Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [319 z 555]

Interpretacja indywidualna z dnia 24 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.361.2024.2.MC

Ulga na prace badawczo-rozwojowe

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanów faktycznych w podatku dochodowym od osób fizycznych – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 6 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 lipca 2024 r. (wpływ 18 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanów faktycznych oraz zdarzeń przyszłych

W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123; dalej: Ustawa zmieniająca), od 1 maja 2021 r. Spółka podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Jednocześnie, do dnia 30 kwietnia 2021 r. spółka komandytowa była spółką transparentną podatkowo. W konsekwencji, podmiotem prowadzącym działalność operacyjną (podmiotowość prawna) była spółka komandytowa, niemniej z tytułu podatku dochodowego rozliczenie było dokonywane przez wspólników spółki komandytowej, poprzez alokację odpowiednio określonych przychodów i kosztów działalności operacyjnej do wspólników spółki komandytowej.

Przedmiotowy wniosek dotyczy stanu prawnego przed 1 lipca 2021 r., tj. okresu, kiedy podatnikami zobowiązanymi do rozliczenia podatku dochodowego byli wspólnicy spółki komandytowej, w tym w szczególności Wnioskodawca.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od fizycznych (dalej: „podatek PIT”), rozliczający z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej tzw. podatkiem liniowym.

W okresie objętym przedmiotowym wnioskiem Wnioskodawca działał za pośrednictwem (…) (dalej: „Spółka”).

Wnioskodawca od początku założenia firmy, tj. od 25 lat, działa w branży chemicznej, produkując preparaty chemiczne (…). Branża ta jest zaliczana do branży średnio-wysokich technologii zgodnie z klasyfikacją.

Wnioskodawca od początku swej działalności w branży chemicznej nabywał opakowania do produkowanych substancji chemicznych z rynku zewnętrznego, ale z upływem lat oraz osiągnięciem konkurencyjnej i wiodącej pozycji w branży, Wnioskodawca podjął decyzję o uruchomieniu własnej produkcji opakowań - w celu uniezależnienia się od dostawców zewnętrznych i tym samym zmniejszenia kosztów sprzedaży finalnych wyrobów.

Aktualnie ok. 10% produkcji jest przeznaczona na potrzeby własne Spółki, tj. do rozlewania produkowanych preparatów chemicznych, natomiast ok. 90% na sprzedaż na rynek. W ramach działalności produkcyjnej opakowań z tworzyw sztucznych odbiorcami wyrobów gotowych są właśnie firmy z branży chemicznej wytwarzające produkty chemii gospodarczej, chemii motoryzacyjnej i chemii budowlanej oraz inne podmioty działające w przemyśle opakowań. Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych realizowana przez Spółkę objęta kodem (…)., którą Spółka uruchomiła w marcu 2014 r.

Kolejnym krokiem w rozwoju firmy było uruchomienie (…).

Rynek odbiorców wyrobów Spółki jest na tyle zróżnicowany, że poza bieżącą produkcją Spółka nieustannie opracowuje nowe produkty dla swoich obecnych, jak i przyszłych klientów, a także opracowuje indywidualne rozwiązania zgodnie z oczekiwaniami odbiorców bądź wymogami rynków, na którym działa.

Spółka działa w bardzo konkurencyjnej branży, co wymusza opracowywanie nieszablonowych oraz innowacyjnych rozwiązań (…) nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, aby oferowane przez nią produkty były innowacyjne i mogły konkurować z innymi dostawcami działającymi w branży, a także aby Spółka mogła zdobywać nowe rynki – zwłaszcza zagraniczne. Spółka często wprowadza na rynek zupełnie nowe rozwiązania, które dotychczas nie były oferowane przez inne podmioty.

W związku ze stale rosnącymi oczekiwaniami klientów Spółka podejmuje działania o charakterze badawczo-rozwojowym prowadzące do produkcji nowych produktów z tworzyw sztucznych oraz produktów chemicznych.

W celu zapewnienia klientom oczekiwanych produktów Spółka prowadzi systematyczne prace badawczo-rozwojowe, których przedmiotem co do zasady jest projektowanie, opracowywanie i tworzenie całkowicie nowych lub co najmniej zmienionych/udoskonalonych wyrobów. Spółka, dążąc w procesie opracowywania nowych/udoskonalonych produktów, pozyskuje nową wiedzę branżową, a także uzyskuje nową wiedzę i doświadczenie w zakresie implementacji nowoczesnych rozwiązań mających na celu uzyskanie produktów wysoce ekologicznych powstających z wykorzystaniem niższych nakładów energetycznych oraz czasowych.

Obszary działalności badawczo-rozwojowej realizowanej na potrzeby wewnętrzne oraz zewnętrzne:

-opracowywanie receptury i produkcja (…),

-opracowywanie i produkcja prototypów opakowań z tworzyw,

-udoskonalenie dotychczas produkowanych opakowań z tworzyw sztucznych,

-opracowywanie nowych preparatów chemicznych,

-udoskonalenie dotychczas produkowanych preparatów chemicznych,

-opracowywanie nowej technologii, w ramach których będą wytwarzane produkty,

-optymalizacji procesów produkcji – prace związane z ulepszaniem maszyn/urządzeń, które są przez nią wykorzystywane w produkcji Produktów, aby usprawnić procesy produkcyjne.

W strukturze organizacyjnej Spółki funkcjonuje laboratorium (dalej: „Laboratorium”), w ramach którego prowadzone są badania nad nowymi produktami (dalej: „Nowe Produkty”).

Laboratorium ma na celu przebadanie próbek surowców w celu ustalenia optymalnych właściwości fizyko-chemicznych oraz przydatności surowców do produkcji, a także potwierdzenie założonych w procesie projektowania parametrów Nowych Produktów.

Laboratorium zajmuje się analizą tworzyw sztucznych oraz preparatów chemicznych z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej dającej wysoce dokładne wyniki badań.

W związku z tym każdy z obszarów działalności badawczo-rozwojowej Spółki zawiera odrębny opis.

I.Opracowywanie receptury i produkcja (…)

(...) W zależności od potrzeb klienta Spółka opracowuje indywidualną recepturę (…). Receptura (…) stanowi wynik prac badawczo-rozwojowych zakresie:

-badania komponentów przyszłych mieszanek i ich właściwości,

-opracowywania nowych mieszanek,

-badania parametrów technicznych i właściwości fizyko-chemicznych surowców,

-testowania właściwości fizyko-chemicznych wyrobów wykonanych z nowych mieszanych w ramach produkcji próbnej i partii pilotażowych.

Właściwości (…) i odpowiednio parametry techniczne wyrobów wykonanych z (…) przez klienta wprost zależą od opracowanej receptury. Przygotowany według unikalnej receptury (…) każdorazowo jest przeznaczony do wtrysku określonych w zleceniu klienta wyrobów.

W praktyce każdy projekt stanowi twórczy i nowatorski projekt w zakresie opracowania składu (…) pozwalającego na uzyskanie wyrobu charakteryzującego się nowymi właściwościami.

Opracowaniu odpowiedniej receptury (…) spełniającej wymagania techniczne końcowego wyrobu klienta jest procesem czasochłonnym. Ma charakter nieprzewidywalny i ostatecznie po serii przeprowadzonych testów i produkcji testowej partii produkcyjnej przez klienta może zakończyć się niepowodzeniem.

Wyżej wskazane działania, polegające na opracowywaniu receptury i produkcji (…) na indywidualne zamówienia Spółka traktuje jako projekt badawczo-rozwojowy (dalej:„Projekt”). Głównym celem Projektu jest stworzenie receptury (…) oraz unikatowy dobór składników pozwalający na uzyskanie parametrów jakościowych zgodnych z wymaganiami klienta.

Prace nad każdym zindywidualizowanym Projektem w zakresie opracowania receptury (...) realizowane są zgodnie z ustalonym procesem, który wynika z doświadczeń pracowników Spółki. Spółka uznała, że prace realizowane w ten sposób dają najpewniejsze rezultaty i pozwalają na zachowanie odpowiedniej systematyki i ciągłości w celu szybszej realizacji indywidualnych zamówień.

Etap 1.

Po otrzymaniu zamówienia od klienta do zadań zespołu należy przede wszystkim ustalenie zakresu prac, analiza oczekiwanych właściwości i parametrów tworzywa, określenie badań, których przeprowadzenie na etapie realizacji zamówienia będzie niezbędne oraz określenie niezbędnego do tego sprzętu.

Na tym etapie Spółka analizuje więc zamówienie, opracowuje zapotrzebowanie, przygotowuje podział prac i zadań, a następnie zajmuje się pracami projektowymi.

Etap 2.

Zespół opracowuje recepturę zamówionego tworzywa, tj. pracownicy Spółki w oparciu o otrzymane informacje od klienta, sporządzone na podstawie nich notatki i wstępnie przygotowane samodzielnie dokumentacje, wykorzystując przy tym posiadane know-how i wieloletnie doświadczenie oraz zasoby wiedzy.

Etap 3.

Pracownicy Spółki tworzą pierwsze próbki produktu, dla którego powstała receptura, w celu weryfikacji, czy receptura ta pozwala uzyskać parametry, na które zapotrzebowanie zgłosił klient.

Ww. weryfikacja polega na samodzielnym zweryfikowaniu otrzymanego produktu, poprzez jego testowanie w Laboratorium. Uzyskana próba laboratoryjna jest badana pod kątem uzyskanych parametrów. Dzięki temu pracownicy Spółki są w stanie ocenić, czy stworzony produkt spełnia wymagania klienta.

Jednakże niezwykle rzadko zdarza się, aby zaprojektowana receptura dała oczekiwany skutek już przy pierwszych próbach, tj. aby wytworzony produkt odznaczał się cechami pożądanymi przez zamawiającego. W konsekwencji najczęściej następuje moment poprawiania receptury, biorąc w szczególności pod uwagę doświadczenia wynikające z prób powstałych i zbadanych w ramach poprzednich działań.

Na podstawie nowo utworzonej receptury ponownie następuje etap tworzenia prób produktu oraz badań laboratoryjnych w celu weryfikacji, czy uzyskany produkt cechuje się wymaganymi parametrami.

Niekiedy zdarza się również, że już w tym momencie prace są przerywane, bowiem generują zbyt wysokie koszty własne produktu, które nie są akceptowalne dla klienta.

Etap 4.

W momencie uzyskania pożądanych przez klienta parametrów, koniecznym jest zweryfikowanie wytworzonego Nowego Produktu na maszynie, z której taki klient korzysta. Specyfika tego typu urządzeń nie pozwala stuprocentowo uznać, że mimo spełnienia warunków dotyczących parametrów i właściwości tworzywa sztucznego, możliwe będzie jego wykorzystywanie do wytwarzania określonych wyrobów, których produkcją zajmuje się klient.

Mimo tego, że Spółka posiada ogromne know-how w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych, nie posiada ona wystarczających zasobów sprzętowych, narzędziowych do samodzielnego zbadania wytworzonego w każdych potencjalnych warunkach. W konsekwencji koniecznym jest wysłanie danej partii do klienta, aby ten zweryfikował uzyskane tworzywo na maszynach, z których korzysta. Jest to swego rodzaju próba generalna, przed przystąpieniem przez Spółkę do właściwej produkcji na zamówienie klienta.

