Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [475 z 498]

Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.237.2024.2.PK

Uznanie czy prowadzona działalność spełnienia definicję działalności badawczo-rozwojowej oraz czy może skorzystać z ulgi IP BOX.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 kwietnia 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

  • czy, podejmowana przez Spółkę działalność polegająca na stworzeniu Funkcjonalności oraz ich rozwijanie poprzez dokonywane modernizacje stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 24d ust. 2 w zw. z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT;
  • czy, opisane we wniosku prawa autorskie do Funkcjonalności wytworzonego przez Wnioskodawcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 2 ustawy o CIT;
  • czy, Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania stawki opodatkowania 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży Funkcjonalności oraz licencji do Funkcjonalności lub udostępnienie ich w modelu SaaS (art. 24d ust. 1 ustawy o CIT);
  • czy, opisany w stanie faktycznym niniejszego wniosku sposób ustalenia wskaźnika Nexus przez Wnioskodawcę jest prawidłowy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. Sp. z o.o. Sp.k. (dalej: “Spółka” lub „Wnioskodawca”) - zgodnie z umową Spółki - prowadzi działalność gospodarczą określoną w Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) kodem 62.01-Z - Działalność związana z oprogramowaniem.

Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej - na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu. Nie posiada także statusu centrum badawczo-rozwojowego.

W ramach prowadzonej działalności, Spółka oferuje usługi w zakresie integracji systemów IT. Spółka między innymi rozwija i serwisuje klientom z branży telekomunikacyjnej i energetycznej oprogramowanie typu: (…).

Spółka tworzy oprogramowanie w ramach ww. usług rozwoju lub niezależnie od tych usług. Oprogramowanie to jest następnie odsprzedawane (tj. przenoszone są prawa autorskie do powstałych utworów), udostępniane w formie licencji lub udostępniane klientom na zasadach SaaS. Przykładowo jest to oprogramowywanie:

  • S.,
  • O.,
  • P.

Oprogramowanie to nazywane jest dalej jako „Funkcjonalności” lub „Oprogramowanie”.

Nawet jeśli powstała Funkcjonalność stanowi rozwój oprogramowania (systemu) należącego do klienta Spółki, to w oparciu o zawierane umowy (i zgodnie przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1231 2509 z późn. zm.; dalej: „PAIPP”) Spółce przysługują do danej Funkcjonalności autorskie prawa majątkowe.

OPIS POWSTAWANIA NOWYCH FUNKCJONALNOŚCI

Nowe Funkcjonalności są tworzone zarówno na prośbę klientów Spółki (co wynika m.in. z treści wskazanych poniżej umów z klientami) jak i z inicjatywy Spółki, która znając środowisko Klienta zaleca mu wdrożenie danego rozwiązania (czyli wdrożenie opracowanej samodzielnie przez Spółkę lub we współpracy z klientem Funkcjonalności). Jednak wdrożenie nowego rozwiązania zawsze jest decyzją Klienta.

Ramowo proces powstania nowej Funkcjonalności wygląda następująco:

1)Pomysł

2)Szacunkowa wycena

3)Zebranie wymagań funkcjonalnych

4)Przygotowanie makiety rozwiązania

5)Wycena i akceptacja prac

6)Prace programistyczne (ilość etapów - w zależności od stopnia skomplikowania projektu)

7)Testy wewnętrzne

8)Testy akceptacyjne

9)Wdrożenie na środowisko produkcyjne

Prowadząc prace nad stworzeniem Funkcjonalności Spółka korzysta z metod framework SCRUM. Oznacza to zasadniczo metodę działania, w ramach której można efektywnie tworzyć nowe produkty.

Scrum jest zestawem prostych reguł pracy, dzięki którym można szybko otrzymać informację, co dzieje się z produktem oraz na jakim etapie procesu tworzenia produktu jest zespół, w którym podzielone są role poszczególnych członków (pełnione przez Pracowników lub Współpracowników). Przykładowo:

  • Product Owner odpowiada za podejmowanie decyzji co do rozwoju produktu i wykorzystaniu czasu Developerów tak, żeby zbudować jak największą wartość.
  • Developerzy odpowiadają za zaplanowanie, organizację i wykonanie pracy.
  • Scrum Master odpowiada za wprowadzenie Scrum w życie, zrozumienie i przestrzeganie zasad frameworku (struktura lub szkielet w ramach którego możemy wytwarzać wartościowe produkty poprzez zarządzanie procesami). Wspiera zespół poprzez facylitację i usuwanie przeszkód.

Framework SCRUM jest - posługując się językiem programistów - „drogą do osiągnięcia założeń tzw. podejścia zwinnego do wytwarzania Oprogramowania”.

Tworzona Funkcjonalność w żadnym stopniu nie jest nieznaczną modyfikacją istniejącego oprogramowania (systemu) klienta czy Oprogramowania Spółki. Pod względem zastosowanej technologii, struktury, strony wizualnej, obsługi oraz zakresu funkcjonalności powstają całkiem nowe i odrębne moduły oraz rozwiązania programistyczne. Całość prowadzonych prac w zakresie modyfikacji oprogramowania jest ukierunkowana na rozszerzenie i udoskonalenie oferty Spółki. Działania Wnioskodawcy zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Nie można zatem twierdzić, że zmiany te mają charakter rutynowy, bowiem w praktyce skutkują powstaniem zupełnie nowego Oprogramowania oraz stanowią systematyczny rozwój już istniejącego poprzez jego znaczące rozbudowanie.

Działania Spółki nie mają charakteru jednorazowego. Jest to przedmiot jej działalności gospodarczej. Działalność w zakresie wytworzenia nowej Funkcjonalności cechuje się także systematycznością, ciągłością, jest również metodyczna - to znaczy jest prowadzona w sposób uporządkowany oraz według opracowanego przez Spółkę harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów.

Należy także podkreślić, że w tworzeniu czy rozwoju Oprogramowania wymagana jest integracja wielu tworzonych środowisk, a także uwzględnienie specyfiki wielu zmiennych. Złożoność prac i ilość czynników wymaga dodatkowego wysiłku na poszukiwanie autorskich rozwiązań, a także wymusza konieczność wielokrotnego ponawiania prac testowych. Uzyskiwane wyniki są omawiane na cyklicznych spotkaniach i na ich podstawie podejmowane są decyzje o kierunkach dalszych prac. Na kolejnych etapach podejmowane są decyzje o kontynuacji, zmianach lub konieczności sprawdzenia nowych rozwiązań z uwzględnieniem dostępnych zasobów, co wpływa na konieczność modyfikacji harmonogramu prac. Taki sposób pracy wynika m.in. ze wspomnianej wyżej metody framework Scrum. Prace obejmują m.in. tworzenie specjalnych algorytmów, kodu źródłowego (czynności programowania), jak również weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych.

Podkreślenia wymaga fakt, że tworzone i rozwijane przez Wnioskodawcę Oprogramowanie samo w sobie jak i składające się na nie poszczególne elementy stanowią utwory, które w każdym przypadku są chronione przez art. 74 ust. 1 i 2 PAIPP. Wskazać należy, że rozwój czy tworzenie Funkcjonalności wynika z zobowiązań Spółki jakie przyjęła zawierając umowy z klientami.

Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia Oprogramowania, kończą się najczęściej pozytywnym wynikiem, którego efektem jest utwór, napisany w języku programistycznym. Aczkolwiek na moment przystępowania do prac znane jest jedynie zamierzenie, planowany cel, natomiast nie ma stuprocentowej pewności, że cel zostanie osiągnięty. Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynno; charakterze programistycznym. Posiadają one przymiot indywidualności (tj. są każdorazowo sprofilowane pod konkretne potrzeby klienta i nie mają odtwórczego charakteru), innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Nawet w przypadku wystąpienia błędów wymagane jest podjęcia poszukiwań indywidualnych rozwiązań. Istotny jest też fakt, że istnieje nieskończona ilość rozwiązań, które mogą doprowadzić do oczekiwanego efektu.

Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest w całości rezultatem indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Wymaga posiadania, łączenia i kształtowania wiedzy w zakresie tworzenia i rozwijania automatyki i robotyki oraz języków programowania. Spółka nie stosuje nowych i oryginalnych technik samego programowania. Wykorzystywane są standardowe technologie w zakresie łączenia, kształtowania i wykorzystania ich do opracowania nowych Funkcjonalności obsługujących np. określone procesy.

Wskazane powyżej efekty prowadzonych prac twórczych kwalifikują się - jak wyżej wskazano - jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ust. 1 PAIPP bądź poprzez stworzenie nowej Funkcjonalności, bądź poprzez twórczą istotną zmianę istniejącej Funkcjonalności.

Wnioskodawca nie prowadzi badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Działania te podejmowane są przez Wnioskodawcę od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazuje, że brak prowadzenia powyższych prac uniemożliwiłoby mu uzyskanie przychodu.

Podsumowując powyższe, prace prowadzone przez Spółkę nad stworzeniem oraz istotnym rozwojem Funkcjonalności:

  • są ukierunkowane na nowe odkrycia (działalność nowatorska - umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów),
  • są oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane, np. z późniejszymi zmianami w produkcie),
  • ich efektem jest projektowanie i tworzenie produktów, procesów, usług, które - w stosunku do dotychczasowej działalności Spółki - mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter,
  • produkty, procesy i usługi odróżniają się od dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki.

PRACOWNICY I WSPÓŁPRACOWNICY

W celu realizacji prac nad tworzeniem/rozwojem Funkcjonalności, Spółka zatrudnia wykwalifikowanych specjalistów z zakresu szeroko pojętego programowania. Dzięki temu Spółka jest w stanie zapewnić najwyższe standardy świadczonych usług, tworzyć

Oprogramowanie uwzględniające zarówno potrzeby klientów, jak i zawierające w sobie funkcjonalności odpowiadające aktualnym rozwiązaniom technologicznym.

Osoby zaangażowane w stworzenie Funkcjonalności Spółka zatrudnia na podstawie:

  • umów o pracę (dalej: „Pracownicy”),
  • umów cywilnoprawnych - np. umowa zlecenia czy umowa o dzieło oraz
  • umów o współpracy zawieranych z osobami prowadzącymi indywidualne działalności gospodarcze (dalej: „Współpracownicy”).

