Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.530.2023.2.AN

- Czy opisana we wniosku o interpretację podatkową działalność Spółki w związku z prowadzeniem Zleceń spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - czy koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku) należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz pracowników (badaczy) Spółki zatrudnionych na potrzeby prowadzenia Zleceń i zatrudnionych w Dziale B+R, mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT? (pytanie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku, oznaczone nr 2)

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 września 2023 r., za pośrednictwem systemu ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z 11 września 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 24 i 29 listopada 2023 r. (data wpływu do Organu, tego samego dnia).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osoba prawną, czynnym podatnikiem VAT oraz przedsiębiorstwem funkcjonującym w branży producentów elementów wytwarzanych z tworzyw sztucznych, (…).

Profilem działalności Spółki jest świadczenie usług dla odbiorców polskich i zagranicznych w dziedzinie przetwórstwa tworzyw sztucznych (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”).

Niniejszy wniosek dotyczy potwierdzenia toku rozumowania Spółki w zakresie: możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Spółka specjalizuje się w rozwoju, produkcji i sprzedaży części z tworzyw sztucznych (…).

Spółka tworzy elementy z tworzywa sztucznego z wykorzystaniem różnych technik (metod) produkcji (…).

Spółka tworzy innowacyjne rozwiązania dla klientów z następujących branż:

- Rozwiązania dla branży telekomunikacyjnej (…).

- Rozwiązania dla branży Automotive (…).

- Rozwiązania dla branży Medico (…).

- Rozwiązania dla branży Oświetleniowej (…).

- Rozwiązania dla branży Elektronicznej (…).

- Rozwiązania dla branży AGD (…).

W konsekwencji przeprowadzanych w ostatnich latach inwestycji w park maszynowy, innowacyjne technologie produkcji elementów z tworzyw sztucznych oraz innowacyjne systemy procesów produkcyjnych (…).

W ramach prowadzonej działalności Spółka współpracuje z jednostkami naukowymi, w zakresie m.in. opracowywania nowych materiałów tworzywowych, nowych metod badań materiałów, wykonywania ekspertyz i badań w zakresie procesów wytwarzania, a także opracowywania podstaw nowych technologii z zakresu przetwórstwa tworzyw, modyfikowania warstwy wierzchniej materiałów tworzywowych, recyklingu i rozdrabniania materiałów.

Działalność badawczo-rozwojowa Spółki obejmuje tworzenie form na zlecenie klienta oraz modyfikację już wytworzonych form (dalej również: „Forma”), w ramach których prowadzone są działania mające na celu zaprojektowanie oraz tworzenie nowych bądź ulepszonych produktów (dalej: „Zlecenia”).

Projekty z obszaru Zlecenia realizowane są według następującej metodologii: (…).

Czynności podejmowane w celu realizacji projektów w ramach Zleceń są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii i harmonogramów określanych przez dedykowanych pracowników posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe. Wydatki są dokumentowane w ewidencji Spółki, również w przypadku, gdy projekt nie zostanie zakończony sukcesem. Zlecenia dotyczą opracowywania i wytworzenia nowych produktów lub zmian w istniejących produktach, mają charakter twórczy i podejmowane są w celu wykorzystania już istniejącej lub zdobytej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań oraz dotyczą tworzenia innowacyjnych w skali przedsiębiorstwa rozwiązań.

Struktura Spółki:

Poziom zatrudnienia pracowników w danym roku jest zmienny, jednakże Spółka zatrudniała w ostatnim roku podatkowym (2022) średnio ok. 145 pracowników/zleceniobiorców.

Uproszczona struktura Spółki przedstawia się następująco: (…).

Każdy ze wskazanych 6 Działów Spółki obejmuje w swoim zakresie pomniejsze departamenty i zespoły pracowników, którzy wypełniają określone zadania w strukturach Spółki.

Prace B+R są prowadzone (głównie - w pozostałych obszarach sporadycznie) w Dziale B+R Spółki, który zatrudnia w roku podatkowym ok. 4-5 pracowników (badaczy).

Dział B+R zajmuje się badaniami, projektami, modelowaniem i tworzeniem form na potrzeby realizacji określonych rozwiązań z plastiku (Form). Pracownicy tego działu prowadzą eksperymenty w zakresie doboru odpowiedniego materiału z którego ma być wykonane określone tworzywo/produkt (Formy) - tworząc dokumentację konstrukcyjną.

W zależności od tego, jakie wymagania ma spełniać określony (końcowy) produkt - pracownicy Działu B+R dobierają określone materiały (plastik), który to dobór (poprzedzony stosownymi testami) jest uzależniony od końcowego przeznaczenia danego rozwiązania. Zdarza się, że niektóre elementy będą narażone na środki żrące, dlatego też dobór określonej receptury plastiku jest konieczny dla końcowej użyteczności danego rozwiązania.

Dział B+R w ścisłej współpracy z klientami i dostawcami opracowuje koncepcję produktu, dobiera materiały, wykonuje prototypy, konstruuje narzędzia i opracowuje technologie wytwarzania części z tworzyw sztucznych. Projekty części i narzędzi są wykonywane za pomocą oprogramowania (np. Catia). Wykonanie prototypów jest możliwe następnie w ciągu nawet kilku godzin w oparciu o pliki 3D przy pomocy Drukarki 3D.