Na tym etapie, w chwili, gdy – czysto hipotetycznie – stworzona receptura pozwoliła wytworzyć produkt o właściwościach i cechach zgodnie z wymaganiami klienta (przy czym, co warto podkreślić – w praktyce niemożliwe jest idealne odwzorowanie produktu, który cechowałby się wymaganymi parametrami ze stuprocentową dokładnością), przygotowywane są próby o wielkościach od 50 do 100 kg i próby te wysyłane są do klienta. Następnie Spółka oczekuje na informację od klienta, czy otrzymane od Spółki próbki (...) pracują na jego maszynie zgodnie z założeniami (weryfikacji na maszynach klienta nie dokonują już pracownicy Spółki).

W przypadku braku akceptacji otrzymanych przez niego prób, następuje etap poprawienia receptury bądź nawet stworzenia zupełnie nowej receptury.

Etap 5.

Jeżeli produkt spełnił wszystkie wymagania klienta, rozpoczyna się produkcja gotowa, tj. wytworzenie na podstawie (...) w ilości zgodnej z zapotrzebowaniem klienta. Spółka uzyskuje wówczas przychody z tytułu sprzedaży tego produktu.

Ponadto Spółka prawnie wskazać, iż standardowy model procesu produkcji (…) oferowanych przez spółkę kształtuje się następująco:

1)badanie laboratoryjne czy badanie jakości surowców podczas przyjęcia ich do magazynu (współczynnik płynięcia, wilgotność, gęstość, barwa),

2)stosowanie receptury w procesie produkcji w oparciu o istniejącą specyfikację jakościową,

3)wykonanie badań laboratoryjnych wyrobu gotowego (ocena wizyjna, test szczelności, test udarności, test wytrzymałości ciśnieniowej),

4)zwolnienie produktu do dystrybucji na podstawie atestu jakościowego.

II.Opracowywanie nowych produktów w postaci opakowań z tworzyw sztucznych

Spółka realizuje projekty badawczo-rozwojowe w zakresie opracowywania nowych produktów w postaci opakowań z tworzyw sztucznych zarówno na potrzeby wewnętrzne (poszerzenie własnej oferty lub udoskonalenie produkcji) oraz na potrzeby zewnętrzne (opracowania indywidualnie zaprojektowanego wyrobu na zlecenie Klienta).

W obszarze opracowywania nowych produktów w postaci opakowań z tworzyw sztucznych Spółka realizuje prace badawczo-rozwojowe w zakresie:

1.Opracowywania nowych wyrobów

-przygotowywanie nowych mieszanek surowcowych,

-opracowywanie parametrów konstrukcyjnych,

-opracowanie parametrów wytrzymałościowych,

-opracowanie parametrów ergonomicznych.

2.Projektowanie i wprowadzanie znaczących ulepszeń do dotychczasowych produktów/ udoskonalenie produktów:

-przygotowywanie udoskonalonych mieszanek surowcowych,

-udoskonalenia parametrów konstrukcyjnych opakowań z tworzyw sztucznych,

-udoskonalanie parametrów wytrzymałościowych,

-udoskonalanie parametrów ergonomicznych.

Praca nad indywidualnym projektem opakowań z tworzyw sztucznych dla klienta składa się z opracowania indywidualnej kompozycji materiałowej (receptury), doboru odpowiednich warunków technologicznych, w tym doboru linii do rozdmuchu i stworzenia lub dostosowania projektu nadruku, wyznaczenia tolerancji dla wybranych właściwości wytwarzanych produktów oraz zestawu badań niezbędnych do ich kontroli. Proces opracowywania nowego produktu jest technologicznie zaawansowany, a w związku z tym również czaso- i materiałochłonny.

Indywidualnie zaprojektowane wyroby z tworzyw sztucznych spełniają specyficzne wymagania klienta w zakresie m.in.:

-wytrzymałości i trwałości,

-kształtu,

-ergonomii użytkowania,

-pojemności,

-kubatury załadunku,

-możliwość uzyskania najwyższej wartości atestu .

Działalność badawczo-rozwojowa w powyższym zakresie obejmuje następujące grupy czynności (każdorazowo część z nich lub wszystkie):

1)przygotowanie koncepcji projektu (nowego wyrobu) i jego założeń w zakresie receptury, składników kompozycji,

2)opracowanie mieszanek surowców do przetworzenia (stworzenie nowej receptury),

3)wytypowanie parametrów przetwórczych i dodatków poprawiających mieszalność surowców,

4)identyfikacja wyzwań technologicznych w zakresie składu surowcowego oraz technologii produkcji,

5)opracowanie prototypów nowych wyrobów i technologii ich produkcji,

6)testowanie technologii/walidacja prototypów nowego produktu – weryfikacji i analiza pod kątem spełnienia pierwotnych założeń w zakresie cech, które składają się na konstrukcję wzoru, tj. jego kolorystyki, wyrazistości i kompletności,

7)udoskonalenie prototypu – w przypadku braku oczekiwanego efektu w zakresie otrzymanej receptury lub parametrów na danym produkcie, wykonane prototypy tego wyrobu oraz proces ich produkcji podlega dalszemu udoskonaleniu (dokonywane są zmiany procesu technologicznego właściwego dla danego prototypu, np. zmiany proporcji, wielkości, składu surowcowego, detali, badania w zakresie temperatury procesów),

8)wdrożenie pilotażowe oraz nadzór nad próbami produkcyjnymi – produkcja serii próbnej.

Na ww. prace składają się czynności w zakresie wykonania prób technologicznych oraz badań laboratoryjnych popartych analizą wyników.

Wybrane prototypy nowych produktów są poddawane dodatkowym badaniom w różnego rodzaju zewnętrznych jednostkach certyfikacyjnych i badawczych.

Ponadto Spółka pragnie pokreślić, że prace mające na celu ulepszenie/udoskonalenie dotychczasowych produktów nie mają charakteru rutynowego i są realizowane każdorazowo według metodyki badawczej opisanej w punkach 1-8 powyżej.

Warto wskazać, że model procesu produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych oferowanych przez Spółkę kształtuje się następująco:

1)badanie potwierdzające zgodność z normą zakładową (barwa, kształt) podczas przyjęcia ich do magazynu,

2)stosowanie receptury w procesie produkcji oparciu o istniejącą specyfikację jakościową,

3)wykonanie badań laboratoryjnych wyrobu gotowego (test szczelności, pomiar wagi, wytrzymałość ciśnieniowa, odporność na uszkodzenia),

4)zwolnienie produktu do dystrybucji na podstawie atestu jakościowego.

III.Opracowywanie nowych produktów w postaci nowych preparatów chemicznych

Podobnie jak w przypadku opakowań z tworzyw sztucznych Spółka realizuje projekty badawczo-rozwojowe w postaci opracowywania nowych preparatów chemicznych zarówno na potrzeby wewnętrzne (poszerzenie własnej oferty) oraz na potrzeby zewnętrzne w zakresie opracowania indywidualnie zaprojektowanego wyrobu.

W obszarze opracowywania nowych produktów w postaci nowych preparatów chemicznych Spółka realizuje prace badawczo-rozwojowe w zakresie:

1)opracowywania nowych wyrobów:

-przygotowywanie nowych składów chemicznych,

-opracowywanie nowych właściwości fizyko-chemicznych,

-opracowywanie nowej funkcjonalności preparatu;

2)projektowania i wprowadzania znaczących ulepszeń do dotychczasowych produktów:

-przygotowywanie udoskonalonych składów chemicznych,

-udoskonalanie właściwości fizyko-chemicznych,

-udoskonalenie o najnowsze innowacyjne rozwiązania.

Praca w typowym projekcie badawczo-rozwojowym dotyczącym projektowania i wytwarzania nowych produktów w postaci produktów preparatów chemicznych odbywa się według następującego schematu:

faza I – analiza literaturowa opublikowanych badań laboratoryjnych,

faza II – prace badawcze mające na celu opracowanie składu Nowych Produktów,

faza III – prace analityczne mające na celu opracowanie kontroli jakości Nowych Produktów,

faza IV – przygotowanie dokumentacji ISO

faza V – przygotowanie dokumentacji Nowych Produktów oraz rejestracja/zgłoszenie Nowych Produktów,

faza VI – wdrożenie Nowych Produktów do produkcji.

Indywidualnie zaprojektowane wyroby z tworzyw sztucznych spełniają specyficzne wymagania klienta w zakresie m.in.:

-skuteczności działania,

-wykorzystania najnowocześniejszych surowców,

-wysokiego stopnia biodegradacji ponad 90% wg OECD,

-korzystania z roztworów roboczych o możliwie najniższych stężeniach,

-uzyskania bardzo niskiego stopnia toksyczności.

Opracowanie nowych preparatów chemicznych spełniających wymagania techniczne i jakościowe końcowego wyrobu klienta jest procesem czasochłonnym i materiałochłonnym. Ma charakter nieprzewidywalny i ostatecznie po serii przeprowadzonych testów i produkcji testowej partii produkcyjnej przez Klienta może zakończyć się niepowodzeniem.

Koszty działalności rozwojowej

W ramach działalności rozwojowej, związanej z opracowywanemu Nowych Produktów, Spółka ponosi następujące wydatki z tytułu:

1)należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 poz. 1230, dalej jako „Ustawa o SUP”), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

2)wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (art. 26e ust. 2 pkt 2 i 2a ustawy PIT),

3)w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 26e ust. 3 ustawy PIT, dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej (WNiP) odpisy amortyzacyjne w proporcji.

W szczególności, w ramach wydatków inwestycyjnych poniesionych przez Spółkę, Spółka uzyskało kredyt na innowacje technologiczne Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój współfinanowanego ze Środków takiego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Spółka realizowała projekt badawczo-rozwojowy pt.: ( …)

W ramach przedmiotowej inwestycji Spółka opracowała i zleciła do wykonania nową linię produkcyjną. Przedmiotowa inwestycja jest przez Spółkę wykorzystywana do działalności rozwojowej (opracowanie Nowych Produktów) oraz bieżącej działalności produkcyjnej.

Na podstawie stosownej ewidencji Spółka jest w stanie określić w jakim wymiarze miesięcznym przedmiotowa inwestycja jest wykorzystywana do działalności rozwojowej, a w jakim zakresie do produkcji bieżącej (czynność niestanowiąca działalności rozwojowej).

Jednocześnie Spółka wskazuje, że w zakresie, w jakim Spółka otrzymała dotację/wsparcie w zakresie sfinansowania przedmiotowej inwestycji, wartość wsparcia nie stanowi kosztu uzyskania przychodu i nie została zaliczona do wartości początkowej przedmiotowej inwestycji. W konsekwencji nie jest uwzględniona do kosztów kwalifikowalnych działalności rozwojowej.