Pracownicy

Umowy z pracownikami na moment składania niniejszego wniosku nie przewidują szczególnych rozwiązań w zakresie praw autorskich. W szczególności na mocy art. 74 ust. 3 Ustawy PAIPP prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują Spółce jako pracodawcy. Spółka nie wyklucza jednak, że w przyszłości wdrożone zostaną inne postanowienia umów o pracę, na mocy których prawa do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy będą przysługiwać pracownikowi i będą przenoszone na Spółkę za wynagrodzeniem, co pozwoli na stosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do części wynagrodzenia pracownika.

W związku z zatrudnianiem Pracowników, Spółka ponosi/może ponosić w przyszłości następujące wydatki (dalej: "Wydatki Pracownicze"):

  • wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych,
  • premie, bonusy i nagrody, I diety i inne należności za czas podróży służbowej,
  • wydatki związane z zapewnieniem Pracownikom uczestnictwa w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe,
  • wydatki związane z zapewnieniem Pracownikom innych świadczeń o charakterze niepieniężnym (ubezpieczenie na życie, karnety sportowe, bony i karty podarunkowe, itp.).

Wszystkie opisane powyżej Wydatki Pracownicze stanowią po stronie Pracowników przychody ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych lub też przychody z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, aczkolwiek niektóre z nich mogą w całości lub w części podlegać zwolnieniu z opodatkowania.

Niezależnie od powyższego, Spółka ponosi również koszty związane z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, za wyjątkiem tych przychodów, w przypadku których regulacje z zakresu ubezpieczeń społecznych przewidują zwolnienie z oskładkowania (dalej: "Składki").

Zarówno Wydatki Pracownicze, jak i Składki, są zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z zasadami wynikającymi z Ustawy CIT. Celem wyodrębnienia Wydatków Pracowniczych i Składek, które związane są z realizacją przez Pracowników czynności w zakresie tworzenia / rozwoju Oprogramowania, Spółka prowadzi ewidencję pomocniczą w programie Excel, na podstawie której możliwe jest określenie kwot Wydatków Pracowniczych oraz Składek związanych z ww. czynnościami w zakresie tworzenia / rozwoju Oprogramowania.

Współpracownicy

a)umowy zlecenia

b)umowy z osobami prowadzącymi indywidualne działalności gospodarcze

Umowa łącząca Spółkę ze Współpracownikami nie nosi znamion umowy o pracę, Współpracownicy nie działają pod kierownictwem, w czasie i miejscu wskazanym przez Spółkę. Strony umówiły się zarówno co do czasu świadczenia usług, jak i miejsca świadczenia na zasadach swobody umów.

Umowy o współpracy zawierają zakres usług obejmujący m.in. usługi:

1)obsługi i koordynacji poprawności działania systemów informatycznych,

2)administracji i zarządzania danymi,

3)współpracowanie z serwisem programu CRM,

4)udzielania pomocy technicznej użytkownikom program informatycznych,

5)projektowanie i programowanie aplikacji,

6)zarządzania bazami danych,

7)testowania nowych rozwiązań informatycznych,

8)wsparcie z wdrożeniem, obsługą aplikacji i szkolenia,

9)dokumentowanie kodu źródłowego.

W ramach umów, Współpracownicy każdorazowo przenoszą na Spółkę autorskie prawa majątkowe do wszelkich utworów / programów, kodów źródłowych oraz dokumentacji/opracowań powstałych w wyniku realizacji umów, zarówno na etapie wdrożenia, jak również gwarancji wraz z prawem do wykonywania prawa zależnego do utworów/programów. Przeniesienie praw autorskich obejmuje wszystkie pola eksploatacji.

Wynagrodzenie za świadczone usługi jest ryczałtowe, a umowa nie rozdziela wynagrodzenia na wynagrodzenie za świadczone usługi programistyczne i na wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich. Przeniesienie praw autorskich jest zawarte w kwocie wynagrodzenia bez wyszczególnienia kwoty. Zarówno bowiem Spółka, jak i Współpracownicy uznają, że podstawowym celem współpracy jest świadczenie na rzecz Spółki usług informatycznych, a nie odpłatne zbycie autorskich praw do utworu. W praktyce bowiem efekty prac Współpracowników same w sobie nie nadają się do komercjalizacji przez Spółkę (nie stanowią gotowego Oprogramowania w rozumieniu funkcjonalnym, stanowiącego produkt końcowy, który jest udostępniany klientowi Spółki), lecz są wykorzystywane przez Spółkę w prowadzonej działalności zmierzającej do stworzenia i rozwoju Funkcjonalności tworzonych przez Spółkę.

Współpracownikom przysługuje także zwrot kosztów wyjazdów oraz innych wydatków niezbędnych do należytego wykonania usług objętych umową o współpracy (na podstawie tzw. refaktury).

Wydatki poniesione na wynagrodzenia Współpracowników wynikające z zawartych umów o świadczenie usług oraz wydatki objęte ww. refakturą są przez Spółkę ujmowane w kosztach uzyskania przychodu jako tzw. usługi obce. Dokumentem będącym podstawą do ujęcia wynagrodzenia w kosztach uzyskania przychodu jest wystawiona przez Współpracownika faktura.

Analogiczne jak do wynagrodzenia osób prowadzących indywidualne działalności gospodarcze jest podejście do wynagrodzenia zleceniobiorców (wynagrodzenie jest w zryczałtowanej wysokości, nie ma odrębnego wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do utworów bez względu na ich postać; zarówno Spółka jak i Zleceniobiorca uznają iż celem współpracy jest wykonanie zleconych zadań - jest to umowa starannego działania; efekty prac zleceniobiorców same w sobie nie nadają się do komercjalizacji przez Spółkę, podobnie jak efekt prac osób prowadzących działalność gospodarczą).

Zarówno Spółka jak i Współpracownicy ponoszą ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności. Pracownicy oraz Współpracownicy Spółki wykonują zadania polegające na doborze najbardziej wydajnych i odpowiednich metod oraz środków, które mają zapewnić stworzenie konkretnej Funkcjonalności.

Zakres realizowanych zadań został przydzielony zgodnie z posiadanymi kompetencjami Pracowników oraz Współpracowników. Czas pracy wszystkich ww. osób jest ewidencjonowany z podziałem na: klient/projekt/system/temat.

KOSZTY ZWIĄZANE Z POWSTANIEM LUB ROZWOJEM FUNKCJONALNOŚCI

Do bezpośrednich kosztów związanych z powstaniem lub rozwojem Funkcjonalności konieczne ponoszenia przez Spółkę licznych wydatków. Należą do nich przede wszystkim:

  • koszty wynagrodzenia Pracowników oraz Współpracowników (zarówno podmiotów powiązanych, jak i niepowiązanych ze Spółką) - przyporządkowane zgodnie z rejestrem czasu pracy,
  • koszty nabycia środków trwałych, sprzętu i wyposażenia (np. laptopów, mikrofonów lub innego sprzętu elektronicznego),
  • peryferia komputerowe (monitory, dyski pamięci, myszki komputerowe),
  • koszty serwerów,
  • koszty licencji specjalistycznego oprogramowania komputerowego,
  • zakup literatury fachowej niezbędnej do stałego podnoszenia wiedzy o nowe narzędzia programistyczne,
  • koszty telekomunikacyjne - służące do bezpośredniego kontaktowania się z klientem oraz planowania prac, umawiania spotkań w zespołach Pracowników i Współpracowników,
  • Internet - jako medium niezbędne do bezpośredniego tworzenia Oprogramowania.

W związku z prowadzoną działalnością, Spółka ponosi również koszty niezwiązane bezpośrednio z przychodami uzyskiwanymi z Funkcjonalności. Są to np.:

  • koszty licencji oprogramowania komputerowego, wykorzystywanego na cele administracyjne (np. Microsoft Word, Microsoft Excel),
  • koszty wynajmu powierzchni biura,
  • koszty obsługi prawnej i księgowej,
  • koszty związane z relacjami inwestorskimi i marketingiem Spółki, w tym koszty udziału w wydarzeniach branżowych oraz targach,
  • koszty prowadzenia strony internetowej dedykowanej Spółce,
  • koszty zakupu sprzętu komputerowego przeznaczonego na cele administracyjne,
  • inne koszty ogólne związane z zatrudnieniem i współpracą z pracownikami i współpracownikami Spółki.

UMOWY ZAWIERANE PRZEZ SPÓŁKĘ

Przykładowe umowy zawierane przez Spółkę z jej kontrahentami to:

1.Umowa serwisowa na obsługę informatyczną

Przedmiotem umowy jest m.in.:

  • rozwój Systemu (tj. używanego przez klienta Spółki oprogramowania) w postaci dobudowywanych modułów dedykowanych dla klienta wraz z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji dot. dobudowywanych modułów dedykowanych Systemu w ramach zlecenia,
  • dodatkowo Zleceniobiorca zobowiązuje się do tworzenia nowych rozwiązań i funkcjonalności według zapotrzebowania Zleceniodawcy na podstawie odrębnych zleceń,
  • ponadto Zleceniobiorca zobowiązuje się świadczyć odpłatnie opiekę serwisową Systemu, obejmującą wsparcie techniczne w użytkowaniu i rozwoju Systemu.

W ramach wynagrodzenia należnego Spółce, w przypadku rozwijania Systemu w postaci stworzenia dedykowanych modułów dla Zleceniodawcy nadbudowywanych w Systemie, w wyniku którego dojdzie do stworzenia nowego utworu, lub w przypadku tworzenia nowego oprogramowania, Spółka bezwarunkowo przenosi na klienta autorskie prawa majątkowe do wszelkich utworów powstałych w wyniku realizacji umowy zarówno na etapie wdrożenia, jak również serwisu wraz z prawem do wykonywania prawa zależnego do utworu na zasadach określonych w umowie.

W zakresie wdrożenia nowego elementu będącego integralną częścią Systemu, kodów źródłowych, przeniesienie praw autorskich obejmuje wszystkie pola eksploatacji znane na dzień podpisania protokołu odbioru końcowego.

Wynagrodzenie należne Spółce pierwotnie obejmowało wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do nowych funkcjonalności. Obecnie strony ustalają odrębne od usług serwisowych wynagrodzenie za stworzenie przez Spółkę nowego modułu czy funkcjonalności do Systemu, obejmujące przeniesienie praw do tych utworów.