Po stworzeniu projektu lub prototypu określonej części, detalu, narzędzia lub prototypu - popartego badaniami pracowników Działu B+R - gotowe rozwiązanie jest akceptowane do wdrożenia przez Spółkę na potrzeby produkcyjne.

Po zakończeniu prac konstruktorskich - Koszty Kwalifikowane nie powstają na etapie produkcji. W powstawanie Kosztów Kwalifikowanych zaangażowany jest wyłącznie Dział B+R i prace pracowników Działu B+R.

Projekty rozwojowe finansowane ze środków UE (dotacje) - środki trwałe:

Istotnym wydarzeniem w działalności Spółki są uzyskiwane dofinansowania ze środków UE na zwiększenie możliwości produkcyjnych, jak i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe.

W ostatnich latach Spółka uzyskała kilka tego rodzaju dofinansowań, przy czym dwa najistotniejsze (z ostatnich lat), dotyczyły: (…).

W ramach Projektu 1 i Projektu 2 Spółka zakupiła maszyny i urządzenia - w tym zaawansowane technologicznie roboty na potrzeby badawczo-rozwojowe (dalej: „Maszyny”), w tym przede wszystkim rozwojowe, bowiem Maszyny te służą Spółce do poznawania nowych technologii i wykorzystywania tej technologii do tworzenia nowych rozwiązań w postaci m.in. Form, które są wykorzystywane do tworzenia nowych zaawansowanych wyrobów. W ocenie Spółki, w ramach Projektu 1 i Projektu 2 Spółka nabyła Maszyny, które zostały nabyte na potrzeby rozwoju (automatyzacji) produkcji i produkcji innowacyjnej, czyli elementów, które nie były wcześniej produkowane przez Spółkę, a także nie były w ogóle produkowane w Polsce.

Przykładowo Spółka zakupiła w ramach jednego z projektów UE maszynę o nazwie Środka Trwałego (…).

Spółka prowadzi w swoim przedsiębiorstwie ewidencję za pośrednictwem programu komputerowego „Golem OEE MES” tj. ewidencję postoju, wydajności i efektywności pracy określonych maszyn.

Program ten pozwala tym samym ustalić wykorzystanie danej maszyny na potrzeby bieżącej produkcji, jak inne potrzeby nieprodukcyjne - np. na testy lub prace pracowników B+R (w czasie wolnym) - cele niekomercyjne: (…).

Spółka jest zdania, że skoro powyższa (przykładowa) maszyna (robot) została nabyta na potrzeby działalności B+R w ramach Projektu 1 i/lub Projektu 2 - tj. w celu tworzenia nowych rozwiązań i nowej technologii, to odpisy amortyzacyjne od danego Środka Trwałego w zakresie w jakim według czasu pracy jest wykorzystywana na rzecz Zleceń, jak i w pozostałym zakresie (nieprodukcyjnym - wolne dni) - czas ten (część odpisu) może stanowić Koszt Kwalifikowany ulgi B+R po odliczeniu kosztu odpisu amortyzacyjnego finansowego z dotacji, tj. według wzoru:

Koszt Kwalifikowany = (dni wolne lub wykorzystanie na rzecz Zleceń B+R x odpis amortyzacyjny) - (%) dofinansowania odpisu z dotacji UE.

Wdrożony przez Spółkę system ewidencjonowania pozwala określić stopień wykorzystania danego środka trwałego w działalności B+R, jak i w działalności produkcyjnej - czysto komercyjnej. Wyodrębnienie środków trwałych związanych z działalnością B+R jest możliwe dzięki opracowanemu kluczowi alokacji w programie Golem OEE MES, bazującemu na proporcji wykorzystania danego środka trwałego do projektów związanych z działalnością B+R, w stosunku do jego ogólnego wykorzystania. Podstawą wyliczenia proporcji jest faktyczne wykorzystanie danego środka trwałego do działalności badawczo-rozwojowej, liczone w roboczogodzinach produkcyjnych. Zgodnie z tym modelem Spółka ustala stopień wykorzystania środka trwałego do działalności B+R biorąc pod uwagę:

- Zarejestrowany czas pracy danej maszyny/urządzenia na wykonywanie projektów B+R.

- Zarejestrowany czas pracy pracowników wykonujących projekty przypisane do projektów B+R.

W oparciu o wskazane powyżej klucze alokacji Spółka dokonuje proporcjonalnego podziału odpisów amortyzacyjnych w celu wyodrębnienia tylko tej wartości odpisu, która jest związana z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową - może to być zarówno:

- Czas pracy (dni Zajęte) w związku z pracami na rzecz Zleceń B+R, lub/oraz

- Czas pracy (dni Wolne) w związku z tym, że określona Maszyna została zakupiona w celu rozwoju produktów i technologii Spółki, czyli odpis za czas wolny również powinien się kwalifikować do Kosztów Kwalifikowanych ulgi B+R, bowiem głównym celem Maszyny nabytej w ramach Projektu 1 i Projektu 2 jest jej cel rozwoju technologii Spółki.