Ewidencje

Spółka prowadzi ewidencje, na podstawie których jest wstanie określić:

1)zaangażowanie pracowników w działalność rozwojową (ewidencja czasu pracy),

2)wysokość kosztów kwalifikowanych związanych z nabyciem materiałów i surowców bezpośrednio związanych z działalnością rozwojową,

3)wartość odpisów amortyzacyjnych od kosztów środków trwałych związanych bezpośrednio z działalnością rozwojową.

W przypadku, gdy materiał (...) zostanie wykorzystany do produkcji testowej, która zakończy się niepowodzeniem, jest on ponownie przetwarzany , który może być w przyszłości wykorzystany przez Spółkę. Niemniej, z punktu widzenia podatkowego, koszt (...) jest rozpoznawany w kosztach uzyskania przychodu wyłącznie raz, a uwzględnienie w kosztach kwalifikowalnych działalności rozwojowej również nastąpić może tylko raz, w momencie pobrania pierwotnego (...) do produkcji testowej.

Podsumowanie

Prace prowadzone przez Spółkę w ramach działalności badawczo-rozwojowej nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów, a prace nad Nowymi Produktami nie zawsze skutkują wprowadzeniem ich do oferty przedsiębiorstwa (przykładowo, w sytuacjach gdy właściwości nowego produktu nie są zadowalające, a wprowadzenie produktu do sprzedaży mogłoby okazać się nieopłacalne z biznesowego punktu widzenia etc.), a prace optymalizacyjne w zakresie istniejących produktów nie zawsze skutkują uzyskaniem lepszych parametrów produktów lub optymalizacją procesu produkcyjnego.

Przedstawione w stanie faktycznym działania, polegające na tworzeniu Nowych Produktów na indywidualne zamówienia Spółka traktuje jako Projekt badawczo-rozwojowy (dalej: „Projekt”).

Do celów realizacji Projektu zostaje powołany specjalny zespół pracowników zaangażowanych w realizację tego typu zamówień (dalej: „Zespół”).

Zasadniczym zadaniem lidera projektu zarządzającego projektem B+R jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie dostępnych zasobów wiedzy oraz brakujących zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych. Dostępne oraz brakujące zasoby wiedzy mogą być lokalizowane m.in. dzięki wykorzystaniu baz danych znajdujących się w zasobach firmy oraz na drodze konsultacji z ekspertami zewnętrznymi. Ponadto wiedzę pozyskuje się z zewnątrz organizacji lub z jej wewnętrznych zasobów przez wykorzystanie doświadczeń pracowników zgromadzonych we wcześniejszych projektach, a także przez analizę dokumentacji projektowej, technicznej.

Prace nad każdym projektem każdorazowo toczą się zgodnie z ustalonym procesem, który wynika z doświadczeń Spółki. Spółka uznała, że prace toczone w ten sposób dają najpewniejsze rezultaty i pozwalają na zachowanie odpowiedniej systematyki i ciągłości w celu szybszej realizacji indywidualnych zamówień.

Prace B+R są dokumentowane w ewidencji Spółki w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od produkcji stanowiącej podstawową działalność firmy.

W wyniku prac rozwojowych zakończonych sukcesem zostały stworzone nowe, ulepszone i zmienione produkty. Przykładem może być opracowanie innowacyjnego preparatu (…) Podczas realizacji projektów występowały problemy technologiczne, charakterystyczne dla działalności rozwojowej, świadczące o innowacyjności wypracowywanych rozwiązań.

Spółka ani Wnioskodawca nie posiadają statusu centrum badawczo rozwojowego, o którym mowa w artykule siedemnastym ustawy z dnia 30 maja 2008 o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 oraz z 2022r. poz. 1079).

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca odpowiedział na zadane pytania:

Jakiego okresu (lat podatkowych) dotyczy złożony przez Pana wniosek?

Wniosek dotyczy lat podatkowych 2018-2021 oraz zdarzeń przyszłych.

W czym przejawiał/przejawia/będzie się przejawiał twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku związanej z projektowaniem i budową, czy też modyfikacją maszyn bądź urządzeń oraz ich programowania na indywidualne zlecenia klienta, w szczególności:

Jak wskazano we wniosku, obszary działalności badawczo-rozwojowej realizowanej przez Spółkę na potrzeby wewnętrzne oraz zewnętrzne obejmują:

1)opracowywanie receptury i produkcja (...),

2)opracowywanie i produkcja prototypów opakowań z tworzyw,

3)udoskonalenie dotychczas produkowanych opakowań z tworzyw sztucznych,

4)opracowywanie nowych preparatów chemicznych,

5)udoskonalenie dotychczas produkowanych preparatów chemicznych,

6)opracowywanie nowej technologii, w ramach której będą wytwarzane produkty.

7)optymalizacja procesów produkcji – prace związane z ulepszaniem maszyn/urządzeń, które są wykorzystywane w produkcji produktów, aby usprawnić procesy produkcyjne.

Spółka planuje w kolejnych latach realizować projekty badawczo-rozwojowe w opisanych obszarach, kontynuując prace nad innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami.

Przykłady projektów realizowanych w ramach działalności badawczo-rozwojowej w opisanych powyższej obszarach:

(…)

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że opisane we Wniosku zrealizowane projekty podane zostały przykładowo celem bliższego zobrazowania działalności B+R prowadzonej przez Wnioskodawcę. Wszystkie projekty B+R w zakresie opracowania nowych produktów realizowane przez Wnioskodawcę bazują na dziedzinach wiedzy przedstawionych we Wniosku w różnych zakresach w zależności od specyfiki danego projektu.

Przy udzieleniu odpowiedzi na pytania wskazane w punkcie 2 wezwania Wnioskodawca ustosunkuje się odrębnie do każdego z przykładowych projektów.

W czym przejawia się twórczy charakter działalności wskazanej we wniosku obejmującej opracowanie receptury i produkcji (...), opracowywanie nowych produktów w postaci opakowań z tworzyw sztucznych oraz opracowywanie nowych preparatów chemicznych?

Twórczość projektu (…) polega na innowacyjnym podejściu do problemu (...) poprzez zastosowanie nowatorskich metod, które nie były wcześniej wykorzystywane w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy oraz w przemyśle:

(…)

Jakie konkretnie ulepszane produkty/procesy produkcyjne wytworzono w ramach opisanych we wniosku prac mających stanowić działalność badawczo-rozwojową, na podstawie jakich technologii?

(…)

Jak wynika z powyższego opisu, każdy z opisanych projektów B+R wprowadza nowe zastosowania w swoich dziedzinach poprzez innowacyjne podejścia do istniejących problemów.

-jakie konkretnie narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w Pana praktyce gospodarczej zastosowano w związku z poszczególnych Projektów

(…) Spółka zastosowała szereg nowych narzędzi, koncepcji i rozwiązań technologicznych, które wcześniej nie były stosowane w praktyce gospodarczej Wnioskodawcy. Te innowacje obejmowały zaawansowane technologie chemiczne, nowe materiały oraz specjalistyczne procesy produkcyjne, które znacząco poprawiły właściwości użytkowe i efektywność produkcji. Dzięki tym innowacjo, Spółka mogła opracować produkty o wyższej jakości, lepszej wytrzymałości i większej ekologiczności, co przyczyniło się do podniesienia standardów w branży i zwiększenia konkurencyjności na rynku.

(…)

1) zastosowanie jakich technologii (rozwiązań, narzędzi) powoduje, że Projekty różnią się od rozwiązań już funkcjonujących u Pana lub na rynku

W ramach projektów (…) Spółka zastosowała zaawansowane technologie i rozwiązania, które znacząco różnią się od rozwiązań już funkcjonujących w praktyce gospodarczej oraz na rynku. Nowatorskie podejścia do materiałów, procesów produkcyjnych oraz finalnych produktów pozwoliły na stworzenie wyrobów o wyższej jakości, lepszych właściwościach użytkowych oraz większej ekologiczności. Dzięki tym innowacjom Spółka wyróżnia się na rynku i oferuje produkty, które przynoszą znaczące korzyści użytkownikom oraz środowisku.

(…)

- jakie cele postawił Pan w zakresie realizacji prac związanych z poszczególnymi Projektami

W zakresie realizacji prac nad projektem (…) Wnioskodawca postawił sobie za cel opracowanie innowacyjnego preparatu, który wykorzystuje nowoczesne technologie i koncepcje, zapewniając efektywność, bezpieczeństwo i ekologię. Kluczowym wyzwaniem było stworzenie produktu, (…).

-jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne Projekty

Cele projektu zostały w pełni osiągnięte. (…)

W realizacji projektu brały udział wyspecjalizowane zespoły chemików, inżynierów oraz techników laboratoryjnych. Każdy z członków zespołu posiadał niezbędne kwalifikacje i doświadczenie, co zapewniło wysoką jakość realizowanych prac. Zasoby rzeczowe obejmowały nowoczesne laboratoria chemiczne, reaktory do syntezy, urządzenia do testowania i analizowania właściwości preparatów.

-czy poszczególne prace związane z projektów były realizowane wg określonych harmonogramów, jeśli tak proszę wskazać co przewidywały te harmonogramy i czy zostały zrealizowane

Poszczególne prace nad projektem (…) były realizowane zgodnie z precyzyjnie opracowanym harmonogramem. Harmonogram ten przewidywał kilka kluczowych etapów:

1. Faza koncepcyjna – Analiza rynku i identyfikacja potrzeb klientów, opracowanie wstępnej koncepcji preparatu.

2. Projekt techniczny – Szczegółowe opracowanie receptury preparatu, w tym synteza (…).

3. Symulacje laboratoryjne – Przeprowadzenie pierwszych testów w warunkach laboratoryjnych w celu oceny skuteczności i stabilności preparatu.

4. Synteza i produkcja próbna – Produkcja pierwszych partii preparatu (…).

5. Testy i walidacja – Przeprowadzenie testów aplikacyjnych na różnych typach felg, ocena efektów wizualnych oraz skuteczności (…)

Każda faza harmonogramu była dokładnie monitorowana, a postępy były regularnie oceniane. Dzięki systematycznemu podejściu do realizacji projektu Wnioskodawca mógł efektywnie zarządzać zasobami i minimalizować ryzyko opóźnień czy błędów w procesie produkcyjnym. Harmonogram został w pełni zrealizowany, a wszystkie cele projektu zostały osiągnięte w zakładanym czasie.

Odpowiedzi dla projektu „(…)”:

-jakie cele postawił Pan w zakresie realizacji prac związanych z poszczególnymi Projektami

Celem projektu „(…)” było opracowanie (…) nowej formuły (...)

- jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne Projekty

W ramach projektu osiągnięto następujące cele:

(…)

Realizacja tych celów wymagała zaangażowania wyspecjalizowanych zespołów pracowników, w tym inżynierów materiałowych, chemików, projektantów oraz techników. Zasoby rzeczowe obejmowały nowoczesne laboratoria do testowania materiałów, sprzęt do granulacji i rozdmuchu oraz narzędzia projektowe. Projekt był finansowany z wewnętrznych środków firmy oraz wsparcia finansowego z programów badawczo-rozwojowych.