2.Umowa dostępu do modelu SaaS

Zakres prac:

  • Dostarczenie zgodnego ze specyfikacją Rozwiązania (zdefiniowanego w umowie jako aplikacja webowa i na urządzenia mobilne), tj. skonfigurowania Rozwiązania z urządzeniami i infrastrukturą klienta, udostępnienia Rozwiązania w terminach określonych
  • harmonogramem wraz z zapewnieniem funkcjonalności oraz zapewnienie klientowi usług wsparcia przez okres 36 miesięcy polegających na zapewnieniu prawidłowej funkcjonalności oferowanych w ramach wdrażania Rozwiązania w celu uzyskania funkcjonalności zgodnej ze specyfikacją.
  • dostarczane Rozwiązanie jest opracowane przez Spółkę. Jest to aplikacja służąca do zapraszania gości, zarządzania miejscami parkingowymi, ułatwiająca kontakt między administracją budynku a najemcami. Korzystanie z aplikacji jest możliwe za pośrednictwem przeglądarki internetowej, po jej uprzednim pobraniu i instalacji ze sklepu z aplikacjami.

Klient ponosi miesięczne opłaty za możliwość korzystania z Rozwiązania.

Umowa nie zawiera szczególnych postanowień w zakresie prawa autorskiego.

1.Umowa o współpracy

Spółka zobowiązuje się świadczyć na rzecz klient usługę Opieki serwisowej wraz ze stworzonymi nowymi funkcjonalnościami dla każdego programu objętego definicją Systemu (definiowanego jako Oprogramowanie, z którego korzysta klient) , obejmującą wsparcie techniczne w użytkowaniu i rozwoju Systemu.

Spółka zobowiązuje się także do rozwijania Systemów wraz z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji dot. Systemów w ramach otrzymanego nowego zlecenia od klienta. Dodatkowo Spółka zobowiązuje się do tworzenia nowych rozwiązań i Funkcjonalności według zapotrzebowania złożonego przez Zamawiającego na podstawie odrębnych zleceń/negocjacji w zamian za dodatkowe wynagrodzenie.

Podsumowując, należy wskazać, że Wnioskodawca uzyskuje przychody z praw do utworów w następujące sposoby:

  • przenosi ogół praw autorskich do Funkcjonalności na rzecz klientów odpłatnie na mocy umowy o świadczenie usług. Przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji, są to warunki zgodne z art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  • udziela licencji na korzystanie z opracowanych/stworzonych przez siebie Funkcjonalności,
  • udostępnia stworzone Funkcjonalności na zasadach SaaS.

KATEGORIE DOCHODÓW i NEXUS

Dla celów podatkowych Spółka wyodrębnia dwie kategorie dochodów:

  • dochód z Oprogramowania,
  • dochód pozostały.

Uzyskiwane przychody oraz ponoszone koszty z ww. kategorii dochodów księgowane są na osobnych kontach pozabilansowych.

W przypadku, gdy umowa z klientem nie zawiera odrębnie ustalonego wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do Funkcjonalności (czyli w sytuacji gdy jego wartość jest uwzględniona w cenie świadczonej usługi) Spółka zamierza ustalać dochód z Funkcjonalności wykorzystując do tego zasady wynikające z art. 11c i 11d ustawy o CIT.

Ponadto na potrzeby ustalenia wskaźnika Nexus Spółka przyjmuje następujące przyporządkowanie:

  • do litery a - koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi Pracowników i Współpracowników zaangażowanych w stworzenie i rozwój tworzonych przez Spółkę Funkcjonalności oraz bezpośrednie koszty związane z powstaniem lub rozwojem Funkcjonalności
  • do litery b - koszty usług nabytych od Współpracowników w związku ze stworzeniem i rozwojem funkcjonalności, o ile Współpracownicy będą podmiotem niepowiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT,
  • do litery c - koszty usług nabytych od Współpracowników w związku ze stworzeniem i rozwojem funkcjonalności, o ile Współpracownicy będą podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT,
  • do litery d - nie przypisywać żadnych kosztów.

Dodatkowo Spółka pragnie wskazać, że koszty prac prowadzących do powstania lub rozwoju Funkcjonalności Spółka pokrywa ze środków własnych, oraz nie są one jej zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym lecz zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego

Pismem z dnia 7 lipca 2024 r. doprecyzowali Państwo wniosek w następującym zakresie:

1.Rok podatkowy Spółki jest równy roku kalendarzowemu.

Wniosek Spółki dotyczy:

  • roku podatkowego 2023

oraz okresów przyszłych (następnych lat podatkowych), w których Spółka będzie prowadziła prace będące przedmiotem wniosku.

Na potrzeby niniejszego wniosku Spółka wnosi o to, by za dzień rozpoczęcia przez Spółkę prac, które są objęte treścią złożonego wniosku przyjąć dzień 1 stycznia 2023 r.

Spółka nie jest w stanie określić czy działalność badawczo-rozwojowa będzie prowadzona we wszystkich kolejnych latach podatkowych czy tylko w niektórych z nich.

2.Spółka nie oczekuje interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego obowiązujących przed datą 1 października 2018 r.

3.Spółka na dzień dzisiejszy nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych. A nawet gdyby takie uzyskiwała czy uzyskała w przyszłości to w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

4.W odpowiedzi na pytanie, czy w wyniku Państwa programowania dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego, to znaczy, czy w wyniku twórczego charakteru podejmowanych czynności dokonuje się postęp technologiczny i powstaje nowe /zmienione/ulepszone oprogramowanie/programy komputerowe, Wnioskodawca potwierdził i wskazał, że w wyniku stworzonego przez Spółkę Oprogramowania dokonuje się postęp w dziedzinie oprogramowania komputerowego, to znaczy, w wyniku twórczego charakteru podejmowanych czynności dokonuje się postęp technologiczny i powstaje nowe /zmienione/ulepszone oprogramowanie/programy komputerowe.

5.Oryginalność i innowacyjność Oprogramowania polega na tym, że tworzone są całkiem nowe rozwiązania, moduły do istniejącego programu komputerowego (np. moduły do systemów CRM), które zwiększają zinformatyzowanie i zautomatyzowanie kolejnych obszarów, czynności, procesów, działań w sposób dotychczas niewystępujący, przeto innowacyjny.

Wśród konkretnych rozwiązań wymienić można np. opracowany przez Spółkę panel operatorski, czyli innowacyjne rozwiązanie dla kontrahentów Klienta Spółki (branża telekomunikacyjna), którzy używając go m.in. sprawdzają warunki techniczne, zamawiają usługi, itp. Wcześniej Klient obsługiwał kontrahentów w sposób nienowoczesny (mejlowo, telefonicznie, osobiście), angażując znaczne siły i środki na ww. czynności. Panel operatora pozwolił Klientowi całkowicie zautomatyzować współpracę z kontrahentami. Dotychczas takie rozwiązanie nie występowało na rynku operatów telekomunikacyjnych B2B. Filozofia zaprezentowana w tym przykładzie i schematy działań są tożsame dla wszystkich innych obszarów, które są informatyzowane i automatyzowane.

Każdy z wytwarzanych produktów stanowi rozwiązanie niewystępujące dotychczas praktyce gospodarczej w Spółki (ani u klientów Spółki) i na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżnia się od rozwiązań już funkcjonujących.

W odpowiedzi na pytanie Organu, czy prace, które prowadzą Państwo w ramach działalności opisanej we wniosku nie stanowiły/nie stanowią/ nie będą stanowić:

a)rutynowych i okresowych zmian tj. projektów dotyczących standardowych prac, a także utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań i produktów np. wprowadzenie okresowych, drobnych zmian i ulepszeń w uprzednio opracowanych rozwiązaniach produktowych?

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowanych już produktów i usług?

c)produkcji seryjnej,

d)bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

e)działalności wspomagającej/pomocniczej,

f)innych prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

g)czynności:

  • testowania produktu/produktów,
  • wykonanie badań produktu/produktów,
  • oceny produktu/produktów,
  • bądź innych tego typu prac,
  • czynności serwisowych,

h)innych prac spoza prac badawczo-rozwojowych

Spółka podniosła, że jak wskazano we wniosku:

„Tworzona Funkcjonalność w żadnym stopniu nie jest nieznaczną modyfikacją istniejącego oprogramowania (systemu) klienta czy Oprogramowania Spółki. Pod względem zastosowanej technologii, struktury, strony wizualnej, obsługi oraz zakresu funkcjonalności powstają całkiem nowe i odrębne moduły oraz rozwiązania programistyczne. Całość prowadzonych prac w zakresie modyfikacji oprogramowania jest ukierunkowana na rozszerzenie i udoskonalenie oferty Spółki. Działania Wnioskodawcy zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Nie można zatem twierdzić, że zmiany te mają charakter rutynowy, bowiem w praktyce skutkują powstaniem zupełnie nowego Oprogramowania oraz stanowią systematyczny rozwój już istniejącego poprzez jego znaczące rozbudowanie.”

Jeśli chodzi o czynności wskazane w pkt b) - h) powyżej, to jeśli takie występują, to nie są przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację, w szczególności w zakresie pytania nr 1, a ewentualne przychody z tych aktywności nie są i nie będą traktowane jako podlegające opodatkowaniu preferencyjną stawką 5% podatku CIT.

7.Wdrożenie na środowisko produkcyjne, rozumiane jako ostatni etap prac nad Funkcjonalnością oznacza przygotowanie do wdrożenia u Klienta i przeprowadzenie procesu wdrożenia gotowej już Funkcjonalności.

Spółka wskazała wdrożenie na środowisko produkcyjne jako jeden z ramowych etapów powstania nowej Funkcjonalności. Może się jednak zdarzyć też tak, że Funkcjonalność powstanie, ale nie zostanie wdrożona.

Można więc przyjąć, że wdrożenie na środowisko produkcyjne jako takie nie jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Raz jeszcze należy wskazać, że jest to etap standardowo domykający powstanie Funkcjonalności, ostatni z punktu widzenia technicznej całości prac nad Funkcjonalnością, ale jego brak nie przekreśla istnienia i twórczego charakteru etapów wcześniejszych.

Tym samym Spółka wnosi, by przy udzielaniu odpowiedzi na pytanie 1 wniosku i ocenie powstawania nowych Funkcjonalności jako działalności badawczo - rozwojowej pominąć ten etap prac, a ocenić jedynie pozostałe etapy, traktując je jako całościowy proces.