Spółka ponosi następujące rodzaje kosztów kwalifikowanych z katalogu art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „CIT”):

- wynagrodzenia pracowników z tyt. umowy o pracę oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki ZUS (w części, w jakiej dotyczą prac badawczo-rozwojowych), stanowiące koszt podatkowy danego roku (w szczególności wynagrodzenia oraz składki ZUS pracowników Działu B+R, tj. ok. 4-5 osób w danym roku podatkowym),

- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową (m.in. części do form, elektrody, oringi, uszczelki, przewody, grzałki, klucze, szlifierki, przyłącza, pasy itp.);

- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową lub badawczą (m.in. uczelnie, instytuty naukowe, instytuty badawcze), a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

- dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (przede wszystkim maszyn i urządzeń);

dalej łącznie jako: „Koszty B+R”.

Inne koszty nie są obecnie ponoszone przez Spółkę, jednakże mogą zostać ponoszone w przyszłości w związku z rozwojem działalności.

W celu wyodrębnienia wydatków ponoszonych na działalność B+R, Wnioskodawca prowadzi stosowną ewidencję Kosztów Kwalifikowalnych poniesionych w trakcie roku podatkowego, tzw. Zestawienie kosztów B+R („Zestawienie Kosztów”) - zestawieniu rocznym, z którego wynika, jakie wydatki (Koszty Kwalifikowalne) Spółka wyodrębniła i jakie wydatki zamierza zakwalifikować do ulgi B+R jako Koszty Kwalifikowane. Koszty Kwalifikowane ujęte w Zestawieniu Kosztów stanowią koszt podatkowy w roku podatkowym.

Ponadto, w celu dokonania stosownego wyodrębnienia w/w wydatków, Spółka prowadzi stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników (dalej: „Ewidencja Czasu Pracy”) w której to ewidencji Spółka ujmuje wynagrodzenia Pracowników w związku z wykonywanymi czynnościami w zakresie (w ramach) działalności badawczo-rozwojowej w trakcie każdego miesiąca.

Po obliczeniu wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS), które Spółka wypłaca w związku z działalnością badawczo-rozwojową danego pracownika - Spółka następnie ujmuje tą wartość wynagrodzenia w rocznym Zestawieniu Kosztów, w których ujmowane są wszystkie wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie z obowiązującymi przepisami) Spółka nie ujmuje w uldze B+R, co potwierdza prowadzona Ewidencja Czasu Pracy.

Podsumowując, ze względu na zakres prowadzonej działalności B+R przez Spółkę, Wnioskodawca w kolejnych latach zamierza dokonywać odliczeń, o którym mowa w art. 18d ust. 1 i 2 ustawy CIT, tj. dokonać odliczenia kosztów działalności B+R zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy CIT, w oparciu o definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

Wnioskodawca jednocześnie zaznacza, że:

- Dopełniany będzie obowiązek wskazany w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, tj. prowadzone będzie stosowne Zestawienie Kosztów.

- Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych oraz na jej rzecz nie została wydana decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji.

- Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami

wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.

- Wnioskodawca nie zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

- Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

- Wszystkie opisane wyżej wydatki stanowią Koszty Kwalifikowane i zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Biorąc pod uwagę powyżej opisany stan faktyczny, oraz fakt że Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi również w następnych latach podatkowych - Wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii konsekwencji podatkowych w podatku CIT, w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na działalność rozwojową w kolejnych okresach rozliczeniowych z uwagi na brzmienie przepisów odnoszących się do ulgi na działalność badawczo-rozwojową od 1 stycznia 2022 r. - dlatego też Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w następujących kwestiach.

W piśmie uzupełniającym z 24 listopada 2023 r., w odpowiedzi na zadane pytania, wskazaliście Państwo, że:

Odpowiedź nr 1: Spółka specjalizuje się w tworzeniu elementów wykonanych z tworzywa sztucznego zaczynając od projektu i kończąc na produkcji oraz dostarczaniu gotowych detali.

(…)

W ramach obowiązków pracowniczych poszczególne osoby prowadzą testy, sporządzają rysunki, projekty, tworzą prototypy Form i pracują nad wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych, lub też modyfikują uprzednio stworzone technologie.

Spółka każdego roku realizuje od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych projektów, jednakże w ocenie Spółki rodzaje/charakter określonych projektów (Zleceń) nie mają większego znaczenia z punktu widzenia rozliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową - znaczenie ma natomiast technologia wykorzystana do produkcji danego elementu z tworzywa sztucznego, czyli dobór lub stworzenie technologii do stworzenia danej Formy lub narzędzia.

Zdarza się, że Formy są wykorzystywane zarówno w przemyśle AGD, branży motoryzacyjnej, czy w branży medycznej, a z tych też powodów prace koncepcyjne Spółki obejmują stworzenie określonej technologii wyrobu z tworzywa sztucznego (Formy), które muszą spełniać określone wymogi w zakresie bezpieczeństwa, jak i braku lub zminimalizowania szkodliwości dla człowieka.