-czy poszczególne prace związane z projektów były realizowane wg określonych harmonogramów, jeśli tak proszę wskazać co przewidywały te harmonogramy i czy zostały zrealizowane

Tak, prace związane z projektem (…)były realizowane według precyzyjnie określonych harmonogramów, które obejmowały następujące etapy:

1. Faza koncepcyjna: Analiza wymagań i opracowanie wstępnych koncepcji (…).

2. Badania laboratoryjne: Testowanie różnych mieszanek (…)

3. Prototypowanie: Tworzenie prototypów (…)

4. Optymalizacja procesu: Dostosowanie technologii produkcji na podstawie wyników testów prototypów.

5. Testy i walidacja: Finalizacja projektu, produkcja próbna i przeprowadzenie końcowych testów w celu walidacji innowacyjnych kanistrów przed wprowadzeniem do regularnej produkcji.

Harmonogramy przewidywały ścisłe terminy realizacji poszczególnych etapów, z uwzględnieniem czasu na testy, analizę wyników i wprowadzenie ewentualnych poprawek. Wszystkie etapy harmonogramu zostały zrealizowane zgodnie z planem, co pozwoliło na terminowe osiągnięcie założonych celów projektu.

W ten sposób projekt "(…)” spełnia kryterium systematyczności, ponieważ był realizowany w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, z jasno określonymi celami, harmonogramem i odpowiednimi zasobami.

Odpowiedzi dla projektu „(…)"

-jakie cele postawił Pan w zakresie realizacji prac związanych z poszczególnymi Projektami

Celem projektu (…) było opracowanie nowej formuły (…)

jakie cele zostały osiągnięte, w ramach jakich zasobów ludzkich, rzeczowych i finansowych zostały faktycznie zrealizowane poszczególne Projekty

W ramach projektu (… )osiągnięto następujące cele:

1. Opracowanie nowego (...)

2. Redukcja kosztów produkcji: (…).

3. Zwiększenie efektywności produkcji (…)

Realizacja tych celów wymagała zaangażowania zespołów specjalistów, w tym inżynierów chemików, materiałoznawców, techników i operatorów maszyn. Wykorzystano nowoczesne laboratoria do testów materiałowych, zaawansowane urządzenia do granulacji oraz sprzęt do testowania wytrzymałościowego i odpornościowego.

-czy poszczególne prace związane z projektów były realizowane wg określonych harmonogramów, jeśli tak proszę wskazać co przewidywały te harmonogramy i czy zostały zrealizowane

Tak, prace nad projektem „(…)" były realizowane według szczegółowych harmonogramów, które obejmowały następujące etapy:

1. Faza koncepcyjna: Opracowanie wstępnych koncepcji

2. Badania laboratoryjne: Testowanie różnych kombinacji

3. Prototypowanie: Produkcja prototypów

4. Optymalizacja procesu: Dostosowanie technologii produkcji na podstawie wyników testów i prototypów.

5. Testy i walidacja: Finalizacja projektu, produkcja próbna i przeprowadzenie końcowych testów w celu walidacji innowacyjnego (...) przed wprowadzeniem do regularnej produkcji.

Harmonogramy przewidywały ścisłe terminy realizacji każdego etapu, z uwzględnieniem czasu na badania, testy, analizę wyników oraz wprowadzenie ewentualnych poprawek. Wszystkie etapy harmonogramu zostały zrealizowane zgodnie z planem, co umożliwiło terminowe osiągnięcie założonych celów projektu.

Dzięki systematycznemu podejściu projekt (…) spełnia kryterium systematyczności poprzez realizację prac w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, z jasno określonymi celami, harmonogramem i odpowiednimi zasobami.

4)w odniesieniu do kryterium „w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”:

-jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem prac związanych z realizacją poszczególnych Projektów,

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z realizacją poszczególnych Projektów,

-wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z realizacją poszczególnych Projektów,

-czy w ramach prac związanych z realizacją poszczególnych Projektów połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania,

-czy Pana prace miały/mają na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, proszę wskazać, jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą,

-czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło/służy opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia,

-czy Pana prace związane z realizacją poszczególnych Projektów były/są ukierunkowane na nowe odkrycia – jeśli tak, proszę wskazać jakie?

Projekty realizowane przez Wnioskodawcę w ramach działalności B+R są podejmowane w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu. Są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Efektem prac są innowacyjne i prototypowe produkty, dzięki którym Spółka może spełniać specyficzne i indywidualne potrzeby swoich klientów. Pracownicy i współpracownicy Spółki podejmują działania o charakterze kreacyjnym, w wyniku których powstaje nowy wytwór intelektu: produkty o nowych właściwościach, jakich produkty Spółki dotychczas nie posiadały, w tym również takie, do opracowania których wykorzystano technologie dotychczas u Wnioskodawcy niestosowane. Wytworzone produkty stanowią więc oryginalny wytwór twórczej pracy. Opracowywanie nowych produktów wiąże się z koniecznością zaimplementowania różnych, często nowych rodzajów technologii, dotychczas niewykorzystywanych przez Spółkę.

Wiedza i umiejętności, które pracownicy Spółki zdobyli podczas realizacji poprzednich Projektów, przekłada się na kreatywność, innowacyjność, myśl technologiczną przy realizacji nowych Projektów. Doświadczenie pomaga wykreować nowy produkt albo pomaga wymyślić, co powinno być zmienione w dotychczas oferowanym produkcie.

Efektem tego jest innowacyjne podejście do materiałów wykorzystywanych w Projektach, nietypowe konstrukcje lub rozwiązania stosowane przy projektowaniu Projektów i wytwarzaniu prototypów.

Zasadniczym zadaniem lidera projektu zarządzającego projektem B+R jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie dostępnych zasobów wiedzy oraz brakujących zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych. Dostępne oraz brakujące zasoby wiedzy mogą być lokalizowane, m.in. dzięki wykorzystaniu baz danych znajdujących się w zasobach firmy, literatury branżowej oraz na drodze konsultacji z ekspertami zewnętrznymi. Ponadto wiedzę pozyskuje się z wewnętrznych zasobów przez wykorzystanie doświadczeń pracowników zgromadzonych we wcześniejszych projektach, a także przez analizę dokumentacji projektowej, technicznej.

Wnioskodawca wskazuje, że prace w ramach działalności B+R prowadzą do wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań – w wyniku prowadzonych prac powstają zupełnie nowe produkty spełniające indywidualne potrzeby klienta lub posiadające nowe właściwości i funkcjonalności wyznaczone wewnętrznie przez Spółkę. Co więcej, prace te jednocześnie zwiększają zasób wiedzy Wnioskodawcy, co przekłada się na możliwość dalszego jej wykorzystania do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów. Ponadto, nawet jeśli jakieś rozwiązanie zostało wcześniej opracowane, ulega ono ciągłym modyfikacjom i dodawaniem właściwości oraz funkcjonalności zgodnie z postępem technicznym, wymogami klientów oraz najnowszymi technologiami w zakresie wykrawania materiałów w procesie produkcji klientów. Nie są to rutynowe ani okresowe zmiany.

Projekt (…)

-jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem prac związanych z realizacją Projektu

Przed rozpoczęciem prac nad projektem (…) Wnioskodawca posiadał wiedzę i doświadczenie w dziedzinie (…)

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z realizacją Projektu

W ramach projektu (…) wykorzystano i rozwinięto następujące rodzaje wiedzy i umiejętności:

1. (…) wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z realizacją Projektu

Podczas realizacji projektu (…) Wnioskodawca selekcjonował najbardziej przydatną wiedzę, wykorzystując zarówno wcześniej zdobyte doświadczenia, jak i nowe badania oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. Kluczowe było zastosowanie wiedzy z zakresu:

(…)

Wiedza była selekcjonowana pod kątem jej przydatności do realizacji konkretnych zadań projektowych, co pozwalało na efektywne wykorzystanie zasobów i zapewnienie wysokiej jakości końcowego produktu.

-czy w ramach prac związanych z realizacją Projektu połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania

W ramach prac nad projektem (…) Wnioskodawca łączył istniejącą wiedzę z (…)

• (…) czy Pana prace miały/mają na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, proszę wskazać, jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą

Tak, prace nad projektem (…) miały na celu zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, w szczególności w zakresie:

• (…) czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło/służy opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia

Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w ramach projektu (…) służyło opracowaniu nowego produktu oraz znaczących ulepszeń w procesach produkcji środków czyszczących. Przejawia się to w:

• (…)

Projekt (…)

-jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem prac związanych z realizacją Projektu

Przed rozpoczęciem prac nad projektem „(…) Wnioskodawca posiadał wiedzę i doświadczenie w dziedzinie inżynierii materiałowej, szczególnie w zakresie tworzyw sztucznych, (…). Wiedza ta obejmowała zrozumienie właściwości mechanicznych i chemicznych materiałów, technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz metod produkcji (…).

-jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z realizacją Projektu

W ramach projektu (…) wykorzystano i rozwinięto następujące rodzaje wiedzy i umiejętności:

1. (…) wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z realizacją Projektu

Podczas realizacji projektu „(…)” Wnioskodawca selekcjonował najbardziej przydatną wiedzę, wykorzystując zarówno wcześniej zdobyte doświadczenia, jak i nowe badania oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. Kluczowe było zastosowanie wiedzy z zakresu:

• (…)

Wiedza była selekcjonowana pod kątem jej przydatności do realizacji konkretnych zadań projektowych, co pozwalało na efektywne wykorzystanie zasobów i zapewnienie wysokiej jakości końcowego produktu.

-czy w ramach prac związanych z realizacją Projektu połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania

W ramach prac nad projektem (…) Wnioskodawca łączył istniejącą wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej, technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz projektowania przemysłowego z nowymi technologiami i metodami badawczymi. Efektem tego połączenia było:

• (…)

czy Pana prace miały/mają na celu przede wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności – jeśli tak, proszę wskazać, jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą

Tak, prace nad projektem (…) miały na celu zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, w szczególności w zakresie:

• (…)

- czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło/służy opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia

Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w ramach projektu „(…)” służyło opracowaniu nowego produktu oraz znaczących ulepszeń procesów produkcji. Przejawia się to w:

• (…) Projekt (…)

- jakimi zasobami wiedzy dysponował Pan przed rozpoczęciem prac związanych z realizacją Projektu

Przed rozpoczęciem prac nad projektem „(…) Wnioskodawca posiadał wiedzę i doświadczenie w dziedzinie inżynierii materiałowej, szczególnie w zakresie tworzyw sztucznych, (…). Wiedza ta (…)

jaki rodzaj wiedzy i umiejętności Pan wykorzystał i rozwinął w ramach prowadzonych prac związanych z realizacją Projektu

W ramach projektu „(…)" wykorzystano i rozwinięto następujące rodzaje wiedzy i umiejętności:

1. (…) wskazanie miejsca, sposobu wykorzystywania oraz selekcji wiedzy pod względem jej przydatności (jaka wiedza została wykorzystana) podczas prac związanych z realizacją Projektu

Podczas realizacji projektu (…) Wnioskodawca selekcjonował najbardziej przydatną wiedzę, wykorzystując zarówno wcześniej zdobyte doświadczenia, jak i nowe badania oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. Kluczowe było zastosowanie wiedzy z zakresu:

• (…)

Wiedza była selekcjonowana pod kątem jej przydatności do realizacji konkretnych zadań projektowych, co pozwalało na efektywne wykorzystanie zasobów i zapewnienie wysokiej jakości końcowego produktu.