Natomiast „świadczenie odpłatnej opieki serwisowej Systemu, obejmujące wsparcie techniczne użytkowaniu i rozwoju Systemu” polega na:

  • Utrzymaniu w sprawności
  • Utrzymywaniu kodów źródłowych
  • Udzieleniu konsultacji z zakresu eksploatacji
  • Zapewnieniu dostępność specjalisty
  • Usuwaniu awarii
  • Naprawie wykonanej zdalnie
  • Usuwaniu bieżących błędów
  • Aktualizacji baz danych
  • Instalacji uaktualnionych zabezpieczeń baz danych
  • Reagowaniu na zgłoszenie awarii zwykłych
  • Reagowaniu na zgładzenie awarii krytycznych
  • Zdalnym monitoringu serwerów i pamięci masowej

Spółka pragnie wskazać, że:

  • świadczenie odpłatnej opieki serwisowej Systemu nie jest działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (co nie znaczy, że przy świadczeniu tego rodzaju usług Spółka nie nabywa i nie zwiększa zasobów wiedzy)
  • wynagrodzenie za usługi serwisowe nie jest przedmiotem jej wniosku o interpretację, gdyż nie stanowi przychodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Należy nadmienić, że niektóre z zawieranych przez Spółkę umów na usługi opieki serwisowej Systemu zawierają jednak postanowienia, zgodnie z którymi jeśli w czasie świadczenie tych usług dojdzie np. do powstania nowej Funkcjonalności to za odrębnym wynagrodzeniem Spółka przeniesienie na usługobiorcę prawa autorskie do tej Funkcjonalności.

8. Spółka prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 24d ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT.

9. Spółka dysponowała zasobami wiedzy z obszarów obszarów informatyki, zarządzania procesami, UX, które w toku prowadzonych prac zostały zwiększone lub wykorzystane.

10.W ramach prowadzonej przez Spółkę działalności w jej obrębie powstaje nowa wiedza z zakresu informatyki, zarządzania procesami, socjologicznych wymagań Klienta (obszaru UX- user experience). Natomiast Spółka pragnie wskazać, iż zgodnie z ustawową definicja prac rozwojowych „prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności”. Oznacza to, że do uznania prowadzonych prac za rozwojowe nie jest konieczne powstanie nowej wiedzy.

11.Spółka wykorzystuje wiedze z zakresu nauk informatycznych, analizy matematycznej, programowania., UX.

12.Pracownicy zatrudnieni przez Spółka na podstawie umowy o pracę oraz wykonawcy współpracujący w oparciu o umowę o dzieło/zlecenie nie realizują/nie będą realizować wyłącznie prac badawczo- rozwojowych.

13.W odpowiedzi na pytanie, czy wykonawcy współpracujący ze Spółą w oparciu o umowę o współpracę są podmiotem powiązanym ze Spółką w świetle art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Wnioskodawca wskazał, że tak i w związku z tym wynagrodzenia tych osób będą inaczej ujmowane we wskaźniku nexus.

14.Spółka wskazała, że we wniosku określiła, iż ponosi wydatki na nabycie środków trwałych, sprzętu i wyposażenia (np. laptopów, mikrofonów lub innego sprzętu elektronicznego), peryferia komputerowe (monitory, dyski pamięci, myszki komputerowe).

Spółka nie wyklucza, że w przyszłości będą potrzebne inne sprzęty (kamery, ładowarki, tablety, serwery oraz np. licencje na programy typu CHATGPT.

15.Spółka wskazała, że wydatki na przedmiotowe aktywa o cenie nabycia poniżej 10 tys. zł są ujmowane w kosztach uzyskania przychodu jednorazowo, jako tzw. koszt okresu i nie są wprowadzane do ewidencji środków trwałych.

16.W odniesieniu do części kosztów/wydatków Spółka jest/będzie w stanie przyporządkować konkretną wartość kosztów do wytworzenia, rozwinięcia czy modyfikacji konkretnego prawa własności intelektualnej - oprogramowania.

W odniesieniu do części kosztów/wydatków, gdzie Spółka nie jest/nie będzie w stanie przyporządkować konkretnej wartości kosztów do wytworzenia, rozwinięcia czy modyfikacji konkretnego prawa własności intelektualnej - oprogramowania będzie to robić przyjętym kluczem alokacji. Może to dotyczyć tzw. kosztów ogólnego zarządu.

17.Wnioskodawca potwierdził, że wszystkie wydatki, które zamierzają Państwo ująć w obliczeniach wskaźnika nexus są/będą zaliczane przez Państwa do kosztów uzyskania przychodów danego roku.

18.We wniosku Spółka wskazała, że do bezpośrednich kosztów związanych z powstaniem lub rozwojem. Funkcjonalności konieczne ponoszenia przez Spółkę licznych wydatków. Należą do nich przede wszystkim:

·koszty wynagrodzenia Pracowników oraz Współpracowników (zarówno podmiotów powiązanych, jak i niepowiązanych ze Spółką) - przyporządkowane zgodnie z rejestrem czasu pracy,

·koszty nabycia środków trwałych, sprzętu i wyposażenia (np. laptopów, mikrofonów lub innego sprzętu elektronicznego),

·peryferia komputerowe (monitory, dyski pamięci, myszki komputerowe),

·koszty serwerów,

·koszty licencji specjalistycznego oprogramowania komputerowego,

·zakup literatury fachowej niezbędnej do stałego podnoszenia wiedzy o nowe narzędzia programistyczne,

·koszty telekomunikacyjne - służące do bezpośredniego kontaktowania się z klientem oraz planowania prac, umawiania spotkań w zespołach Pracowników i Współpracowników.

·Internet - jako medium niezbędne do bezpośredniego tworzenia Oprogramowania.

Ww. wydatki Spółka uznała za związane bezpośrednio z powstaniem lub rozwojem Funkcjonalności z uwagi na to, że bez ich poniesienia Funkcjonalności by nie powstały lub ich powstanie byłoby mocno utrudnione. Trudno bowiem Spółce „osobiście” programować czy developować kod źródłowy. Tak jak spółka budowlana musi zatrudniać murarzy, tynkarzy i innych fachowców by wznieść budynek, tak samo Wnioskodawca musi zatrudnić informatyków/programistów by stworzyć/rozwinąć Funkcjonalność. Innymi słowy potrzebuje do tego pracowników lub zleceniobiorców.

Nie byłoby możliwe opracowanie Oprogramowania bez sprzętu komputerowego (o ile można sobie wyobrazić zapis Oprogramowania w wersji papierowej to trudno byłoby zweryfikować jego działania na papierze). Sprzęt komputerowy umożliwia po prostu wykonywanie statutowej działalności.

Obecnie funkcjonowanie firmy bez dostępu do internetu jest niemożliwe. Aby

stworzyć nową Funkcjonalność konieczne jest np. sięganie do bibliotek kodów, przesyłanie wyników prac, porozumiewanie się członków zespołu, itp.

Umieszczanie wyników prac na serwerach jest bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością choćby dlatego, że pozwala zabezpieczyć i zarchiwizować efekty prac w innym, niż dyski lokalne miejscu. Umożliwia dostęp do wyników prac z różnych miejsc. Jest tym samym w ocenie Spółki bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością, będącą przedmiotem wniosku.

W zakresie alokowania kosztów sprzętu elektronicznego wykorzystywanego na potrzeby Funkcjonalności do lit. a wskaźnika nexus, Wnioskodawca wskazuje, że takie podejście było uznawane za prawidłowe w wydawanych przez DKIS interpretacjach indywidualnych jak np. 13 lipca 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.208.2022.2.IZ, z 5 lipca 2022 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.246.2022.1.PC bądź z 26 sierpnia 2021 r., Znak: 0115-KDIT3.4011.474.2021.2.JS.

By prowadzić działalność będąca przedmiotem wniosku niezbędne jest posiadanie legalnego oprogramowania, choćby systemu, który zapewnia działania danego sprzętu komputerowego. Aby móc efektywnie pracować i tworzyć Oprogramowanie potrzebny jest sprzęt dodatkowy, peryferyjny. Jednocześnie przepisy bhp także wymuszają na Spółce wyposażenie stanowisk pracy w odpowiednie elementy, np. ekrany.

W tym miejscu Spółka pragnie doprecyzować, że pod lit. „a” będzie ujmować wynagrodzenie Współpracowników, z którymi zawarła umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Umowy te nie są zawarte w ramach prowadzonych przez Współpracowników działalności gospodarczych.

Natomiast wynagrodzenie Współpracowników prowadzących indywidualne działalności gospodarczej będzie ujmowane w literze „b” wskaźnika nexus

19.W odpowiedzi na pytanie, czy każde wytworzone przez Państwa Oprogramowanie /Funkcjonalność stanowi odrębny program komputerowy podlegający ochronie z art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2509), Wnioskodawca potwierdził i wskazał, że z punktu widzenia ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych każde Oprogramowanie/Funkcjonalność będzie podlegać ochronie, o której mowa w art. 74 tej ustawy.

Będzie stanowić odrębną całość. Owszem, jeśli Funkcjonalność będzie stanowiła moduł, opcję, do konkretnego oprogramowania CRM klienta, to Funkcjonalność nie będzie mogła funkcjonować „samodzielnie”, bez tego CRM. Nie znaczy to jednak, że nie będzie utworem w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, któremu przysługuje ochrona ani, że po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji nie będzie mogła zintegrować się z innym CRM.

Spółka pragnie wskazać, że brak jest legalnej definicji programu komputerowego, jednak orzecznictwo i doktryna Prawa autorskiego są zgodne w tej kwestii i prezentują następujące stanowisko:

1)przedmiotem ochrony prawa autorskiego mogą być poszczególne elementy lub nawet krótkie fragmenty (urywki) programu, jeśli tylko one same spełniać będą wymogi podane w art. 1 ust. 1 Prawa autorskiego, tj. elementy programu jako takiego, a więc instrukcje działania dla komputera lub ich zestawy (wyr. TS z 22 grudnia 2010 r., C-393/09, Bezpećnostni softwarova asociace, ECLI:EU:C:2010:816);

2)do programów komputerowych stosuje się również zasadę wyrażoną w art. 1 ust. 3 Prawa autorskiego, że chronione są także dzieła w postaci nieukończonej, np. wersja pre-alfa, alfa lub beta programu, wydanie testowe lub demonstracyjne (A. Michalak (red.), Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, Warszawa 2019 - art. 74).

W związku z powyższym, zgodnie z doktryną Prawa autorskiego Funkcjonalności, których dotyczy wniosek są jest utworem w rozumieniu art. 74 tej ustawy.

20.Na moment składania niniejszego wniosku Spółka zamierza opodatkować 5% preferencyjną stawką podatku przychody z:

1) z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2) ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej

21.Wnioskodawca wskazał, że zastosuje opodatkowanie preferencyjną stawką wyłącznie do kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

22.W odpowiedzi na pytanie, kiedy osiągnęli/osiągną Państwo pierwszy dochód, do którego zamierzają Państwo zastosować preferencyjną 5% stawkę podatku? Należy wskazać datę osiągnięcia przez Spółkę pierwszego dochodu, do którego zamierzają Państwo zastosować ww. preferencyjną stawkę, Wnioskodawca wskazał – Styczeń 2023.