Oczywiście również Spółka oprócz otrzymywania projektów w zakresie Zleceń od swoich klientów w celu stworzenia określonej Formy (gdzie Spółka dobiera odpowiednią technologię - czyli prowadzi prace koncepcyjne spełniające definicję działalności badawczo-rozwojowej) - Spółka we własnym zakresie prowadzi prace koncepcyjne, które polegają na stworzeniu określonej technologii (lub jej ulepszeniu), która będzie mogła zostać wykorzystana na potrzeby realizacji zleceń dla klientów w przyszłości.

Szczegółowy opis zakresu realizacji Zleceń w zakresie tworzenia Form (szytych na miarę pod określonego klienta - spełniających definicję prac badawczo-rozwojowych) został opisany przez Wnioskodawcę na stronie 6 i 7 wniosku o wydanie interpretacji. Przedmiotem Zleceń jest dobranie lub stworzenie odpowiedniej technologii i/lub receptury tworzywa sztucznego, która będzie spełniała określone wymogi (założenia) przekazane przez klienta Spółki.

Każdego roku Spółka realizuje od kilkunastu do kilkudziesięciu nowych projektów, w tym np.: (…).

Odpowiedź nr 2: Każda Forma stworzona przez Spółkę jest unikatowa - unikatowość tej Formy (narzędzia) jest różna w zależności od technologii wykorzystanej do stworzenia danej Formy.

(…)

Celem działalności Spółki jest rozwijanie powyższych technologii, badanie nowych rozwiązań i wdrażanie rozwiązań w ramach prac koncepcyjnych w ramach poszczególnych Zleceń.

Formy tworzone dla danego klienta są zawsze poprzedzone pracami koncepcyjnymi pracowników Spółki, którzy są ograniczeni często wyłącznie posiadaną przez Spółkę technologią i urządzeniami technicznymi (robotami przemysłowymi). Zdarza się, że Spółka wykorzystuje „stare” Formy dla realizacji nowych zleceń, ale również te „stare” Formy były stworzone uprzednio przez Spółkę i są wykorzystywane w całości lub modyfikowane, aby spełnić wytyczne klienta.

(…).

Odpowiedź nr 3: Spółka wykorzystuje wiedzę z zakresu przemysłu przetwórstwa tworzyw sztucznych, który pełni bardzo ważną rolę w procesie rozwoju gospodarki.

Tworzywa sztuczne powstają z polimerów syntetycznych lub zmodyfikowanych polimerów naturalnych z dodatkami modyfikującymi i jak sama nazwa wskazuje, są wytworzone sztucznie. Niestety ich zasoby nie są niewyczerpane, gdyż zależą od źródeł kopalnianych. Dlatego tak istotne jest ich wielokrotne przetwarzanie. Wyroby wykonane z tworzywa sztucznego są lekkie i cechują je doskonałe właściwości termo - i elektroizolacyjne.

Spółka w prowadzonej działalności wykorzystuje szeroko rozumianą wiedzę z zakresu przetwórstwa tworzyw sztucznych, czyli m.in. z zakresu:

- procesu przemysłowego wytwarzania polimerów, kopolimerów oraz metod ich modyfikacji chemicznych i fizycznych - pod kątem uzyskiwania materiałów przydatnych do formowania wyrobów w dalszych procesach przetwórstwa;

- chemii - w odniesieniu do wybranych polimerów addycyjnych, polimerów kondensacyjnych, modyfikowanych polimerów naturalnych, jonitów i jonomerów, w tym dodatków uszlachetniających tworzywa sztuczne;

- wytrzymałość, sztywność tworzyw i zastosowania materiałów polimerowych - w zakresie wzrostu wytrzymałości cieplnej, odporności chemicznej oraz trwałości kształtu w podwyższonych temperaturach użytkowania;

- kompozytów polimerowych - budowa, właściwości, sposoby formowania, zastosowanie tworzyw sztucznych w przemyśle.

Odpowiedź nr 4: Wnioskodawca wykorzystuje wiedzę i umiejętności zdobyte w dotychczas oferowanych produktów w nowych i udoskonalanych produktach poprzez zaangażowanie pracowników Działu B+R, który przeprowadza prace koncepcyjne, badania, testy technologiczne, próby na materiałach - na potrzeby stworzenia nowych i udoskonalonych technologii przemysłowych przetwórstwa tworzyw sztucznych.

(…)

Odpowiedź nr 5: W ramach prac pracowników Spółki, w tym pracowników Działu B+R powstaje nowa wiedza z zakresu szeroko rozumianego przetwórstwa tworzyw sztucznych (w tym chemii).

Odpowiedź nr 6: Koszty realizacji prowadzonych prac badawczo-rozwojowych są w części pokrywane z dotacji, natomiast w pozostałej części ze środków własnych - koszty realizowanych prac badawczo- rozwojowych finansowanych w części z dotacji - Spółka nie zamierza ujmować w uldze na działalność badawczo-rozwojową, ponieważ uniemożliwiają to przepisy ustawy o CIT (nie będą ujmowane). Ujmowane będą jedynie te wydatki, które są finansowane ze środków własnych (w całości lub w tej części, która jest finansowana ze środków własnych).