- czy w ramach prac związanych z realizacją Projektu połączono i kształtowano istniejącą wiedzę (jaką); co było efektem tego połączenia i kształtowania

W ramach prac nad projektem „(…)" Wnioskodawca łączył istniejącą wiedzę z zakresu inżynierii materiałowej, technologii przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz recyklingu z nowymi technologiami i metodami badawczymi. Efektem tego połączenia było:

• (…)

- czy Pana prace miały/mają na celu przecie wszystkim zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności - jeśli tak, proszę wskazać, jakiego zakresu ta wiedza i umiejętności dotyczą

Tak, prace nad projektem „(…)" miały na celu zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, w szczególności w zakresie:

• (…)

-czy zdobycie nowej wiedzy i umiejętności służyło/służy opracowaniu nowych produktów, procesów lub usług bądź wprowadzaniu do nich znaczących ulepszeń; jeśli tak, to w czym się to przejawia

Zdobycie nowej wiedzy i umiejętności w ramach projektu „(…)" służyło opracowaniu nowego produktu oraz znaczących ulepszeń procesów produkcji (...). Przejawia się to w:

• (…)

5) Czy w ramach opisanych Projektów wykorzystywał Pan środki trwałe w działalności mającej stanowić „działalność badawczo-rozwojową"; jeśli tak – to jakie (proszę o wskazanie zamkniętego katalogu środków trwałych) i w jaki sposób?

W pracach badawczo-rozwojowych wykorzystano środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne.

Przykłady środków trwałych:

1) Maszyny i urządzenia produkcyjne:

• (…)

2) Sprzęt laboratoryjny:

• (…)

3) Serwery, komputery i urządzenia przetwarzające dane i pomiarowe zaangażowane w proces produkcji.

Przykłady wartości niematerialnych i prawnych:

• (…)

Wnioskodawca prowadzi odrębne ewidencje środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych związanych z działalnością badawczo-rozwojową. Ewidencje te obejmują szczegółowe informacje na temat wykorzystywanych maszyn, urządzeń oraz oprogramowania, co umożliwia precyzyjne przypisanie kosztów do działalności B+R. Każdy składnik majątku jest opisany, zidentyfikowany i przypisany do odpowiedniego projektu badawczo-rozwojowego, co zapewnia transparentność i zgodność z przepisami podatkowymi.

W przypadku gdy środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne są wykorzystywane częściowo do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności operacyjnej, ewidencjonowanie kosztów odbywa się proporcjonalnie. Odpisy amortyzacyjne oraz koszty eksploatacji są alokowane w części odpowiadającej wykorzystaniu tych środków do działalności B+R. Proporcja ta jest ustalana na podstawie rzeczywistego wykorzystania tych środków w poszczególnych rodzajach działalności, co jest dokumentowane w prowadzonej ewidencji. Dzięki temu zapewniona jest rzetelność i dokładność w alokacji kosztów kwalifikowanych do działalności badawczo-rozwojowej.

6)Czy odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej te środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne były wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej?

Tak, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej te środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne były wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Oznacza to, że jeżeli dany środek trwały lub wartość niematerialna i prawna są używane zarówno w działalności badawczo-rozwojowej, jak i w innych działalnościach, odpisy amortyzacyjne można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych tylko w proporcji odpowiadającej wykorzystaniu w działalności badawczo-rozwojowej.

7)Jakie konkretnie materiały i surowce oraz w jaki sposób wykorzystywał Pan w ramach podejmowanej przez Pana działalności mającej stanowić działalność badawczo rozwojową (proszę o wskazanie zamkniętego katalogu materiałów i surowców)?

Zbiorcza lista materiałów i surowców:

1. Materiały produkcyjne:

·Stal i metale

 ·Tworzywa sztuczne (…)

·Elementy elektroniczne i komponenty

2. Surowce energetyczne:

·Energia elektryczna

3. Materiały chemiczne:

-Kwasy (…)

-Zasady (…)

-Sole (…)

-Rozpuszczalniki organiczne (…)

-Alkohole (…)

-Estry (…) Aminy (…)

- (…)

 4. Materiały budowlane:

·Materiały konstrukcyjne

5. Specjalistyczne narzędzia i oprzyrządowanie:

·Narzędzia specjalistyczne

·Matryce i stanowiska robocze

6. Materiały eksploatacyjne:

·Smary

·Oleje

·Kleje

·Filtry i membrany

·Katalizatory (…)

·Środki pomocnicze (…)

7. Materiały opakowaniowe:

 ·Opakowania plastikowe (…)

·Materiały zabezpieczające (folie, naklejki zabezpieczające, korki)

·Kartony

8. (…)

9. Barwniki i pigmenty:

·Pigmenty organiczne i nieorganiczne

·Barwniki

10. Dodatki uszlachetniające:

(…)

11. Surowce biodegradowalne i kompostowalne:

(…)

12. Kompozyty i mieszanki polimerowe:

(…)

13. Środki czyszczące:

·Granulaty czyszczące (…)

·Związki powierzchniowo-czynne (…)

14. Opakowania gotowe:

·Folie stretch i shrink

·Woreczki i torby plastikowe

·Kartony

15. Surowce biochemiczne:

(…)

16. Półprodukty chemiczne:

(…)

17. Substancje pomocnicze:

(…)

18. Materiały eksploatacyjne:

(…)

19. Energia:

·Energia elektryczna zużywana przez maszyny produkcyjne

20. Materiały badawczo-rozwojowe:

·Surowce chemiczne (…)

·Polimery i tworzywa sztuczne ((…)

(…)

21. Półprodukty i komponenty:

·Elementy wykorzystywane w montażu i produkcji finalnych produktów

·Specjalistyczne części i komponenty do budowy i testowania urządzeń badawczych

22. Materiały pomocnicze:

 8)(…) Czy wszystkie nabywane przez Pana materiały i surowce były bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej przez Pana działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową?

Nie wszystkie nabywane przez Pana materiały i surowce były bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej. Jednakże, materiały i surowce kwalifikowane jako koszty działalności badawczo-rozwojowej były starannie wyselekcjonowane i dokumentowane w celu spełnienia wymogów ustawowych dotyczących ulgi badawczo-rozwojowej.

9)Czy przedmiotem pytania nr 2 są również wynagrodzenia za czas nieobecności pracowników, tj. na przykład: urlop, choroba inne; jeżeli tak, proszę wskazać jakie?

Przedmiotem pytania nr 2 nie są wynagrodzenia za czas nieobecności pracowników, takie jak urlop, choroba, inne.

10)Czy przedmiotem pytania nr 2 są również koszty surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością mającą stanowić działalność badawczo-rozwojową?

Przedmiotem pytania nr 2 są również koszty surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, jak np. (…)

11) Czy przedmiotem pytania nr 2 jest również zaliczenie do kosztów kwalifikowanych sprzętu specjalistycznego, który nie stanowi środków trwałych; jeżeli tak - proszę wskazać, jaki to sprzęt (proszę o wskazanie zamkniętego katalogu tego sprzętu, w szczególności czy byty to naczynia i przybory laboratoryjne oraz urządzenia pomiarowe) i jak był on wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności mającej stanowić działalność badawczo-rozwojową?

Przedmiotem pytania nr 2 jest również możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych. Przykłady takiego sprzętu to:

1) Naczynia laboratoryjne(…).

2) Przybory laboratoryjne: (…).

3) Urządzenia pomiarowe:

• (…)

12) Czy koszty, które mają podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo rozwojową, były zaliczane, w myśl przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana, w tym przez odpisy amortyzacyjne?

Koszty, które miały podlegać odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana, zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Dotyczyło to zarówno bezpośrednich wydatków, jak i odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Prowadzenie dokładnej ewidencji oraz dokumentacji kosztów kwalifikowanych było kluczowe dla spełnienia wymogów ustawowych i uzyskania ulgi B+R.

13)Czy koszty będące przedmiotem pytania nr 2:

-zostały zwrócone Panu w jakiejkolwiek formie,

-zostały przez Pana odliczone od podstawy obliczenia podatku,

-nie zostały przez Pana uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Koszty, które podlegały odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową:

• Nie zostały Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie. Nie otrzymał Pan żadnych refundacji, dotacji ani innych form zwrotu tych kosztów.

• Zostały przez Pana odliczone od podstawy obliczenia podatku. Odliczył je Pan zgodnie z art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

• Nie były uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b. Koszty te były wyłączone z dochodów zwolnionych z podatku.

14)O jakim „wyposażeniu" i „narzędziach" jest mowa w Pana stanowisku w sprawie oceny prawnej, do której grupy kosztów kwalifikowanych Pan je zaliczał (np. materiały/sprzęt stanowiący środki trwałe/niebędący środkami trwałymi sprzęt specjalistyczny wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności mającej stanowić badawczo-rozwojową w szczególności naczynia i przybory laboratoryjne oraz urządzenia pomiarowe) oraz w jaki sposób je Pan wykorzystywał w działalności mającej stanowić działalność badawczo- rozwojową?

W ramach działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca wykorzystuje różnorodne „wyposażenie” (m.in. wyposażenie laboratorium) i „narzędzia” (przykładowo: (…) ), które są kluczowe dla realizacji projektów. Te zasoby są wykorzystywane bezpośrednio w procesach badawczo-rozwojowych i obejmują zarówno materiały, jak i sprzęt specjalistyczny.

Pytania

1.Czy, zgodnie z art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 40 ustawy PIT, prowadzone przez Spółkę w latach 2018-2021 prace badawczo-rozwojowe, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, uprawniając tym samym do skorzystania, zgodnie z art. 26e ustawy PIT, z ulgi na badania i rozwój?

2.Czy, zgodnie z art. 26e ust. 2 i 3 ustawy PIT, kosztami kwalifikowanymi są wydatki przeznaczone przez Spółkę w latach 2018-2021 w roku podatkowym na:

a)koszty wynagrodzeń oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w zakresie, w jakim pracownicy są zaangażowani w prace B+R;

b)koszty amortyzacji środków trwałych oraz WNiP, wykorzystywanych do działalności B+R;

c)koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

d)koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Powyższe pytania wynikają z uzupełnienia wniosku.