23.Spółka wystawia różne faktury, w zależności od umowy.

Jeśli umowa przewiduje odrębne wynagrodzenie za zbycie praw autorskich to taka kwota jest odrębnie wykazywana na fakturze.

Jak wskazano we wniosku oraz w odpowiedzi na pytanie 25 nawet jeśli zawarta umowa zatytułowana jest „Umowa serwisowa na obsługę informatyczną” to strony ustalają odrębne od usług serwisowych wynagrodzenie za stworzenie przez Spółkę nowego modułu czy Funkcjonalności do Systemu, obejmujące przeniesienie praw autorskich do tych utworów.

Podobnie rzecz ma się z przypadku np. Umowy o współpracy. Każdorazowo, jeśli dochodzi do powstania nowych Funkcjonalności ustalane jest wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich.

Na marginesie Spółka pragnie wskazać, że w przypadku tzw. sotware housów często umowy serwisowe zawierają postanowienia o tzw. usługach rozwoju. W takim przypadku, gdy zleceniodawca zgłasza potrzebę np. dobudowania/stworzenia nowego modułu czy funkcjonalności to ustalane jest odrębne wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do tych prac. Efektem tych prac jest najczęściej program komputerowy.

24.Wnioskodawca potwierdził, że jest w stanie wyodrębnić przychody, koszty przypadające na każde kwalifikowane IP, możliwość takiego wyodrębnienia wynika z umowy.

25.W odpowiedzi na pytanie czy ponosili/ponoszą/będą Państwo ponosić odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawca, Wnioskodawca wskazał, że na dzień dzisiejszy umowy Spółki nie zawierają takich postanowień. W ocenie Wnioskodawcy kwestia ta nie ma jednak znaczenia dla wniosku

26.Wnioskodawca potwierdził, że prowadzi ewidencję zgodną z wymogami art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

27.Wnioskodawca potwierdził, że w latach następnych działalność gospodarcza będzie przez niego prowadzona na dotychczasowych zasadach.

28.W odpowiedzi na pytanie czy nabywają Państwo od Współpracowników prowadzących indywidualne działalności gospodarcze, o których mowa we wniosku wyniki prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej lub kwalifikowane prawa własności intelektualnej, Spółka wskazała, że nabywa wyniki prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej.

29.Spółka nie nabywa od Współpracowników kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jak wskazano we wniosku o interpretację istotą zawartych ze Współpracownikami umów jest świadczenie usług, nie zaś nabywanie programów komputerowych.

Spółka wskazuje, że w przypadku prac związanych z tworzeniem, rozwijaniem Oprogramowania to wyłącznie Spółka (a nie przykładowo poszczególni Współpracownicy prowadzący indywidualne działalności gospodarcze) podejmuje kluczowe i strategiczne decyzje odnośnie kierunku prowadzonych prac, jak również organizuje i nadzoruje wykonywanie konkretnych zadań przez poszczególnych członków zespołów. Dodatkowo, prace tworzeniem, rozwijaniem Funkcjonalności mają charakter bardzo złożony i wymagają zaangażowania licznego zespołu, w związku z czym w praktyce wykluczona jest sytuacja, aby całość majątkowych praw autorskich do poszczególnych Funkcjonalności była przenoszona na rzecz Spółki przez pojedynczego Współpracownika. Mając powyższe na uwadze, koszty zryczałtowanego wynagrodzenia Współpracowników w zakresie w jakim koszty te związane są z tworzeniem, rozwijaniem i ulepszaniem Oprogramowania, dotyczą w istocie działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej bezpośrednio przez Spółkę. Zakres aktywności Współpracowników ma (i będzie mieć) charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która prowadzi (i będzie prowadzić) do powstania mniej lub bardziej złożonych, fragmentów kodów źródłowych. Wskazane fragmenty kodów źródłowych mają (będą miały) różne rozmiary. Sporadycznie mogą być one samodzielnymi programami komputerowymi, ale najczęściej stanowią (i będą stanowić) jedynie fragmenty kodów źródłowych niezbędnych do zbudowania całości w postaci programu komputerowego na późniejszym etapie przez Spółkę.

Nabywane od Współpracowników prowadzących działalności gospodarcze fragmenty kodów źródłowych są (i będą) przeznaczane przez Spółkę do:

1) tworzenia przez Spółkę kompletnych i innowacyjnych Funkcjonalności;

lub

2) umieszczenia w bibliotece kodów źródłowych Spółki, wykorzystywanej przez Spółkę do prowadzonej działalności.

Z nabytych od Współpracowników i stworzonych przez Pracowników fragmentów kodów źródłowych Spółka tworzy (będzie tworzyć) kompletną, gotową i samodzielną Funkcjonalność. Czyli nabyte fragmenty kodów będą one podlegać dalszym zmianom wprowadzanym przez Spółkę (kompilacja, modelowanie, przygotowanie całości) i dopiero tak zmienione są przedmiotem sprzedaży/licencjonowania przez Spółkę.

Spółka nie może jednak wykluczyć tego, że fragmentom kodu, które nie stanowią samodzielnych programów komputerowych przysługiwać jednak będzie ochrona prawno-autorska. Z jednej bowiem strony w objaśnieniach Ministra Finansów z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX wskazano, że: „Holistycznie i funkcjonalnie, program komputerowy obejmuje więc jego funkcjonalne części składowe, takie jak: kod źródłowy, opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych i dialogowych oraz kod wynikowy i interfejs”, co potwoerdzałoby stanowisko Spółki, zgodnie z którym fragment kodu nie jest programem komputerowym (a więc de facto nie jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, z czym Spółka się zgadza), ale z drugiej strony na mocy art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ochrona prawna przysługuje każdemu utworowi.

30.Wnioskodawca potwierdził, że w sytuacji, gdy nabywa wyniki prac BR od ww. Współpracowników to wykorzystują je dalej w prowadzonej działalności, którą uważają za BR.

Pytania

1)Czy podejmowana przez Spółkę działalność polegająca na stworzeniu Funkcjonalności oraz ich rozwijanie poprzez dokonywane modernizacje stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 24d ust. 2 w zw. z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT?

2)Czy opisane we wniosku prawa autorskie do Funkcjonalności wytworzonego przez Wnioskodawcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 2 ustawy o CIT?

3)Jeśli na pytanie drugie zostanie udzielona odpowiedź twierdząca to czy tym samym Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania stawki opodatkowania 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży Funkcjonalności oraz licencji do Funkcjonalności lub udostępnienie ich w modelu SaaS (art. 24d ust. 1 ustawy o CIT)?

4)Czy opisany w stanie faktycznym niniejszego wniosku sposób ustalenia wskaźnika Nexus przez Wnioskodawcę jest prawidłowy?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. pytania 1

Podejmowana przez Spółkę działalność polegająca na stworzeniu Funkcjonalności oraz ich rozwijanie poprzez dokonywane modernizacje stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 24d ust. 2 w zw. z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

Ad. pytania 2

Opisane we wniosku prawa autorskie do Funkcjonalności wytworzonego przez Wnioskodawcę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej są kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 2 ustawy o CIT.

Ad. pytania 3

Wnioskodawca jest uprawniony do zastosowania stawki opodatkowania 5% od dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży Funkcjonalności oraz licencji do Funkcjonalności lub udostępnienie ich w modelu SaaS (art. 24d ust. 1 ustawy o CIT).

Ad. pytania 4

Opisany w stanie faktycznym niniejszego wniosku sposób ustalenia wskaźnika Nexus przez Wnioskodawcę jest prawidłowy.

Uzasadnienie stanowiska

Ad. pytania 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa rozumiana jest jako działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Badaniami naukowymi są zatem:

  • badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowanych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
  • badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. -Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, rozumiane jako prace mające na cc zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT, pojęcie prace rozwojowe oznacza prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, czyli działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, niezbędne jest wyodrębnienie pewnych cech dotyczących możliwości zakwalifikowania przedmiotowego Oprogramowania tworzonego przez Wnioskodawcę jako prac badawczo-rozwojowych.

Działalność badawczo-rozwojowa powinna:

  • obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,
  • mieć twórczy charakter,
  • być podejmowana w sposób systematyczny, oraz
  • być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Oprócz tego, w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącym preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX, w definiowaniu działalności B+R następuje odniesienie do kryteriów z tzw. Podręcznika Frascati OECD (2018), Podręcznik Frascati 2015: Zalecenia dotyczące pozyskiwania i prezentowania danych z zakresu działalności badawczej i rozwojowej. Pomiar działalności naukowo-technicznej i innowacyjnej. OECD Publishing. Paris/GUS. Według wspomnianego podręcznika, działalność badawczo-rozwojowa musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.

Opisana w stanie faktycznym niniejszego wniosku, działalność podejmowana przez Wnioskodawcę polega na stworzeniu i rozwijaniu autorskich Funkcjonalności, zgodnie z ustalonym harmonogramem prac. Czynności wykonane w ramach tworzenia oraz rozwijania Funkcjonalności, będą więc wykonywane zarówno przez nabywanie, łączenie, kształtowanie, wykorzystywanie dostępnej wiedzy i umiejętności. Przy realizacji zawartych z klientami umów nie jest możliwe wdrażanie gotowych, istniejących na rynku rozwiązań, ponieważ nie ma dostępnych gotowych bibliotek czy też programów firm trzecich, które umożliwiłyby uzyskanie oczekiwanego efektu. Brak gotowych rozwiązań oraz dokumentacji każdorazowo wiąże się z koniecznością tworzenia oraz rozwijania Funkcjonalności w sposób uwzględniający indywidualne potrzeby klientów, co wymusza opracowanie konkretnych rozwiązań, korespondujących z bieżącymi potrzebami tychże klientów. Pracownicy oraz Współpracownicy zaangażowani w projekt wykonywać będą działalność kreacyjną, której rezultaty mają indywidualny i oryginalny charakter. Stworzenia struktury systemów i modułów, komunikacji między nimi, prace algorytmiczne czy automatyzujące mają ewidentnie charakter twórczy. Opracowanie rozwiązań wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki, a także wiedzy eksperckiej z dziedzin, w których produkty i rozwiązania mają znaleźć zastosowanie. Działania te stanowią prace rozwojowe w rozumieniu przedmiotowych ustaw. Polegają one bowiem na wykorzystaniu nowej i istniejącej wiedzy, tj. wiedzy i narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, do zaprojektowania nowych i ulepszonych rozwiązań, nieistniejących dotychczas na rynku.