Odpowiedź nr 7: Koszty kwalifikowane, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R nie zostały Spółce zwrócone lub odliczone zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT.

Odpowiedź nr 8: W skład wynagrodzenia wchodzi wynagrodzenie zasadnicze oraz ZUS pracodawcy (bez FGŚP i FP).

Odpowiedź nr 9: W skład ww. wynagrodzeń które planuje Wnioskodawca zaliczyć do kosztów kwalifikowanych nie wchodzi wynagrodzenie za czas choroby, urlopu lub innej nieobecności pracownika.

Pytania

 1. Czy opisana we wniosku o interpretację podatkową działalność Spółki w związku z prowadzeniem Zleceń spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

 2. Czy koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku) należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz pracowników (badaczy) Spółki zatrudnionych na potrzeby prowadzenia Zleceń i zatrudnionych w Dziale B+R, mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT? (pytanie przeformułowane w uzupełnieniu wniosku, oznaczone nr 2)

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

W ocenie Spółki, opisana w niniejszym wniosku działalność B+R w zakresie Zleceń na rzecz stworzenia nowych i innowacyjnych rozwiązań (wyrobów/Form) - stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i 28 ustawy o CIT, w związku z czym, po spełnieniu dodatkowych warunków określonych przepisami, Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ad. 2

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty poniesione tytułem wynagrodzenia zasadniczego i składek ZUS na rzecz pracowników zatrudnionych w Spółce (4-5 osób/badaczy), stanowią Koszty Kwalifikowalne, w części w jakiej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i są odpowiednio udokumentowane za pomocą Ewidencji Czasu Pracy i Zestawienia Kosztów.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace w ramach Zleceń stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 ustawy o CIT.

Zgodnie z art. art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została przedstawiona w Prawie o szkolnictwie wyższym (dalej: „PSWiN”).

Przez badania naukowe zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN:

- badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

- badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN przez prace rozwojowe należy rozumieć nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Jak wynika z powyższego, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:

- prace muszą mieć charakter twórczy,

- działalność B+R prowadzona przez Spółkę, w tym w ramach poszczególnych Zleceń, musi mieć charakter systematyczny,

- Spółka nabywa i wykorzystuje wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów, procesów lub usług,

- prace w ramach projektu spełniają definicję działalności B+R z PSWiN, która nie jest działalnością rutynową i okresową.

Twórczy charakter prac:

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących

preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: „W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.

W ocenie Wnioskodawcy, realizacja prac w ramach Zleceń spełnia warunek „twórczości” - pracownicy Spółki dążą do stworzenia narzędzia - formy wtryskowej, które każdorazowo posiada cechę nowości. Pracownicy Spółki wypracowują nowe rozwiązania w zakresie prowadzonej działalności, uwzględniając zmienne czynniki takie jak odmienne wymagania stawiane przez Klientów przy każdorazowej realizacji Zlecenia.

Jednocześnie, rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:

- jest odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - w postaci wytworzonej Formy wtryskowej (jak również odpowiedniej dokumentacji do Formy);

- ma charakter indywidualny - nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Spółki kreatywności;

- ma charakter oryginalny - każda Forma wtryskowa w znacznym stopniu różni się od innych wytwarzanych Form.

Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają więc charakter twórczy i są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji w postaci Form wtryskowych.

Działalność o charakterze systematycznym:

Zgodnie z Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet). Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Spółka stale prowadzi prace ukierunkowane na tworzenie nowych Form wtryskowych. Prace przebiegają według ustalonego uporządkowanego procesu i zaplanowanego wcześniej budżetu, do każdego Zlecenia tworzona jest osobna dokumentacja techniczna. W ocenie Wnioskodawcy, prowadzone prace spełniają przesłankę systematyczności.

Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań:

Pracownicy Spółki w trakcie realizacji prac wykorzystują wiedzę z zakresu m.in. właściwości fizykochemicznych materiałów i tworzyw, procesu wtrysku oraz konstrukcji Form. Posiadana i zdobyta wiedza wykorzystywana jest do opracowania i tworzenia nowych Form wtryskowych, co w ocenie Spółki spełnia przesłankę działalności B+R tj. zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Prace w ramach projektu mają charakter badań naukowych/prac rozwojowych:

W ocenie Wnioskodawcy, działalność Spółki spełnia przede wszystkim definicję prac rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych produktów w postaci Form wtryskowych. W zakresie, w jakim działania Spółki nakierowane są na zdobycie nowej wiedzy koniecznej do realizacji Zlecenia, działalność Spółki wypełnia również definicję badań naukowych aplikacyjnych.

Jednocześnie, celem prac nie jest wprowadzenie rutynowej/okresowej zmiany w tworzonych Formach wtryskowych - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia narzędzi posiadających cechę nowości, również w sytuacji, gdy Spółka w ramach Zlecenia wprowadza zmiany do istniejących Form.

Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy, Spółka spełnia wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i 28 ustawy o CIT, oraz wynikające z definicji badań naukowych i prac rozwojowych w PSWiN.

Reasumując, projekty realizowane w ramach Zleceń wpisują się w definicję prac badawczo- rozwojowych zawartą w Ustawie o CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie.

Należy zatem stwierdzić, że Zlecenia realizowane przez Spółkę stanowią twórcze prace rozwojowe, których charakter jest systematyczny.

W rezultacie, uznanie że działalność Spółki opisana w niniejszym wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT skutkuje tym, iż Spółka, po spełnieniu pozostałych warunków określonych przepisami ustawy o CIT, uprawniona jest do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ad. 2

Spółka każdego roku ponosi wydatki na wynagrodzenia pracowników, w tym osób zatrudnionych na umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło na potrzeby prowadzonych prac B+R, które to wydatki Spółka zamierza zakwalifikować do Kosztów Kwalifikowanych, w zakresie w jakim osoby te wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka prowadzi w ciągu roku podatkowego stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników, w której to ewidencji Spółka ujmuje czas spędzony przez pracowników w związku z wykonywanymi czynnościami w zakresie (w ramach) działalności badawczo-rozwojowej.

Spółka prowadzi stosowną ewidencję czasu pracy Pracowników w związku z ich udziałem w pracach B+R, przy czym Ci pracownicy (badacze) zajmują się jedynie (wyłącznie) pracą w ramach i na rzecz B+R (100% czasu pracy tych pracowników obejmuje czas poświęconych na realizację prac B+R - są zatrudnieni w Dziale B+R) - pracownicy Ci nie wykonują innych czynności, aniżeli prace w zakresie prac B+R. Pracownicy Ci nie mają innych obowiązków, aniżeli prace tylko i wyłącznie związane z prowadzeniem prac B+R w zakresie tworzenia określonych rozwiązań. Jest to niewielka grupa osób 4¬5 osób w ciągu roku, spośród 145 pracowników Spółki.

Ponadto, Spółka nie angażuje innych pracowników (jedynie sporadycznie - jednakże tych osób Spółka nie uwzględnia w uldze B+R) - dlatego też Spółka zamierza ująć w Kosztach

Kwalifikowanych ulgi B+R wynagrodzenia pracowników (badaczy) zajmujących się pracami B+R w Dziale B+R w pełnym zakresie, bowiem w 100% czasu pracy pracownicy Ci wykonują czynności B+R.

Po obliczeniu wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS w oparciu o przepracowany czas pracy - tj. 100% czasu pracy Pracowników B+R), które Spółka wypłaca w związku z działalnością badawczo-rozwojową danego pracownika - Spółka ujmuje tą wartość wynagrodzenie w rocznym Zestawieniu Kosztów (minus FP/FGŚP), w których ujmowane są wszystkie wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Zestawienie Kosztów m.in. obrazuje, że w skład wydatków na wynagrodzenia wchodzą następujące grupy wydatków:

- Wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę/umowy cywilnoprawnej/umowy o dzieło.

- Składki ZUS (składki społeczne i zdrowotne) związane z w/w wynagrodzeniem.

Składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie z obowiązującymi przepisami) Spółka nie ujmuje w uldze B+R, co potwierdza prowadzona Ewidencja Czasu Pracy Pracowników.

Spółka nie ujmuje wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o współpracę, tj. osób fizycznych prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, ponieważ w ocenie Spółki - takie wynagrodzenia są wyłączone z możliwości ujęcia ich w Kosztach Kwalifikowalnych zgodnie z przepisami ustawy o CIT.

W rezultacie, Spółka ma podpisane umowy o pracę (lub cywilnoprawne) z osobami zatrudnionymi w Spółce (Dział B+R), z tytułu których to umów Spółka wypłaca wynagrodzenie i ponosi koszty tytułem składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS). W ramach obowiązków pracowniczych, poszczególne osoby prowadzą czynności z zakresu B+R w Dziale B+R. Czynności wykonywane przez w/w pracowników Spółki Wnioskodawca zamierza zakwalifikować do działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Spółkę w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za Koszty Kwalifikowane należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) Ustawy PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w Ustawie ZUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Zatem, w przypadku, gdy ww. pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje usługi nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową (np. czynności określone w umowie jako „inne czynności zlecone przez przełożonego”, które mogą nie być związane z działalnością badawczo-rozwojową), zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części ww. należności, jak i składek, określonych w Ustawie ZUS, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.

Jednakże, w stosunku do pracowników prowadzącymi prace w Dziale B+R - Pracownicy Ci nie wykonują innych czynności - jest to ok. 4-5 osób w roku podatkowym, którzy wykonują wyłącznie prace B+R. W rezultacie, w ocenie Spółki rzeczywisty czas pracy tych osób wynosi 100% czasu pracy.