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – zgodnie z art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 40 ustawy PIT prowadzone przez Spółkę w latach 2018-2020 prace badawczo-rozwojowe, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, uprawniając tym samym do skorzystania, zgodnie z art. 26e ustawy PIT, z ulgi na badania i rozwój.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy PIT działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy PIT poprzez prace rozwojowe należy rozumieć prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Przy czym, zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze wskazane powyżej przepisy, definiujące działalność badawczo-rozwojową, taka działalność ma miejsce, gdy realizowane projekty:

-mają twórczy charakter;

-są prowadzone w systematyczny sposób;

-mają określony cel – zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Wskazane powyżej stanowisko, prezentowane jest również przez Ministerstwo Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX. Powyższe ukazuje, że ustawodawca użył, ale nie zdefiniował w ustawie PIT pojęć spoza ustaw podatkowych na potrzeby pełnego zrekonstruowania definicji działalności badawczo-rozwojowej mającej znaczenie dla zastosowania przepisów podatkowych. Dotyczy to nie tylko stosowania omawianej preferencji IP Box, ale i obowiązującej w polskim systemie prawa podatkowego ulgi badawczo-rozwojowej. W konsekwencji, kryteria działalności badawczo-rozwojowej to:

-twórczość;

-systematyczność oraz

-zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W Objaśnieniach tych zdefiniowano również ww. pojęcia, na gruncie ustawy o podatku dochodowym, i tak:

a)Twórczość należy rozumieć jako:

Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot.

Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.

b)Systematyczność należy rozumieć jako:

„W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo »systematyczny« występuje w sformułowaniu »podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny« a więc odnosi się do »działalności«, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo »systematycznie« odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej (...).

Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany”.

c)Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań należy rozumieć jako:

„W świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że »zwiększenie zasobów wiedzy« odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast »wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań« dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

Tym samym, definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług. W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi na badania i rozwój nie zdefiniował sformułowania »zwiększenia zasobów wiedzy« nie jest jasne, czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie »zwiększenie zasobów wiedzy« odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat”.

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że z tak zdefiniowanymi przesłankami, jakie musi spełniać działalność badawczo-rozwojowa, zgadzają się organy podatkowe.

W interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 kwietnia 2019 r., nr 0114-KDIP3-1.4011.143.2019.1.ES wskazano, iż „Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Po drugie, z art. 5a pkt 38 ww. ustawy wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób, czyli chodzi o bieżące prowadzenie prac badawczo-rozwojowych podjętych w przyszłości, jak i rozpoczęcie działań badawczo-rozwojowych przy jednoczesnym założeniu, że podatnik w przyszłości będzie dalej podejmował i realizował prace tego rodzaju. Przesłankę tę należy zatem rozumieć jako zakaz obejmowania ulgą incydentalnych działań podatnika.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań”.

Zdaniem Spółki wszystkie wskazane powyżej cechy występują w przypadku realizowanych przez Spółkę prac (opisanych w stanie faktycznym). Działalność pracowników Spółki cechuje się złożonością, bowiem opracowanie Nowego Produktu wymaga wielu prób, które nie zawsze kończą się wynikiem pozytywnym i konieczne jest ich powtórzenie, a także wykorzystanie wiedzy i doświadczenia pracowników. Dzięki przeprowadzaniu prób i testów możliwe jest przeprowadzenie modyfikacji, które w konsekwencji przekładają się na stworzenie produktu o nowych, ulepszonych parametrach, a finalnie mają ogromne znaczenie na etapie produkcyjnym.

Wnioskodawca wskazuje, że prace te nie należą do zakresu zadań rutynowych i nie mają (nie będą miały) charakteru okresowych zmian wprowadzanych do istniejących już produktów. Prace przebiegają według nakreślonego schematu, w którym podstawę stanowi propozycja nowego produktu (rozwiązania technologicznego)/udoskonalenie istniejącego rozwiązania, na podstawie analizy materiałów i posiadanej wiedzy technologicznej.

Ponadto, skutkiem prowadzenia prac rozwojowych po stronie Spółki jest rozwijanie zasobów wiedzy pracowników z zakresu:

-technologii,

-materiałoznawstwa,

oraz unikatowego know-how w zakresie łączenia różnych rodzajów materiałów, czego efektem finalnym są Nowe Produkty.

Odnosząc wskazaną powyżej analizę definicji prac badawczo-rozwojowych do projektów realizowanych przez Spółkę w ramach wskazanej działalności badawczo-rozwojowej, należy zauważyć, że:

a)dotyczy ona opracowywania Nowych Produktów w następstwie przeprowadzanych prób, przy czym nie są to zmiany rutynowe bądź okresowe;

b)prace są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu oraz nakreślonego planu;

c)mają charakter twórczy, gdyż działania pracowników Spółki nakierowane są na stworzenie Nowego Produktu, korzystając przy tym m.in. ze specjalistycznej wiedzy oraz sprzętu;

d)są realizowane przez Pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę, niezbędną do realizacji projektów z obszarów B+R oraz doświadczenie praktyczne.

Jak zostało wskazane w stanie faktycznym, Nowe Produkty tworzone są przez Spółkę samodzielnie, a czynności wykonywane przez Spółkę w ramach tworzenia receptury nie mają charakteru „odtwórczego”. Spółka jest odpowiedzialna za opracowanie koncepcji danego produktu począwszy od idei, aż po dostosowanie produktu do linii produkcyjnej. Działa zatem w sposób twórczy. Przygotowanie nowego produktu „od zera” wymaga specjalistycznej wiedzy i przeprowadzenia szeregu prób i testów, w celu doboru właściwego surowca i osiągnięcia odpowiednich parametrów. Nawet najmniejsza zmiana w zakresie parametrów, skutkuje daleko idącymi zmianami i wpływa na właściwości produktu. Wprowadzenie Nowych Produktów wymaga od Spółki innowacji i wdrożenia nowych koncepcji, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy. Powoduje to, że działanie te są niewątpliwe nastawione na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego lub wtórnego charakteru.

Tworząc Nowy Produkt, Spółka musi przeprowadzić od podstaw szereg prób i testów pozwalających na dobór właściwych materiałów i określonych parametrów, tak aby uzyskać produkt o określonych właściwościach fizykochemicznych. Co istotne, działalność badawczo-rozwojowa w zakresie produkcji jest również podejmowana przez Spółkę w systematyczny sposób. Wynika to z faktu, że prace realizowane w Spółce nie mają incydentalnego charakteru, lecz wykonywane są w sposób ciągły. Działania są podejmowane w sposób zaplanowany, a osiąganie wyznaczonych celów jest na bieżąco monitorowane.

Działalność badawczo-rozwojowa musi także mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Podejmowane przez Spółkę w ramach projektów aktywności ze swej istoty zmierzają do uzyskania specjalistycznej wiedzy, która obejmuje również wiedzę niedostępną na rynku. Nie ulega wątpliwości, że pracownicy uczestniczący w pracach nad projektami zmierzają do zdobycia nowej wiedzy, umożliwiającej im tworzenie coraz to lepszych produktów. Prowadzone przez Spółkę prace skutkują m.in. zwiększeniem kapitału intelektualnego oraz wykorzystaniem zdobywanej wiedzy do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów.

Co istotne, działalność Spółki w zakresie opracowywania Nowych Produktów realizowana jest przez pracowników posiadających specjalistyczną wiedzę, niezbędną do realizacji projektów z obszaru B+R oraz doświadczenie praktyczne. Każde zadanie, przed którym stawiani są pracownicy, wymaga indywidualnego podejścia oraz zastosowania posiadanej wiedzy i umiejętności w praktyce. Pracownicy korzystają przy tym m.in. ze specjalistycznego sprzętu laboratoryjnego. Powoduje to, że działalność Spółki charakteryzuje się tym, że: u jej podstaw leżą oryginalne koncepcje i hipotezy (działalność innowacyjna). Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, opisywana w stanie faktycznym działalność wypełnia ustawową definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Do prac, które zdaniem Spółki mieszczą się w definicji prac, o których mowa w przepisie art. 5a pkt 40 ustawy PIT, Spółka nie klasyfikuje działań, które obejmują jedynie rutynowe lub okresowe zmiany wprowadzane do prac nad nowymi produktami, nawet jeżeli w ocenie Spółki zmiany te mają charakter ulepszeń.

Do prac o charakterze, o którym mowa w przepisie art. 5a pkt 40 ustawy PIT, Spółka zalicza tylko prace nad Nowymi Produktami, w których dochodzi do istotnych zmian w zakresie ich opracowania oraz właściwości względem dotychczas wytworzonych.

Stanowisko, że powyższe cechy potwierdzają badawczo-rozwojowy charakter działalności, potwierdzają liczne interpretacje organów skarbowych wydawanych w zbliżonych stanach faktycznych, czego przykładem są m.in.:

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 września 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.293.2019.2.JKT;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 maja 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.91.2019.1.PC;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.168.2018.1.APO;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 sierpnia 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.207.2019.2.JKT;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 lutego 2020 r., nr 0112-KDIL2- 2.4011.2.2020.2.IM;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 sierpnia 2020 r., nr 0112-KDIL2-2.4011.401.2020.2.MC;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 kwietnia 2020 r., nr 0111-KDIB1- 3.4010.94.2020.1.IM;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 maja 2023 r., nr 0113-KDIPT2- 3.4011.144.2023.2.IR;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 października 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.449.2023.2.JMS;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 marca 2023r., nr 0115- KDIT3.4011.962.2022.2.PS;

-interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 listopada 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.530.2023.2.AN.

Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – zgodnie z art. 26e ust. 2 i 3 ustawy PIT, kosztami kwalifikowanymi są, wydatki przeznaczone przez Spółkę w latach 2018-2020 w roku podatkowym na:

1)koszty wynagrodzeń oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, w zakresie, w jakim pracownicy są zaangażowani w prace B+R;

2)koszty amortyzacji środków trwałych oraz WNiP, wykorzystywanych do działalności B+R;

3)koszty materiałów.

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy PIT podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, tj. koszty kwalifikowane. Przy czym kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Natomiast w art. 26e ust. 2 ustawy PIT wprowadzony został katalog zamknięty wydatków, które mogą być uznane za koszty kwalifikowane, mogące podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania.

Katalog ten przewiduje, że za koszt kwalifikowany mogą zostać uznane m.in.:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2023 poz. 1230, dalej jako „Ustawa o SUP”), w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

2)wydatki na nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową oraz nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (art. 26e ust. 2 pkt 2 i 2a ustawy PIT),

3)w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 26e ust. 3 ustawy PIT, dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji.

W zakresie Pracowników, Spółka zatrudnia osoby na podstawie umów o pracę, w związku z czym ponosi w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUP.

Na podstawie prowadzonych przez Spółkę ewidencji Spółka jest w stanie określić, w jakim wymiarze poszczególne osoby są związane z pracami B+R, a w konsekwencji działalnością rozwojową.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy PIT za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT (tj. w szczególności przychody pracowników ze stosunku pracy, wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego.), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUP w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Mając na uwadze powyższe, do kosztów kwalifikowanych można zaliczyć wydatki poniesione na pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe, tj. m.in. wydatki na wynagrodzenie, godziny nadliczbowe, nagrody, dodatki jak również sfinansowane przez płatnika składki z tych tytułów należności określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych (bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) w zakresie, w jakim czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Należy wskazać, że w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy PIT pojęcie czasu przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na prace badawczo-rozwojowe. Zatem zasadnym jest wyłączenie z kosztów kwalifikowalnych ulgi badawczo-rozwojowej oraz wyodrębnienie tej części wynagrodzeń i świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, które są zostały określone w ustawie o SUP, które nie są związane z działalnością badawczo-rozwojową.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy przyjąć, że to faktyczne wykonywanie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej przesądza o tym, czy wynagrodzenie oraz składki od wynagrodzenia (w całości lub w części) stanowią koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy PIT.

