wnioskodawca nie posiada statusu małego podatnika, w związku z czym w przypadku skorzystania z Estońskiego CITu właściwa stawka podatku wyniesienie 20%.

Pytania

1.Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę związane z finansowaniem Nagród będą stanowiły ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i w związku z tym podlegać będą opodatkowaniem ryczałtem od dochodów spółek?

2.Czy wydatki ponoszone przez Wnioskodawcę związane z finansowaniem Nagród będą stanowiły wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i w związku z tym podlegać będą opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

Państwa stanowisko w sprawie

1. Zdaniem Wnioskodawcy wydatki związane z finansowaniem Nagród nie będą stanowiły ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i w związku z tym nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

2.Zdaniem Wnioskodawcy wydatki związane z finansowaniem Nagród nie będą stanowiły wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą i w związku z tym nie będą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Uzasadnienie

Ad. 1

Zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

W pierwszej kolejności beneficjentami konkursu nie mogą być podmioty określone w ust. 3 ww. artykułu, gdyż Uczestnikiem Konkursu nie może być osoba będąca pracownikiem lub współpracownikiem Organizatora, a także osoby najbliższe wobec osób wymienionych powyżej, przez które rozumie się małżonków, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, powinowatych do drugiego stopnia, osoby pozostające w stosunku przysposobienia lub ich małżonków.

Uczestnikami konkursu nie mogą być również wspólnicy, członkowie zarządu czy osoby zasiadające w innych organach Wnioskodawcy lub podmioty powiązane w stosunku do wspólników lub osób zasiadających w organach spółki. W związku z czym z możliwości uczestnictwa w konkursie wyłączone są podmioty takie jak udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Świadczenia w postaci nagród z tyt. uczestnictwa w konkursie nie znajdują się również w katalogu świadczeń, które uznane zostały za ukryte zyski i które wskazane zostały w art. 28m ust. 3 pkt 1, 12.

W związku z powyższym wydatki związane z finansowaniem nagród z tyt. uczestnictwa w konkursach nie powinny zostać uznane za ukryte zyski w związku z tym Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku pobierania zryczałtowanego podatku dochodowego w przypadku ponoszenia wydatków na nagrody związane z organizacją konkursu.

Ad. 2

Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą).

Bez wątpienia wydatki ponoszone na nagrody z tytułu udziału w konkursie są wydatkami, które są związane z działalnością gospodarczą i przyczyniają się do wzrostu przychodów. Związek ponoszenia przez Spółkę opisanych we wniosku wydatków z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą i osiąganymi z tej działalności przychodami jest pośredni niemniej w ocenie spółki niezaprzeczalny. Działania prowadzone przez spółkę przyczyniają się do zwiększenia bazy klientów, lepszym postrzeganiem spółki przez jej klientów i potencjalnych klientów, do zwiększenia rozpoznawalności. Wszelkie wydatki na nagrody przyczyniają się do promocji firmy Wnioskodawcy. Organizacja konkursu dla Klientów wzmacnia relację między Spółką a Klientami, buduje silne relacje biznesowe oraz daje poczucie przynależności do organizacji co przekłada się bezpośrednio na dochody spółki i utrzymanie bazy klientów.

W ustawie o CIT brak definicji wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, zaś w objaśnieniach podatkowych Ministerstwa Finansów z 23 grudnia 2021 r. „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” wskazuje się, że przy kwalifikacji danego wydatku jako niezwiązanego z działalnością gospodarczą można wspomagać się praktyką orzeczniczą i interpretacyjną, dotyczącą klasyfikacji kosztów do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą. Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter.

Wydatki związane z ponoszeniem wydatków na konkursy są uzasadnione gospodarczo. Wydatki te mają walor również marketingowy oraz reklamowy. Spółka promuje swoją markę poprzez umożliwienie zostania beneficjentem konkursu, co odróżnia ją niewątpliwie od innych firm spedycyjnych, a dzięki temu potencjalni oraz aktualni Klienci zyskują dodatkowy profit w postaci możliwości uczestnictwa w konkursie, co przekłada się bezpośrednio na większą konkurencyjność.

Mając na uwadze powyższe, ponoszenie wydatków związanych z organizacją konkursu związanego z nagrodami, nie skutkuje powstaniem w Spółce dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT w związku z art. 28m ust. 4a ustawy o CIT.

Zgodnie z przytoczonym stanowiskiem przedstawionym w Objaśnieniach MF, stosując odpowiednio i pomocniczo praktykę w zakresie możliwości ukosztawiania wydatków związanych z organizacją konkursów, Wnioskodawca wskazuje, że takie wydatki jednolicie w praktyce interpretacyjnej traktuje się jako wydatki związane z działalnością gospodarczą mogące stanowić koszt uzyskania przychodu.