W rezultacie, Spółka prowadzi w roku podatkowym stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników, która odzwierciedla rzeczywisty czas pracy pracownika nad działalnością badawczo-rozwojową w danym roku podatkowym w ramach prac B+R (100% czasu pracy) - co wynika z art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, zgodnie z którym przepisem podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) Ustawy CIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

W rezultacie, na podstawie Ewidencji Czasu Pracy Pracowników, Spółka wpisuje wynagrodzenie pracowników (wynagrodzenie zasadnicze oraz składki ZUS) do Zestawienia Kosztów tj. zestawienia Kosztów Kwalifikowalnych, które Spółka poniosła w danym roku podatkowym. Z zestawienia Kosztów wynika zatem, że Spółka wyodrębnia tego rodzaju wydatki i wskazuje wyłącznie czas pracy pracowników, którzy był przeznaczony wyłącznie na działalność B+R (rzeczywisty czas pracy), który w stosunku do Pracowników B+R wynosi 100% czasu pracy, bowiem osoby te nie wykonują innych czynności pracowniczych, aniżeli praca na rzecz prac B+R.

Podsumowując, w ocenie Spółki - w/w wydatki poniesione przez Spółkę tytułem wynagrodzenia zasadniczego i składek ZUS na rzecz Pracowników zatrudnionych w Spółce, stanowią Koszty Kwalifikowalne, w części w jakiej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i są odpowiednio udokumentowane za pomocą Ewidencji Czasu Pracy i Zestawienia Kosztów.

Jak już wskazano w opisie stanu faktycznego, koszty zatrudnienia pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów, a prowadzone ewidencje umożliwiają wyodrębnienie kosztów przedmiotowej działalności B+R z innych kosztów.

Poprawność stanowiska Spółki zawartego w niniejszym wniosku potwierdzają wyroki w podobnych sprawach np.:

- Wyrok WSA w Poznaniu z 13 maja 2021 r., I SA/Po 163/21, LEX nr 3182820: „Jeżeli pracownik przeznacza cały swój czas pracy na działalność badawczo-rozwojową, to wówczas wydatki związane z czasem jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy winny być uwzględnione w pełnej wysokości, albo w określonej proporcji, gdy pracownik poświęca na badania jedynie część swojego czasu, w odniesieniu do całego czasu pracy”.

- Wyrok WSA w Poznaniu z 12 maja 2021 r., I SA/Po 826/20, LEX nr 3183395: „Koszty pracownicze ponoszone na wynagrodzenia programistów, przypadające za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy (urlop, chorobowe), w proporcji, w jakiej stosunek czasu pracy faktycznie poświęconego na działalność badawczo-rozwojową pozostawał do ogólnego wymiaru czasu pracy, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”.

- Wyrok NSA z 5 lutego 2021 r., II FSK 1038/19, LEX nr 3173040: „W przypadku, gdy pracownik wykonuje w całości prace związane z działalnością badawczo-rozwojową, to wszystkie przychody podatnika związane z taką pracą oraz sfinansowane przez płatnika składek z tytułu stosunku pracy, w tym należności z tytułu urlopu lub choroby, stanowią koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”.

- Wyrok WSA w Krakowie z 3 września 2020 r., I SA/Kr 299/20, LEX nr 3083983: „Decydujące jest wykonywanie przez pracownika działalności B+R, a skoro jest ona wykonywana, to wszystkie przychody podatnika związane z jego stosunkiem pracy oraz sfinansowane przez płatnika składek z tytułu tych należności, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowią koszt kwalifikowany na podstawie 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”.

- Wyrok WSA w Gliwicach z 20 lutego 2020 r., I SA/GI 1323/19, LEX nr 2829995: „Decydujące jest wykonywanie przez pracownika działalności badawczo-rozwojowej, a skoro jest ona wykonywana na podstawie umowy o pracę, to wszystkie przychody podatnika związane z jego stosunkiem pracy oraz sfinansowane przez płatnika składek z tytułu tych należności, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowią koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z brzmieniem art. 4a pkt 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”),

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Jak stanowi art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

badania naukowe są działalnością obejmującą:

 a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

 b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy w zakresie pytania oznaczonego nr 1 wskazać należy, że aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 updop, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym.

Na powyższe kryteria wskazał także Minister Finansów w Objaśnieniach podatkowych z 15 lipca 2019 roku dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej także: „Objaśnienia MF”), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej, która znajduje zastosowanie m.in. do korzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przewidzianej w art. 18d updop - co zostało wskazane w samej treści objaśnień (por. pkt 31 Objaśnień MF).

Zgodnie z Objaśnieniami MF, przez działalność twórczą należy rozumieć zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś, a twórczość działalności badawczo-rozwojowej przejawiać się może m.in.: opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Dodatkowo warto nadmienić, że walidacja (według Słownika języka polskiego PWN rozumiana jako ogół czynności mających na celu zbadanie odpowiedniości, trafności lub dokładności czegoś) nowego lub ulepszonego produktu/technologii/rozwiązań zwłaszcza w warunkach rzeczywistego funkcjonowania, gdzie głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne, a których ostateczny kształt nie został określony została wyróżniona w Objaśnieniach MF jako typowe przejawy działalności twórczej w znaczeniu przyjmowanym dla potrzeb definicji prac badawczo-rozwojowych (por. pkt 36 Objaśnień MF).