W zakresie wydatków materiałowych, związanych z zakupem sprzętu oraz urządzeń peryferyjnych wykorzystywanego do działalności rozwojowej, Spółka pragnie wskazać, że przepisy Ustawy PIT nie definiują pojęć materiały” i „surowce”.

Definicje w tym zakresie zawiera np. ustawa o rachunkowości, gdzie jest wskazane, że materiały zaliczają się do zapasów i rzeczowych aktywów obrotowych, które zostały nabyte do zużycia na własne potrzeby.

Materiały stanowią zasadniczo niezbędny składnik w prowadzeniu procesu produkcji. Surowce stanowią jedną z kategorii materiałów, obok materiałów podstawowych, pomocniczych, paliw czy części zamiennych.

Słownik Języka Polskiego PWN definiuje materiały jako „zbiór przedmiotów używanych przy wykonywaniu jakiejś pracy”, a surowiec jako „materiał naturalny pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służący do wytwarzania jakichś produktów lub energii”.

Kosztami kwalifikowanymi będą także wydatki na nabycie sprzętu specjalistycznego, który nie stanowi środków trwałych i który jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Wydaje się jednak zasadnym przyjęcie, że kosztami kwalifikowanymi będą wszelkie materiały, surowce, wyposażenie, a także np. narzędzia, które są ściśle związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową i na potrzeby tej działalności wykorzystywane.

Skoro jako przykład takich wydatków (posługując się wyrazami „w szczególności”) Ustawodawca podaje naczynia, przybory laboratoryjne, urządzenia pomiarowe, to przenosząc ten przykład na sytuację Spółki, jako koszty kwalifikowane powinny być uznane koszty związane z zakupem sprzętu oraz surowców do prowadzenia prac B+R.

Zgodnie z art. 26e ust 3 ustawy PIT za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (WNiP) wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Kosztem kwalifikowanym może być tylko taki odpis amortyzacyjny, który spełnia definicję kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust 1 ustawy PIT. Zgodnie z tym przepisem kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust 1 ustawy PIT.

Odpisy amortyzacyjne mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania (tj. uznane za koszty kwalifikowane) w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, określoną w art. 26e ustawy PIT, pod warunkiem że:

·zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały dokonane w danym roku podatkowym,

·nie dotyczą środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wyłączonych z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową,

·środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, których dotyczy odpis, wykorzystywane są w prowadzonej działalności rozwojowej.

Zatem odpisy amortyzacyjne kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową powinny dotyczyć aktywów, które spełniają definicję środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych. Ponadto ww. aktywa nie powinny być wymienione w katalogu środków trwałych niepodlegających amortyzacji, określonych w art. 23 ust 1 ustawy PIT.

Tym samy, zdaniem Spółki, koszty:

1)wynagrodzeń pracowników wraz ze składkami ZUS (z wyłączeniem FP oraz FGŚP),

2)koszty materiałów i surowców,

3)koszty amortyzacji środków trwałych oraz WNiP

w zakresie, w jakim były związane bezpośrednio z działalnością rozwojową, stanowią koszty kwalifikowalne, które przypadają odpowiednio na Wnioskodawcę, i mogą pomniejszyć u Wnioskodawcy podstawę opodatkowania w PIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Powziął Pan wątpliwość, czy podejmowana działalność w zakresie opisanych działań spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, a w związku z tym czy może Pan skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

W myśl art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej – oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Zgodnie z art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 2016 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe – oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

b)badania stosowane – prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,

c)badania przemysłowe – badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

Na podstawie art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (w stanie prawnym obowiązującym od 2016 r. do 30 września 2018 r.:

Ilekroć w ustawie mowa jest o pracach rozwojowych – oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:

a)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,

b)opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.

Ustawa z dnia 3 lipca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2018 r. poz. 1669) znowelizowała definicje badań naukowych oraz prac rozwojowych zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą ustawą – nowelizacja powyższych pojęć weszła w życie 1 października 2018 r.

Stosownie do art. 5a pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych – oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w stanie prawnym obowiązującym od 1 października 2018 r.:

Ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych – oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.):

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zatem z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.

Przenosząc powyższe na grunt Pana sprawy, w celu stwierdzenia, czy prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności, które spełniają definicję wskazaną w art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podmiotu lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u tego podmiotu.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podmiot stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu, przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podmiot podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podmiot zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Ponadto kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

-badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

-prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe, konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

·nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

·wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

·nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

·łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badań rozwojowych;

·kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

·wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

·planowaniu produkcji oraz

·projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki komandytowej (dalej Spółka), która do 30 kwietnia 2021 r. była spółką transparentna podatkowo. W tym zakresie był Pan podatnikiem podatku dochodowego od fizycznych, rozliczającym z tytułu bycia wspólnikiem spółki tzw. podatkiem liniowym. Od 25 lat, Spółka działa w branży chemicznej, produkując preparaty chemiczne. Rynek odbiorców wyrobów Spółki jest na tyle zróżnicowany, że poza bieżącą produkcją Spółka nieustannie opracowuje nowe produkty dla swoich obecnych, jak i przyszłych klientów, a także opracowuje indywidualne rozwiązania zgodnie z oczekiwaniami odbiorców bądź wymogami rynków, na którym działa. Spółka działa w bardzo konkurencyjnej branży, co wymusza opracowywanie nieszablonowych oraz innowacyjnych rozwiązań. Spółka nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, aby oferowane przez nią produkty były innowacyjne i mogły konkurować z innymi dostawcami działającymi w branży, a także aby Spółka mogła zdobywać nowe rynki – zwłaszcza zagraniczne. Spółka często wprowadza na rynek zupełnie nowe rozwiązania, które dotychczas nie były oferowane przez inne podmioty.

We wniosku przedstawił Pan przykładowe projekty, które Spółka wytworzyła/opracowała w ramach opisanych we wniosku prac mających stanowić działalność badawczo-rozwojową.

Prace rozwojowe

Wskazał Pan, żezwiązku ze stale rosnącymi oczekiwaniami klientów Spółka podejmuje działania prowadzące do produkcji nowych produktów z tworzyw sztucznych oraz produktów chemicznych. W celu zapewnienia klientom oczekiwanych produktów Spółka prowadzi systematyczne prace, których przedmiotem co do zasady jest projektowanie, opracowywanie i tworzenie całkowicie nowych lub co najmniej zmienionych/udoskonalonych wyrobów. Spółka, dążąc w procesie opracowywania nowych/udoskonalonych produktów, pozyskuje nową wiedzę branżową, a także uzyskuje nową wiedzę i doświadczenie w zakresie implementacji nowoczesnych rozwiązań mających na celu uzyskanie produktów wysoce ekologicznych powstających z wykorzystaniem niższych nakładów energetycznych oraz czasowych. Zasadniczym zadaniem przy projektach badawczo-rozwojowych jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie dostępnych zasobów wiedzy oraz brakujących zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych. Dostępne oraz brakujące zasoby wiedzy mogą być lokalizowane, m.in. dzięki wykorzystaniu baz danych znajdujących się w zasobach firmy, literatury branżowej oraz na drodze konsultacji z ekspertami zewnętrznymi. Ponadto wiedzę pozyskuje się z wewnętrznych zasobów przez wykorzystanie doświadczeń pracowników zgromadzonych we wcześniejszych projektach, a także przez analizę dokumentacji projektowej, technicznej. Podczas realizacji projektów selekcjonował Pan najbardziej przydatną wiedzę, wykorzystując zarówno wcześniej zdobyte doświadczenia, jak i nowe badania oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. Wiedza była selekcjonowana pod kątem jej przydatności do realizacji konkretnych zadań projektowych, co pozwalało na efektywne wykorzystanie zasobów i zapewnienie wysokiej jakości końcowego produktu. Łączył Pan też wiedzę z różnych zakresów i dziedzin, co dokładnie opisał Pan w uzupełnieniu. Efektem selekcjonowania i łączenia wiedzy było opracowanie nowego preparatu/produktu, nowych zastosowań nowych technologii. Poinformowała Pan również, że w ramach prowadzonych projektów nie mamy do czynienia z rutynowymi i okresowymi zmianami.

Realizowane przez Spółkę projekty spełniają zatem definicję prac rozwojowych.

Twórczość

Wskazał Pan, że celem Pana działalności jest stworzenie nowych, oryginalnych rozwiązań, niepowielanych wcześniej w Pana praktyce. Twórczość pierwszego z projektów polega na innowacyjnym podejściu do problemu czyszczenia felg samochodowych przez zastosowanie nowatorskich metod, które nie były wcześniej wykorzystywane w praktyce gospodarczej Spółki oraz w przemyśle. Twórczość drugiego projektu polega na innowacyjnym podejściu do problemu opracowania nowego produktu przez zastosowanie nowych koncepcji, narzędzi i rozwiązań technologicznych, które nie były wcześniej wykorzystywane w praktyce gospodarczej Spółki. Twórczość ostatniego projektu polega na innowacyjnym podejściu do problemu opracowania nowego produktu przez zastosowanie nowych koncepcji, narzędzi i rozwiązań technologicznych, które nie były wcześniej wykorzystywane w praktyce gospodarczej (w tym zakresie nastąpiło opatentowanie nowej technologii). Ponadto szczegółowo wskazał Pan, jakie technologie zastosował w tych projektach. W uzupełnieniu podał Pan, że projekty realizowane przez Spółkę w ramach działalności badawczo-rozwojowej są podejmowane w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu. Są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Efektem prac są innowacyjne i prototypowe produkty, dzięki którym Spółka może spełniać specyficzne i indywidualne potrzeby swoich klientów. Pracownicy i współpracownicy Spółki podejmują działania o charakterze kreacyjnym, w wyniku których powstaje nowy wytwór intelektu: produkty o nowych właściwościach, jakich produkty Spółki dotychczas nie posiadały, w tym również takie, do opracowania których wykorzystano technologie dotychczas u Pana niestosowane. Wytworzone produkty stanowią więc oryginalny wytwór twórczej pracy. Opracowywanie nowych produktów wiąże się z koniecznością zaimplementowania różnych, często nowych rodzajów technologii, dotychczas niewykorzystywanych przez Spółkę.

Druga przesłanka działalności gospodarczej jest też spełniona.

Systematyczność

W odniesieniu do kryterium systematyczności wskazał Pan, że realizowane przez Pana projekty prowadzona są w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, z jasno określonymi celami i harmonogramem. Są podejmowane w sposób systematyczny. W każdym z projektów Spółka postawiła cele, które zostały zrealizowane. Za każdym razem – jak Pan wskazała w uzupełnieniu – były określane zasoby ludzkie i rzeczowe, aby te cele zrealizować. Projekty były też realizowane wg harmonogramów, na które składały się poszczególne fazy projektów. Te harmonogramy zostały zrealizowane, co pozwoliło Spółce na terminowe osiągnięcie założonych w każdym projekcie celów.