Przykładowo tak stwierdzono w interpretacji indywidualnej Znak: 0111-KDIB2-1.4010.249.2023.3.AS, Znak: 0111-KDIB2-1.4010.445.2019.1.PB.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidulanej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, wydanie interpretacji dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy, nieobjęte pytaniami nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji. Przede wszystkim przedmiotem interpretacji nie była ocena czy w istocie spełnione będą przez Państwa przesłanki do skorzystania z zasad opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.

Instytucja przyrzeczenia publicznego została uregulowana w art. 919-921 ustawy z dnia 2 sierpnia 2023 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 zm.).

Zgodnie z art. 919 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego:

Kto przez ogłoszenie publiczne przyrzekł nagrodę za wykonanie oznaczonej czynności, obowiązany jest przyrzeczenia dotrzymać.

Jeżeli w przyrzeczeniu nie był oznaczony termin wykonania czynności ani nie było zastrzeżenia, że przyrzeczenie jest nieodwołalne, przyrzekający może je odwołać. Odwołanie powinno nastąpić przez ogłoszenie publiczne w taki sam sposób, w jaki było uczynione przyrzeczenie. Odwołanie jest bezskuteczne względem osoby, która wcześniej czynność wykonała.

Zgodnie z art. 28m ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa CIT):

Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

W myśl art. 28m ust. 3 ustawy CIT:

Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2) świadczenia wykonane na rzecz:

a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8) wydatki na reprezentację;

9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Stosownie do postanowień art. 28o ust. 1 ustawy CIT:

Ryczałt wynosi:

1)10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;

2)20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców /akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

-wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

-inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy CIT),

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

-wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem/wspólnikiem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

W myśl art. art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:

a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub

b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:

- ten sam inny podmiot lub

- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub

c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,

ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub

cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub

d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.

Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, stosownie do art. 11a ust. 2 ustawy o CIT, rozumie się:

1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:

a) udziałów w kapitale lub

b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub

c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,

2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub

3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Z opisu sprawy wynika że:

- Uczestnikiem Konkursu nie może być osoba będąca pracownikiem lub współpracownikiem Organizatora, a także osoby najbliższe wobec osób wymienionych powyżej, przez które rozumie się małżonków, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, powinowatych do drugiego stopnia, osoby pozostające w stosunku przysposobienia lub ich małżonków,

- Uczestnikami konkursu nie mogą być również wspólnicy, członkowie zarządu czy osoby zasiadające w innych Państwa organach lub podmioty powiązane w stosunku do wspólników lub osób zasiadających w organach spółki

– zatem nie ma podstaw aby sprawę analizować pod kątem ukrytych zysków, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Innymi słowy jak wynika z wniosku wydatki finansowane na Nagrody nie są i nie będą realizowane na rzecz wspólników Spółki lub podmiotów powiązanych ze Spółką lub z jej wspólnikami. Nie zostanie zatem spełniony podstawowy warunek uznania wydatków za ukryte zyski.

Tym samym zgodzić się należy z Państwem, że wydatki związane z finansowaniem nagród nie będą stanowiły ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 3 ustawy o CIT. Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 1 jest prawidłowe.

W katalogu dochodów do opodatkowania w systemie ryczałtu ustawodawca w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wymienił również dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika odpowiada wysokości takich wydatków.

Dochody niezwiązane z działalnością gospodarczą mogą częściowo pokrywać się z dochodami stanowiącymi ukryte zyski. W przypadku jednak wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą nie jest konieczne i wymagane badanie powiązań z podmiotem, na rzecz którego dokonywana jest wypłata lub z którym dokonuje się transakcji.

Z przepisów ustawy o CIT nie wynika wprost jakiego rodzaju wydatki mogą być uznane za dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Ustawodawca nie zdecydował się na sformułowanie w przepisie definicji ani nawet przykładowego katalogu tego rodzaju wydatków.

Przepisy Rozdziału 6b ustawy o CIT nie zawierają definicji legalnej wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W związku z powyższym, aby ustalić jakie kategorie wydatków oraz kosztów mieszczą się w zakresie wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, należy odwołać się do znaczenia, jakie posiada niniejsze pojęcie w języku powszechnym. W tym aspekcie warto odnotować, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą możną uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Jak wskazuje ww. Przewodnik do ryczałtu: „Dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą rozpoznawany jest dla celów opodatkowania ryczałtem niezależnie od tego czy podatnik dokona już zapłaty za usługę czy towar. Wszystkie dochody wymienione w art. 28m ust. 1 pkt 2, 3 i 6 ustawy o CIT związane są bezpośrednio z zasadami sporządzania wyniku finansowego. W związku z powyższym, nawet jeśli podatnik nie dokona zapłaty za towar czy usługę, ale zaksięguje daną operację gospodarczą obciążającą wynik finansowy netto (m.in. zapisy księgowe na kontach zespołu 4, 5 i 7), to w takiej sytuacji dojdzie do powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą podatnika. Dochód z tego tytułu, zgodnie z art. 28n ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT ustala się w miesiącu wykonania danego świadczenia lub dokonania wypłaty lub wydatku. Indywidualny stan faktyczny i cechy określonego świadczenia i zachowania podatnika przesądzać będą o terminie powstania dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą”.