Co więcej, jak podkreślono w Objaśnieniach MF, istotnym elementem tego rodzaju działalności jest kreatywna aktywność wynikająca z działalności człowieka.

Jak wskazano w Objaśnieniach MF (na co zwrócił już uwagę Organ powyżej), w świetle obowiązujących w Polsce znaczeń pojęcia „systematyczność”, prowadzenie działalności w taki sposób może oznaczać realizację tego rodzaju działań:

- w znaczeniu pierwszym - w sposób stały, od dłuższego czasu (regularnie), bądź

- w znaczeniu drugim - w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (planowo, metodycznie).

Dla potrzeb definicji działalności badawczo-rozwojowej, kryterium to należy rozumieć zgodnie z drugim znaczeniem. W świetle powyższego, oznacza to, że kryterium systematyczności jest spełnione, gdy działalność prowadzona jest w sposób uporządkowany, według pewnego systemu (metodycznie, zgodnie z planem).

Należy jeszcze raz zaakcentować, że trzecim kryterium uznania danej działalności za badawczo-rozwojową jest zwiększanie zasobów wiedzy (zgodnie z Objaśnieniami MF – pkt 43, to pojęcie odnosi się przede wszystkim do badań naukowych) lub wykorzystania istniejących zasobów wiedzy (na co nakierowane są przede wszystkim prace rozwojowe, obejmujące zdobywanie, łączenie i kształtowanie wiedzy) do tworzenia nowych zastosowań (nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług).

Jednocześnie, jak zauważono w treści cytowanych Objaśnień MF, ustawodawca nie zdefiniował sformułowania „zwiększania zasobów wiedzy, jednak przyjąć można, że sformułowanie to należy rozumieć z perspektywy danego podatnika a kluczowym jest element celowościowy (tj. zwiększenie poziomu wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań), bez względu na to, czy zdobywana wiedza stanowić będzie nowość tylko z perspektywy danego podmiotu, albo czy po jej zastosowaniu będzie służyć wyłącznie jednemu podmiotowi, czy też znajdzie szersze zastosowanie (por. pkt 45 Objaśnień MF).

Z treści wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, że specjalizujecie się Państwo w tworzeniu elementów wykonanych z tworzywa sztucznego zaczynając od projektu i kończąc na produkcji oraz dostarczaniu gotowych detali.

(…).

W ocenie Organu, opisane w stanie faktycznym prace prowadzone w ramach ww. Projektów, wypełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 updop.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 jest prawidłowe.

Odnosząc się do pytania oznaczonego we wniosku nr 2 wskazać należy, że rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop,

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 2 pkt 1 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Stosownie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Treść art. 18d ust. 7 updop,

kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

 1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

 2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

 3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm., dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy jednak podkreślić, że w przypadku, gdy pracownik nie wykonuje czynności w ramach prac badawczo-rozwojowych, będąc na zwolnieniu lekarskim, czy na urlopie, a w ramach należności ze stosunku pracy otrzymywał m.in.: wynagrodzenie za czas urlopu, choroby oraz inne usprawiedliwione nieobecności, itp. - zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych należności, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które nie są związane z realizacją działalności B+R. Bez znaczenia pozostaje przy tym, czy pracownik realizuje wyłącznie, czy tylko częściowo realizuje prace badawczo-rozwojowe.

Powyższe wynika z faktu, że choć ww. wynagrodzenia stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, to jeśli będą obejmowały okres, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, w związku z opieką nad dziećmi itp. nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a w zw. z art. 18d ust. 1 updop. Nieobecność pracownika oznacza, że nie wykonywał on wówczas faktycznie określonych czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Mając na uwadze powyższe, zgodzić należy się z Wnioskodawcą, że koszty poniesione tytułem wynagrodzenia zasadniczego i składek ZUS na rzecz pracowników zatrudnionych w Spółce (4-5 osób/badaczy), stanowią Koszty Kwalifikowalne, w części w jakiej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i są odpowiednio udokumentowane za pomocą Ewidencji Czasu Pracy i Zestawienia Kosztów.

Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia, czy:

- opisana we wniosku o interpretację podatkową działalność Spółki w związku z prowadzeniem Zleceń spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT, jest prawidłowe;

- koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku) należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz pracowników (badaczy) Spółki zatrudnionych na potrzeby prowadzenia Zleceń i zatrudnionych w Dziale B+R, mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

- Dodatkowo podkreślam, że zakres przedmiotowy interpretacji przepisów prawa podatkowego wydawanej w trybie art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, wyznacza pytanie przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Wobec tego, informuję, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem pytań.

- W zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3, tj. ustalenia, czy ponoszone przez Spółkę koszty odpisów amortyzacyjnych maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy pracach B+R (które zostały nabyte w ramach Projektu 1 i Projektu 2 na potrzeby B+R w związku z projektami UE), będą stanowić koszty kwalifikowane przy uwzględnieniu klucza alokacji wykorzystania maszyny na potrzeby produkcyjne i nieprodukcyjne, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

- Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00