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, jak i kryteria niezbędne do uznania działalności za działalność badawczo-rozwojową, działalność spełnia cechy takowej:

  • nowatorskość i twórczość: Wnioskodawca stworzył Funkcjonalności od podstaw, jak i modyfikuje je poprzez dodawanie nowych rozwiązań oraz modułów;
  • nieprzewidywalność: Spółka wykonuje prace, których skutek, co prawda, jest określony, natomiast proces tworzenia danych rozwiązań (Oprogramowania), pomimo korzystania z istniejących metod informatycznych i języków programistycznych, powoduje wytworzenie całkowicie nowego rozwiązania, lub znaczną modyfikację dotychczasowych rozwiązań;
  • metodyczność: Wnioskodawca prowadzi prace w sposób uporządkowany, gromadzi dokumentację związaną z projektami.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, zdaniem Wnioskodawcy, że stworzone przez niego Oprogramowanie oraz jego każdorazowo jego późniejsze istotne modernizacje, spełniają kryteria działalności badawczo-rozwojowej zawarte w Podręczniku Frascati oraz art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.

Ad. pytania 2

Art. 24d ust. 2 ustawy o CIT, wskazuje zamknięty katalog praw własności intelektualnych, z których dochód może zostać objęty preferencyjnym opodatkowaniem. Autorskie prawo do programu komputerowego stanowi jedno z praw własności intelektualnych wskazanych w powołanym artykule. Przy czym, by można było mówić o kwalifikowanym prawie własności intelektualnej, przepis ten wymaga również by spełnione zostały dwa kryteria:

  • przedmiot ochrony jest wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, oraz
  • prawo własności intelektualnej podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska.

W konsekwencji, należy uznać, że oprogramowanie komputerowe lub jego część stanowią przedmiot ochrony praw autorskich. Ustawa o PAIPP w art. 1 ust. 2 pkt 1 kwalifikuje programy komputerowe jako utwory będące przedmiotem jego ochrony i to już z momentem ich wytworzenia, bez konieczności spełnienia jakichkolwiek wymogów formalnych.

Prawo autorskie do Oprogramowania wytworzonego ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zalicza się do kwalifikowanych praw własności w rozumieniu art. 24d ust. 2 ustawy o CIT, gdyż jest ono wymienione w zamkniętym katalogu praw własności intelektualnych sprecyzowanych w tych przepisach, podlega ochronie na podstawie ustawy o PAIPP, a jego przedmiot został wytworzony przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę przedstawiony w niniejszym wniosku stan faktyczny, należy zatem stwierdzić, że przedmiotem ochrony prawa autorskiego jest Oprogramowanie (oraz jego modyfikacje i rozwój) wytworzone przez Spółkę, w rozumieniu art. 24d ust. 2 ustawy o CIT.

Ad. pytania 3

Wnioskodawca spełnia wszystkie wymagania ustawowe dotyczące możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki opodatkowania w wysokości 5% od dochodu osiągniętego z kwalifikowanych paw własności intelektualnej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 24d ust. 2 ustawy o CIT, kwalifikowanym prawem własności intelektualnej jest autorskie prawo do programu komputerowego (podlegające ochronie prawnej).

W ocenie Spółki, nie ulega wątpliwości, że Oprogramowanie projektowane, tworzone i rozwijane przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności stanowi wyraz działalności twórczej o indywidualnym charakterze i tym samym stanowi przedmiot własności intelektualnej jego twórcy (Spółki). Tym samym, zarówno Oprogramowanie, jak i wszelkie jego części wytwarzane w trakcie procesu projektowego podlegają ochronie prawnej, wypełniając przesłankę w zakresie uznania ich za własność intelektualną. Oprogramowanie wraz ze wszystkimi jego elementami, stanowi zatem autorskie prawo do programu komputerowego, w rozumieniu art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o CIT, wytwarzane przez Spółkę w ramach jej działalności badawczo-rozwojowej.

W ocenie Wnioskodawcy należy uznać, że dochody, o których mowa w stanie faktycznym niniejszego wniosku, stanowią dochód z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 24d ust. 7 ustawy o CIT, który przy uwzględnieniu wskaźnika obliczonego zgodnie z ust. 4 ww. przepisu, stanowi kwalifikowany dochód podlegający opodatkowaniu preferencyjną stawką 5%.

Ponadto, w prowadzonych przez siebie księgach rachunkowych Spółka wyodrębniła każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej - Spółka powadzi księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Spółka wyodrębniła koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4 ustawy o CIT, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu.

W rezultacie, należy uznać, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do skorzystania z 5% stawki podatku.

Ad. pytania 4

Zgodnie z art. 24d ust. 3 ustawy o CIT, podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym. Na mocy art. 24d ust. 4 ustawy o CIT, wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru Nexus:

((a+b)* 1,3) / (a+b+c+d)

- gdzie poszczególne litery powyższej formuły oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a - prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT

c - nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT,

d - nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Do kosztów, o których mowa w art. 24d ust. 4 ustawy o CIT, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Z powyższego wzoru wynika, że wraz ze wzrostem wartości prac związanych z innowacjami przeprowadzanych przez podatnika we własnym zakresie lub zleconych podmiotom niepowiązanym, zwiększa się udział kwalifikowanego dochodu podlegającego opodatkowaniu preferencyjną 5% stawką, ponieważ wskaźnik Nexus będzie bliższy jedności (wartości 1).

Równocześnie, przepisy ustawy o CIT dają podatnikowi możliwość nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów, zarówno powiązanych, jak i niepowiązanych. Koszty poniesione przez podatnika na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych podatnik musi z kolei przyporządkować do odpowiedniej pozycji współczynnika Nexus.

W ocenie Spółki, w sytuacji opisanej we wniosku prawidłowym podejściem jest:

  • przypisanie kosztów wynagrodzeń wraz z pochodnymi pracowników i zleceniobiorców zaangażowanych w prace dotyczące stworzenia i rozwoju Funkcjonalności do litery "a" wzoru Nexus - są to bowiem wydatki ponoszone bezpośrednio na prowadzoną działalność w zakresie tworzenia programów komputerowych (która w świetle stanowiska Spółki przedstawionego w odpowiedzi na pytanie 1 stanowi działalność badawczo-rozwojową); zdaniem Spółki wynagrodzenia pracowników powinny być ujmowane w całości w literze „a” wzoru bez względu na to czy umowy o pracę zawierają postanowienia dotyczące ustalania wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do programów komputerowych i możliwości korzystania przez pracowników z 50% kosztów uzyskania przychodów. Podstawą wypłaty wynagrodzenia będzie bowiem stosunek pracy między Spółką a pracownikiem;
  • przypisanie kosztów usług nabytych od Współpracowników w związku ze stworzeniem i rozwojem Funkcjonalności do litery "b" wzoru Nexus - są to bowiem wydatki ponoszone na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych, jakie powstają w związku ze świadczeniem usług związanych z tworzeniem programów komputerowych przez zewnętrzne, niepowiązane podmioty;
  • przypisanie kosztów usług nabytych w związku ze stworzeniem i rozwojem Funkcjonalności od Współpracowników stanowiących podmioty powiązane do litery "c" wzoru Nexus - są to bowiem wydatki ponoszone na nabycie wyników prac badawczo- rozwojowych, jakie powstają w związku ze świadczeniem usług związanych z tworzeniem programów komputerowych przez zewnętrzne, powiązane podmioty.

Okoliczność zawarcia w umowach ze Współpracownikami zapisów, zgodnie z którymi świadczą oni na jego rzecz usługi informatyczne/programistyczne oraz przenoszą na Wnioskodawcę autorskie prawa do utworów (programów komputerowych) tworzonych w związku z realizacją wspomnianych umów - prowadzenia prac nad ze stworzeniem i rozwojem Funkcjonalności, nie ma wpływu na powyższą kwalifikację.

W ocenie Wnioskodawcy, okoliczność ewentualnego nabycia takiego prawa nie powoduje, że Współpracownicy zbywają na jego rzecz "kwalifikowane prawo własności intelektualnej", tj. prawo spełniające wszystkie przesłanki wynikające z całościowego brzmienia art. 24d ustawy o CIT. Efekty świadczonych na rzecz Wnioskodawcy usług nie stanowią bowiem gotowego programu komputerowego, który mógłby zostać bezpośrednio skomercjalizowany. Każdy ze Współpracowników przekazuje Wnioskodawcy jedynie fragment kodu programu, który jest następnie dalej modyfikowany, rozwijany, implementowany lub łączony w komplementarną całość składającą się na określoną funkcjonalność / ścieżkę Oprogramowania. W konsekwencji, z uwagi na fakt, że Spółka w każdym z opisanych przypadków nabywa rezultat prac badawczo-rozwojowych Współpracownika, niestanowiący samodzielnego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, powyżej przedstawiona klasyfikacja kosztów do poszczególnych liter wzoru Nexus jest prawidłowa.

Spółka wskazuje także, iż analogiczne sytuacje były już przedmiotem licznych interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, w których wspomniany organ przychylił się do przedstawionej powyżej przez Spółkę klasyfikacji kosztów usług nabywanych od Współpracowników. Przykładami takich rozstrzygnięć są interpretacje:

W rezultacie, należy uznać, że opisany w stanie faktycznym niniejszego wniosku sposób ustalenia wskaźnika Nexus przez Wnioskodawcę jest prawidłowy

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”),

ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, badania naukowe są działalnością obejmującą:

a)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop,

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Odnosząc powyższe przepisy na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wskazanego we wniosku i jego uzupełnieniu wynika, że tworzą Państwo oprogramowanie w ramach usług rozwoju lub niezależnie od tych usług. Oprogramowanie to jest następnie odsprzedawane (tj. przenoszone są prawa autorskie do powstałych utworów), udostępniane w formie licencji lub udostępniane klientom na zasadach SaaS. Przykładowo jest to oprogramowywanie:

  • S.,
  • O.,
  • P.

Oprogramowanie to nazywane jest dalej jako „Funkcjonalności” lub „Oprogramowanie”. Nawet jeśli powstała Funkcjonalność stanowi rozwój oprogramowania (systemu) należącego do klienta Spółki, to w oparciu o zawierane umowy (i zgodnie przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych; t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1231 2509 z późn. zm.; dalej: „PAIPP”) Spółce przysługują do danej Funkcjonalności autorskie prawa majątkowe.