Ustawa nie zawiera definicji pojęcia „wydatek niezwiązany z działalnością gospodarczą”. Tutaj, jednakże, w pewnym stopniu pomocny może być wydany przez Ministerstwo Finansów „Przewodnik do Ryczałtu od dochodów spółek” z 23 grudnia 2021 r., w którym zaznaczono, iż „Sposób kwalifikacji tego dochodu uzależniony jest od indywidualnego stanu faktycznego, w jakim pozostaje spółka. W ocenie wydatków kwalifikujących się do tego rodzaju dochodów można się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1, wynikającą z praktyki podmiotu jak również bogatego orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Wprawdzie pojęcie „wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą” nie jest tożsame z pojęciem „wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów”, jednak należy zwrócić uwagę na podobieństwo, jakie może je cechować. Podobieństwa pomiędzy wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą a wydatkami niestanowiącymi kosztów uzyskania przychodu, należy upatrywać przede wszystkim w celu ich poniesienia. Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Te same cele powinny realizować wydatki związane z działalnością gospodarczą Należy bowiem zwrócić uwagę, że jedną z immanentnych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter”.

Biorąc powyższe pod uwagę, przy ocenie wydatków kwalifikujących się do wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, jak wskazano powyżej, należy się posiłkować kwalifikacją wydatków do kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wynikającą z praktyki podmiotu jak również orzecznictwa sądowo-administracyjnego.

Państwa wątpliwości objęte pytaniem Nr 2 dotyczą ustalenia, czy wydatki ponoszone przez Państwa związane z finansowaniem Nagród będą stanowiły wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą i w związku z tym podlegać będą opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego wynika, że prowadzicie Państwo działalność gospodarczą związaną z szeroko pojętą spedycją. Organizujecie, w ramach działalności konkursy z nagrodami, które mają na celu zwiększenie Państwa rozpoznawalności, promowanie marki własnej oraz budowanie korzystnego wizerunku na rynku. Wydatki związane z finansowaniem Konkursu mają dla Państwa walor również marketingowy oraz reklamowy. Promujecie Państwo swoją markę poprzez umożliwienie zostania beneficjentem konkursu, co odróżnia Państwa niewątpliwie od innych firm spedycyjnych, a dzięki temu potencjalni oraz aktualni Klienci zyskują dodatkowy profit w postaci możliwości uczestnictwa w konkursie, co przekłada się bezpośrednio na większą konkurencyjność. W ramach Konkursu, umożliwiacie Państwo uzyskanie przez Uczestnika nagrody w postaci przyznania punktów. Przyznane Punkty mogą zostać wymienione na przedmioty lub usługi (Nagrody): gadżety Państwa firmy, w szczególności w postaci kalendarzy, kubków, przedmiotów biurowych, wynajem pojazdu (…), wsparcie finansowe wskazanej przez Uczestnika organizacji pożytku publicznego, kartę (…), zasiloną środkami pieniężnymi o równowartości zebranych Punktów, na zasadach określonych w odrębnych dokumentach (…). Celem Konkursu jest promocja usług świadczonych przez Państwa. Prowadzone przez Państwa działania przyczyniają się do zwiększenia bazy klientów, lepszego postrzegania Spółki przez jej klientów i potencjalnych klientów, do zwiększenia rozpoznawalności. Organizacja Konkursu dla Klientów wzmacnia relację między Państwem a Klientami, buduje silne relacje biznesowe oraz daje poczucie przynależności do organizacji co przekłada się bezpośrednio na Państwa dochody i utrzymanie bazy klientów.

We własnym stanowisku w sprawie podnoszą Państwo, że wydatki z tytułu udziału w Konkursie są wydatkami związanymi z działalnością gospodarczą i przyczyniają się do wzrostu przychodów, są uzasadnione gospodarczo.

Biorąc pod uwagę opis sprawy i powołane powyżej przepisy ponoszone przez Państwa wydatki związane z finansowaniem Nagród w związku z organizacją Konkursu nie będą stanowiły wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą w myśl art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Zatem nie będą podlegały opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

W świetle powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania Nr 2 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).

Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00