To oznacza, że kolejna z przesłanek definicji działalności badawczo-rozwojowej została spełniona.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań

W odniesieniu do tego kryterium wskazał Pan, że przed rozpoczęciem prac nad projektami opisanymi we wniosku posiadał Pan stosowną wiedzę i doświadczenie w odpowiednich obszarach, które szczegółowo wykazał Pan w uzupełnieniu do wniosku. Rozwijał Pan w ramach opisanych projektów tę wiedzę i umiejętności. Wskazał Pan też, że prace w ramach projektów prowadzą do wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań – w wyniku prowadzonych prac powstają zupełnie nowe produkty spełniające indywidualne potrzeby klienta lub posiadające nowe właściwości i funkcjonalności wyznaczone wewnętrznie przez Spółkę.

Ostatnia przesłanka, która stanowi o działalności badawczo-rozwojowej, została przez Pana również spełniona.

Podsumowanie:zgodnie z art. 5a pkt 38 w zw. z pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prowadzone przez Spółkę w latach 2018-2021 prace badawczo-rozwojowe spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Przechodząc do kwestii ulgi na działalność badawczo-rozwojową, wskazuję, że zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.

Aby stwierdzić, czy przysługuje Panu prawo do skorzystania z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezbędna jest ocena, czy spełnione są wszystkie warunki do skorzystania z tego odliczenia.

Zgodnie z art. 26e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za koszty kwalifikowane uznaje się:

1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a i c, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4;

5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Stosownie do art. 26e ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

W przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 22b ust. 2 pkt 2, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.

Co istotne, stosownie do art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w aktualnie obowiązującym stanie prawnym od 1 stycznia 2018 r.:

Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 26e ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 czerwca 2018 r.:

Podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.

Natomiast, od 30 czerwca 2018 r. ww. art. 26e ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych otrzymał brzmienie:

Podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Regulacja art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2018 r. do 29 kwietnia 2018 r. stanowi natomiast, że:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Natomiast, w myśl powyższego przepisu, w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r., do 31 grudnia 2021 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1)w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2)w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3)w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.

Jednocześnie na podstawie art. 26e ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a – 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników – 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

Na podstawie natomiast nowego brzmienia art. 26e ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującego od 1 stycznia 2022 r.:

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia – odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części – dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 26eb ust. 1.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. artykułu:

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 26ea.

Należy mieć na uwadze również brzmienie przepisu art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym:

Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Na podstawie tych przepisów stwierdzam – aby podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym, powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 26e ust. 2, 2a i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

4)podatnik nie uwzględnił kosztów kwalifikowanych w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie przepisów art. 21 ust. 1 pkt 63a lub pkt 63b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

5)w ewidencji, o której mowa w art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych,

8)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały przez niego odliczone od podstawy obliczenia podatku.

W odniesieniu do uznania ponoszonych przez Pana w związku z działalnością badawczo-rozwojową opisanych we wniosku wydatków za koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1.

Definicja kosztów uzyskania przychodów sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu – każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika podlega indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Jednocześnie art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zawiera zamknięty katalog wydatków, których podatnik nie może zaliczyć do kosztów pomniejszających przychody nawet wówczas, gdy mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością i zostały poniesione w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Z wniosku wynika, że w związku z działalnością badawczo-rozwojową ponosi Pan koszty wynagrodzeń na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, tj. pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę.

Kwestia dotycząca możliwości zaliczenia wynagrodzeń pracowników (tj. osób zatrudnionych na umowy o pracę) do kosztów kwalifikowanych została uregulowana w cytowanym wyżej art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należności ze stosunku pracy mogą być uznane za koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Przez „ogólny czas pracy pracownika w danym miesiącu” należy rozumieć wyłącznie czas faktycznie przepracowany. Zwracam uwagę, że pojęcie czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, o którym mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odnosi się do czasu faktycznie poświęconego na tę działalność. Jednocześnie odliczeniu, co do zasady, podlegają wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe oraz dodatki i nagrody wraz ze sfinansowanymi przez płatnika składkami od tych należności określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zwracam uwagę, że istotne jest, aby pracownicy (tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę) faktycznie wykonywali zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem, że umowa o pracę bądź inny dokument potwierdza, że w zakresie kompetencji pracownika znajduje się wykonywanie czynności stanowiących realizację działalności badawczo-rozwojowej, pracownik ten musi też faktycznie uczestniczyć w tych pracach. Tylko wówczas ich wynagrodzenia obejmujące koszty pracownicze będą mogły stanowić dla podatnika koszt kwalifikowany w całości.

W sytuacji jednak, gdy pracownicy wykonują obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadne jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzeń wypłaconych pracownikom, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Podkreślam, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Można zatem przyjąć, że podatnik korzystający z ulgi – dla celów dowodowych – winien prowadzić ewidencję czasu pracy poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową.

W sytuacji, gdy w danym miesiącu pracownik otrzyma wyłącznie wynagrodzenie za czas, w którym nie będzie faktycznie realizował działalności badawczo-rozwojowej, wówczas to wynagrodzenie nie będzie stanowić kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem koszty wynagrodzeń pracowników oraz składki określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych finansowane przez Spółkę mogą być uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Ponadto, w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, Spółka ponosi koszty nabycia materiałów i surowców.

W odniesieniu do kosztów materiałów zużytych podczas prac badawczo-rozwojowych zwracam uwagę, że w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca posługuje się pojęciem „materiały”, które nie zostało zdefiniowane w przepisach ustawy o podatku dochodowym od fizycznych, stanowiąc przy tym, że w podstawie obliczania ulgi uwzględnione mogą być wyłącznie materiały związane bezpośrednio z prowadzoną przez podatnika działalnością badawczo-rozwojową.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały” należy odwołać się do interpretacji tego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości:

Materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Pogląd ten znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej.

Jeżeli chodzi o pojęcie „surowce”, w związku z brakiem definicji tego pojęcia na gruncie przepisów podatkowych i rachunkowych, dla celów ustalania zakresu zastosowania ulgi należy posłużyć się znaczeniem pojęcia „surowce” funkcjonującym na gruncie języka powszechnego, gdzie „surowce” to „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii” (www.sjp.pwn.pl).

Konstrukcja art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z poczynionymi powyżej uwagami, pozwala na zaliczenie do kosztów kwalifikowanych kosztów wszelkich materiałów i surowców, których definicje przytoczono powyżej, stanowiących koszty uzyskania przychodów, niezbędnych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli bez takich elementów niemożliwe jest jej prowadzenie. Innymi słowy – kosztami kwalifikowanymi są wydatki na surowce i materiały, bez których niemożliwe jest nie tylko prowadzenie samych badań, wdrażania różnych procesów w ramach działalności badawczo-rozwojowej, ale również, bez których niemożliwe byłoby wprowadzenie i wykorzystanie odpowiednich narzędzi i oprzyrządowania dla prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności Spółka ponosi koszty materiałów/surowców związanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością mającą stanowić działalność badawczo-rozwojową, które szeroko przedstawił Pan w uzupełnieniu wniosku. Nie wszystkie nabywane przez Spółkę materiały i surowce były bezpośrednio wykorzystywane w ramach podejmowanej działalności badawczo-rozwojowej. Jednak materiały i surowce kwalifikowane jako koszty działalności badawczo-rozwojowej były starannie wyselekcjonowane i dokumentowane w celu spełnienia wymogów ustawowych dotyczących ulgi badawczo-rozwojowej.

Stąd wydatki Spółki na nabycie opisanych materiałów i surowców wpisują się w kategorię materiały i surowce. To oznacza, że ma Pan możliwość uznania tych wydatków za koszty kwalifikowane.

W myśl powołanego wyżej art. 26e ust. 2 pkt 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za koszty kwalifikowane uznaje się nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Z przywołanego przepisu wynika – aby poniesione wydatki na sprzęt specjalistyczny uznać za koszty kwalifikowane, muszą być spełnione następujące warunki:

-sprzęt nie stanowi środka trwałego,

-zalicza się do kategorii „sprzętu specjalistycznego”, oraz

-jest wykorzystywany bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Z opisu sprawy wynika również, że ponosi Pan wydatki na nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych. Taki sprzętu wymienił Pan w uzupełnieniu.

Zatem wydatki na nabycie ww. sprzętu mogą stanowić koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu w ramach ulgi badawczo-rozwojowej.

Natomiast w odniesieniu do wydatków, które poniósł na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (…).

W przypadku odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej wskazuję, że ich podstawą zaliczenia w poczet kosztów kwalifikowanych jest art. 26e ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Choć ustawodawca nie użył w tym przepisie sformułowania „wyłącznie”, to jednoznacznie wskazał, że do kosztów kwalifikowanych podatnicy mogą zaliczać dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych, jak i wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

To sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w całości stanowią koszt kwalifikowany, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy takie składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, działalności podstawowej niezwiązanej z działalnością badawczo-rozwojową, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Zatem odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będą stanowić koszty kwalifikowane w takiej części, w jakiej te środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

Podsumowanie: zgodnie z art. 26e ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami kwalifikowanymi są wydatki przeznaczone przez Spółkę w latach 2018-2021 na:

a)koszty wynagrodzeń oraz składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w zakresie, w jakim pracownicy są zaangażowani w działalność badawczo-rozwojową;

b)koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej;

c)koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

d)koszty nabycia niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych.

Pozostaje zatem jeszcze ocena, czy ma Pan prawo do skorzystania z omawianej ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Z opisu sprawy wynika, że:

1)Spółka prowadziła działalność badawczo-rozwojową w latach 2018-2021,

2)w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółka ponosiła koszty będące kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

3)koszty kwalifikowane stanowiły koszty uzyskania przychodów,

4)koszty, które podlegały odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową:

-nie zostały Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie;

-nie zostały przez Pana odliczone od podstawy obliczenia podatku;

-nie były uwzględnione w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a i 63b; koszty te były wyłączone z dochodów zwolnionych z podatku;

5)Spółka prowadziła ewidencję pozwalającą wyodrębnić koszty działalności w zakresie opisanym powyżej,

6)Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

To oznacza, że zostały spełnione przesłanki do zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zatem przysługuje Panu prawo do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym będzie Pan uprawniony do odliczenia kosztów kwalifikowanych związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

Na zakończenie zwracam uwagę na art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Natomiast na podstawie art. 8 ust. 2

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;

2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Posumowanie: jest Pan zatem uprawniony do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, proporcjonalnie do posiadanych przez Pana udziałów w zyskach Spółki.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanów faktycznych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

W odniesieniu do powołanych przez Pana interpretacji stwierdzam, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego tę interpretację.

Wniosek w zakresie zdarzeń przyszłych został rozpatrzony odrębnym pismem.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanów faktycznych i zastosuje się Pan do interpretacji.

-Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

-Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00