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.

Wobec powyższego ocena czy prace, które prowadzą Państwo stanowią działalność badawczo - rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W opisie sprawy wskazali Państwo że, tworzona Funkcjonalność w żadnym stopniu nie jest nieznaczną modyfikacją istniejącego oprogramowania (systemu) klienta czy Oprogramowania Spółki. Pod względem zastosowanej technologii, struktury, strony wizualnej, obsługi oraz zakresu funkcjonalności powstają całkiem nowe i odrębne moduły oraz rozwiązania programistyczne. Całość prowadzonych prac w zakresie modyfikacji oprogramowania jest ukierunkowana na rozszerzenie i udoskonalenie oferty Spółki. Prace prowadzone przez Państwa nad stworzeniem oraz istotnym rozwojem Funkcjonalności:

  • są ukierunkowane na nowe odkrycia (działalność nowatorska - umożliwia pozyskanie nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji i pomysłów związanych z projektowaniem nowych produktów lub procesów),
  • są oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach (działalność twórcza wykluczająca wszelkie rutynowe, odtwórcze działania związane, np. z późniejszymi zmianami w produkcie),
  • ich efektem jest projektowanie i tworzenie produktów, procesów, usług, które - w stosunku do dotychczasowej działalności Spółki - mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter,
  • produkty, procesy i usługi odróżniają się od dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki.

Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia Oprogramowania, kończą się najczęściej pozytywnym wynikiem, którego efektem jest utwór, napisany w języku programistycznym. Aczkolwiek na moment przystępowania do prac znane jest jedynie zamierzenie, planowany cel, natomiast nie ma stuprocentowej pewności, że cel zostanie osiągnięty. Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynno; charakterze programistycznym. Posiadają one przymiot indywidualności (tj. są każdorazowo sprofilowane pod konkretne potrzeby klienta i nie mają odtwórczego charakteru), innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Nawet w przypadku wystąpienia błędów wymagane jest podjęcia poszukiwań indywidualnych rozwiązań. Istotny jest też fakt, że istnieje nieskończona ilość rozwiązań, które mogą doprowadzić do oczekiwanego efektu.

Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest w całości rezultatem indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Wymaga posiadania, łączenia i kształtowania wiedzy w zakresie tworzenia i rozwijania automatyki i robotyki oraz języków programowania.

Zatem działalność, którąPaństwo prowadzą w zakresie tworzenia i rozwoju wymienionych w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Funkcjonalności ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Wyjaśnią Państwo, że działania Spółki zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Nie można zatem twierdzić, że zmiany te mają charakter rutynowy, bowiem w praktyce skutkują powstaniem zupełnie nowego Oprogramowania oraz stanowią systematyczny rozwój już istniejącego poprzez jego znaczące rozbudowanie. Działania Spółki nie mają charakteru jednorazowego. Jest to przedmiot jej działalności gospodarczej. Działalność w zakresie wytworzenia nowej Funkcjonalności cechuje się także systematycznością, ciągłością, jest również metodyczna - to znaczy jest prowadzona w sposób uporządkowany oraz według opracowanego przez Spółkę harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie Oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów.

Powyższe potwierdza zatem, że spełnione jest przez Spółka kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej w odniesieniu do wskazanych przez Państwa Funkcjonalności.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Z przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że działania Spółki zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Podkreślają Państwo, że w tworzeniu czy rozwoju Oprogramowania wymagana jest integracja wielu tworzonych środowisk, a także uwzględnienie specyfiki wielu zmiennych. Złożoność prac i ilość czynników wymaga dodatkowego wysiłku na poszukiwanie autorskich rozwiązań, a także wymusza konieczność wielokrotnego ponawiania prac testowych. Uzyskiwane wyniki są omawiane na cyklicznych spotkaniach i na ich podstawie podejmowane są decyzje o kierunkach dalszych prac. Na kolejnych etapach podejmowane są decyzje o kontynuacji, zmianach lub konieczności sprawdzenia nowych rozwiązań z uwzględnieniem dostępnych zasobów, co wpływa na konieczność modyfikacji harmonogramu prac. Taki sposób pracy wynika m.in. ze wspomnianej wyżej metody framework Scrum. Prace obejmują m.in. tworzenie specjalnych algorytmów, kodu źródłowego (czynności programowania), jak również weryfikację, modyfikację i udoskonalanie dostępnych rozwiązań programistycznych. Prace zmierzające do stworzenia lub rozwinięcia Oprogramowania, kończą się najczęściej pozytywnym wynikiem, którego efektem jest utwór, napisany w języku programistycznym. Aczkolwiek na moment przystępowania do prac znane jest jedynie zamierzenie, planowany cel, natomiast nie ma stuprocentowej pewności, że cel zostanie osiągnięty. Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Oprogramowania mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i często o charakterze programistycznym. Posiadają one przymiot indywidualności (tj. są każdorazowo sprofilowane pod konkretne potrzeby klienta i nie mają odtwórczego charakteru), innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter. Nawet w przypadku wystąpienia błędów wymagane jest podjęcia poszukiwań indywidualnych rozwiązań. Istotny jest też fakt, że istnieje nieskończona ilość rozwiązań, które mogą doprowadzić do oczekiwanego efektu. Oprogramowanie wytwarzane, rozwijane i ulepszane przez Państwa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jest w całości rezultatem indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej. Wymaga posiadania, łączenia i kształtowania wiedzy w zakresie tworzenia i rozwijania automatyki i robotyki oraz języków programowania. Spółka nie stosuje nowych i oryginalnych technik samego programowania. Wykorzystywane są standardowe technologie w zakresie łączenia, kształtowania i wykorzystania ich do opracowania nowych Funkcjonalności obsługujących np. określone procesy.

Zatem powyższe pozwala uznać, że Spółka wykorzystuje istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

  • nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
  • wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy - w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

  • nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
  • łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
  • kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
  • wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

  • planowaniu produkcji oraz
  • projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak sami Państwo wskazują we wniosku Spółka nie prowadzi badań naukowych w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego wskazanego we wniosku i jego uzupełnieniu wynika, że w celu realizacji prac nad tworzeniem/rozwojem Funkcjonalności, zatrudniają Państwo wykwalifikowanych specjalistów z zakresu szeroko pojętego programowania. Dzięki temu są Państwo w stanie zapewnić najwyższe standardy świadczonych usług, tworzyć

Osoby zaangażowane w stworzenie Funkcjonalności Spółka zatrudnia na podstawie:

  • umów o pracę (dalej: „Pracownicy”),
  • umów cywilnoprawnych - np. umowa zlecenia czy umowa o dzieło oraz
  • umów o współpracy zawieranych z osobami prowadzącymi indywidualne działalności gospodarcze (dalej: „Współpracownicy”).

Nabywają Państwo wyniki prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Spółka potwierdziła, że w sytuacji, gdy nabywa wyniki prac BR od ww. Współpracowników to wykorzystują je dalej w prowadzonej działalności, którą uważają za BR. Spółka nie nabywa od Współpracowników kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jak wskazano we wniosku o interpretację istotą zawartych ze Współpracownikami umów jest świadczenie usług, nie zaś nabywanie programów komputerowych. W przypadku prac związanych z tworzeniem, rozwijaniem Oprogramowania to wyłącznie Spółka (a nie przykładowo poszczególni Współpracownicy prowadzący indywidualne działalności gospodarcze) podejmuje kluczowe i strategiczne decyzje odnośnie kierunku prowadzonych prac, jak również organizuje i nadzoruje wykonywanie konkretnych zadań przez poszczególnych członków zespołów. Dodatkowo, prace tworzeniem, rozwijaniem Funkcjonalności mają charakter bardzo złożony i wymagają zaangażowania licznego zespołu, w związku z czym w praktyce wykluczona jest sytuacja, aby całość majątkowych praw autorskich do poszczególnych Funkcjonalności była przenoszona na rzecz Spółki przez pojedynczego Współpracownika. Zakres aktywności Współpracowników ma (i będzie mieć) charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która prowadzi (i będzie prowadzić) do powstania mniej lub bardziej złożonych, fragmentów kodów źródłowych. Wskazane fragmenty kodów źródłowych mają (będą miały) różne rozmiary. Sporadycznie mogą być one samodzielnymi programami komputerowymi ale najczęściej stanowią (i będą stanowić) jedynie fragmenty kodów źródłowych niezbędnych do zbudowania całości w postaci programu komputerowego na późniejszym etapie przez Spółkę. Nabywane od Współpracowników prowadzących działalności gospodarcze fragmenty kodów źródłowych są (i będą) przeznaczane przez Spółkę do: tworzenia przez Spółkę kompletnych i innowacyjnych Funkcjonalności lub umieszczenia w bibliotece kodów źródłowych Spółki, wykorzystywanej przez Spółkę do prowadzonej działalności. Z nabytych od Współpracowników i stworzonych przez Pracowników fragmentów kodów źródłowych Spółka tworzy (będzie tworzyć) kompletną, gotową i samodzielną Funkcjonalność. Czyli nabyte fragmenty kodów będą one podlegać dalszym zmianom wprowadzanym przez Spółkę (kompilacja, modelowanie, przygotowanie całości) i dopiero tak zmienione są przedmiotem sprzedaży/licencjonowania przez Spółkę. Spółka nie może jednak wykluczyć tego, że fragmentom kodu, które nie stanowią samodzielnych programów komputerowych przysługiwać jednak będzie ochrona prawno-autorska.

W świetle powyższego, opisane przez Państwa prace, które są wykonywane przez Spółkę polegające na stworzeniu nowych Funkcjonalności oraz ich rozwijaniu spełniać będą definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w przepisach updop.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.

Ad. 2 i 3

Należy wskazać, że od 1 stycznia 2019 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018, poz. 2193). Na podstawie regulacji wprowadzonych ww. ustawą zmieniającą, do systemu prawa podatkowego implikowano przepisy dotyczące preferencyjnego rozwiązania w podatkach dochodowych - tzw. Innovation Box.

Regulacje dotyczące stosowania opisanej powyżej ulgi zostały odzwierciedlone w art. 24d – 24e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 24d ust. 1 updop:

podatek od osiągniętego przez podatnika kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 24d ust. 2 updop:

kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1.patent,

2.prawo ochronne na wzór użytkowy,

3.prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4.prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5.dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6.prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7.wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz.U. z 2021 r. poz. 213),

8.autorskie prawo do programu komputerowego

- podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Zgodnie z art. 24d ust. 3 updop:

podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Sposób obliczenia wysokości kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej zawarty jest w art. 24d ust. 4 updop. Zgodnie z treścią tego przepisu:

wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a+b)*1,3/(a+b+c+d),

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a. prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3,

c. nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4,

d. nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Stosownie do art. 24d ust. 5 updop:

do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

W przypadku gdy wartość wskaźnika, o którym mowa w ust. 4, jest większa od 1, przyjmuje się, że wartość ta wynosi 1 (art. 24d ust. 6 ww. ustawy).

Zgodnie z treścią art. 24d ust. 7 updop:

dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest osiągnięty przez podatnika w roku podatkowym dochód (strata) ustalony zgodnie z art. 7 ust. 2:

1.z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

2.ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,

3.z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi,

4.z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

Obowiązki podatników podlegających opodatkowaniu na podstawie art. 24d updop, zostały określone w art. 24e updop.

W myśl art. 24e ust. 1 updop:

podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 24d są obowiązani:

1.wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonej ewidencji rachunkowej;

2.prowadzić ewidencję rachunkową w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3.wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 24d ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4.dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z tych kwalifikowanych praw własności intelektualnej - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5.dokonywać zapisów w prowadzonej ewidencji rachunkowej w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług - w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonej ewidencji rachunkowej nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Zgodnie z art. 24e ust. 2 updop:

w przypadku gdy na podstawie ewidencji rachunkowej nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 19.

Powyższe przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box. W tym zakresie wpisują się one w realizację „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, „Strategii na rzecz doskonałości naukowej, nowoczesnego szkolnictwa wyższego, partnerstwa z biznesem i społecznej odpowiedzialności nauki” oraz „Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” w obszarze innowacyjności. Znowelizowane przepisy mają prowadzić do wzrostu zainteresowania pracami badawczo-rozwojowymi prowadzonymi w Polsce oraz stanowić swoiste „zamknięcie” łańcucha wartości związanego z procesem tworzenia i komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań będących efektem prac badawczo-rozwojowych.

Należy także wskazać, że powyższe regulacje polegają na preferencyjnym opodatkowaniu 5% stawką podatkową dochodów uzyskiwanych przez podatnika z praw własności intelektualnej, których podatnik jest właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub posiada prawa do korzystania z nich na podstawie umowy licencyjnej i które są chronione na podstawie obowiązującego prawa krajowego lub międzynarodowego przez m.in. patent, dodatkowe prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, zwane „kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej”.

Możliwość skorzystania z ulgi Innovation Box ma miejsce również w sytuacji, gdy podatnik dokona zakupu kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa powyżej, pod warunkiem że następnie poniesie on koszty związane z rozwojem lub ulepszeniem nabytego prawa.

Dochodem kwalifikującym się do ulgi Innovation Box jest dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jak również, dochód z tego aktywa uwzględniony w cenie sprzedaży produktu lub usługi określany na zasadzie ceny rynkowej.

Warunkiem koniecznym dla skorzystania z omawianej preferencji jest wymóg prowadzenia przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej bezpośrednio związanej z wytworzeniem, komercjalizacją, rozwojem lub ulepszeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, co stanowi wyraz realizacji zasady nexus. Poziom dochodu kwalifikowanego do zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania będzie wyliczany przy zastosowania formuły (wzoru) wynikającej z raportu nr 5 BEPS. Przewidziano także możliwość zlecenia wykonania prac badawczo-rozwojowych innym podmiotom zarówno niepowiązanym, jak i powiązanym.

Należy podkreślić, że stosowanie tej ulgi (niższej stawki podatku do kwalifikowanych dochodów) będzie prawem, a nie obowiązkiem podatnika. Jest to o tyle istotne, gdyż z korzystaniem z ulgi wiążą się, bądź co bądź, dodatkowe obowiązki po stronie podatników, w szczególności obowiązek prowadzenia ewidencji pozwalającej na monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych.

Podatnik będzie miał możliwość stosowania niniejszej ulgi przez cały okres trwania ochrony prawnej kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W przypadku tych aktywów, które podlegają procedurze zgłoszenia/rejestracji, podatnik będzie mógł skorzystać z preferencji podatkowej od momentu zgłoszenia lub złożenia wniosku o rejestrację (obowiązek zwrotu kwoty ulgi w przypadku wycofania wniosku, odmowy udzielenia prawa lub odrzucenia wniosku o rejestrację).

Ewidencja - zgodnie z art. 24e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – ma zatem na celu obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, a także monitorowanie i śledzenie efektów prac badawczo-rozwojowych. Wskazana ewidencja jest bardzo ważna, ponieważ jej prowadzenie w sposób niezapewniający osiągnięcie ww. celów, spowoduje po stronie podatnika obowiązek opodatkowania dochodu podatkiem dochodowym wg stawki 9% lub 19%.

Powyższe ma zapewnić możliwość ustalenia łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Jak wynika z powyższych regulacji podatnicy, którzy opodatkowują dochody z kwalifikowanych IP stawką 5%, mają obowiązek prowadzenia wyodrębnionej ewidencji dla wszystkich operacji finansowych związanych z uzyskiwaniem tych dochodów. Przepisy o IP Box nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box. Jednak dla celów obliczenia dochodu z kwalifikowanego IP istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona w sposób należyty tak, aby móc w rocznym zeznaniu podatkowym wykazać łączną sumę przychodów, kosztów podatkowych, dochodów, strat, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5% oraz dochodu, który nie będzie podlegał preferencyjnemu opodatkowaniu.

Przepisy wprowadzają korzystne rozwiązania podatkowe dla przedsiębiorców, którzy uzyskują dochody z komercjalizacji wytworzonych lub rozwiniętych przez nich praw własności intelektualnej, tzw. Innovation Box.

Odnosząc powyższe przepisy podatkowe do przedstawionego opisu sprawy, należy wskazać, że:

1.Tworzą Państwo oraz rozwijają poprzez dokonywane modernizacje wskazane we wniosku oprogramowania w ramach prowadzonej bezpośrednio przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, spełniającej definicje wskazane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.Spółka przenosi ogół praw autorskich do Funkcjonalności na rzecz klientów odpłatnie na mocy umowy o świadczenie usług. Przeniesienie praw majątkowych na Zleceniodawcę następuje na podstawie pisemnej umowy na wskazanych w niej polach eksploatacji, są to warunki zgodne z art. 41 oraz art. 53 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Spółka udziela także licencji na korzystanie z opracowanych/stworzonych przez siebie Funkcjonalności, udostępnia stworzone Funkcjonalności na zasadach SaaS.

  • Tworzona Funkcjonalność w żadnym stopniu nie jest nieznaczną modyfikacją istniejącego oprogramowania (systemu) klienta czy Oprogramowania Spółki. Pod względem zastosowanej technologii, struktury, strony wizualnej, obsługi oraz zakresu funkcjonalności powstają całkiem nowe i odrębne moduły oraz rozwiązania programistyczne. Całość prowadzonych prac w zakresie modyfikacji oprogramowania jest ukierunkowana na rozszerzenie i udoskonalenie oferty Spółki. Prace prowadzone przez Państwa nad stworzeniem oraz istotnym rozwojem Funkcjonalności są ukierunkowane na nowe odkrycia, są oparte na oryginalnych koncepcjach i hipotezach, ich efektem jest projektowanie i tworzenie produktów, procesów, usług, które - w stosunku do dotychczasowej działalności Spółki - mają nowy, bardziej innowacyjny, ulepszony charakter, produkty, procesy i usługi odróżniają się od dotychczas funkcjonujących w ofercie Spółki.

3.Wnioskodawca potwierdził, że prowadzi ewidencję zgodną z wymogami art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wskazać należy, że oprogramowanie - definiowane jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów - podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 24d ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ww. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze wskazać należy, autorskie prawo do programów komputerowych (Oprogramowania/Funkcjonalności) wytwarzanych lub rozwijanych przez Spółkę w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej można uznać za kwalifikowane prawo własności intelektualnej w rozumieniu art. 24d ust. 2 pkt 8 updop.

Dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskują Państwo ze sprzedaży praw majątkowych do programów komputerowych oraz z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (art. 24d ust. 7 pkt. 1 i 2 ustawy o CIT).

Ponadto, wskazują Państwo, że zastosują opodatkowanie preferencyjną stawką wyłącznie do kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Dla celów podatkowych Spółka wyodrębnia dwie kategorie dochodów: dochód z Oprogramowania oraz dochód pozostały.

Tym samym, mogą Państwo zastosować stawkę 5% do dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży Funkcjonalności/Oprogramowania oraz licencji do Funkcjonalności/Oprogramowania lub udostępniania ich w modelu SaaS osiąganego od 1 stycznia 2023 r. Zatem, przysługuje Państwu prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania ww. dochodów uzyskiwanych od 1 stycznia 2023 r., a także przysługiwać będzie Państwu prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów uzyskanych w kolejnych latach, jeżeli nie zmieni się stan faktyczny lub nie ulegną zmianie przepisy prawa podatkowego w tym zakresie.

Państwa stanowisko w zakresie pytania 2 i 3 jest prawidłowe.

Ad. 4

Państwa wątpliwości budzi kwestia poprawność przypisania wskazanych we wniosku wydatków do wskaźnika nexus. We wniosku wskazali Państwo, że do kosztów bezpośrednich związanych z powstaniem lub rozwojem Funkcjonalności zaliczają Państwo następujące wydatki:

  • koszty wynagrodzenia Pracowników oraz Współpracowników (zarówno podmiotów powiązanych, jak i niepowiązanych ze Spółką) - przyporządkowane zgodnie z rejestrem czasu pracy,
  • koszty nabycia środków trwałych, sprzętu i wyposażenia (np. laptopów, mikrofonów lub innego sprzętu elektronicznego),
  • peryferia komputerowe (monitory, dyski pamięci, myszki komputerowe),
  • koszty serwerów,
  • koszty licencji specjalistycznego oprogramowania komputerowego,
  • zakup literatury fachowej niezbędnej do stałego podnoszenia wiedzy o nowe narzędzia programistyczne,
  • koszty telekomunikacyjne - służące do bezpośredniego kontaktowania się z klientem oraz planowania prac, umawiania spotkań w zespołach Pracowników i Współpracowników,
  • Internet - jako medium niezbędne do bezpośredniego tworzenia Oprogramowania.

Ponadto w związku z prowadzoną działalnością, Spółka ponosi również koszty niezwiązane bezpośrednio z przychodami uzyskiwanymi z Funkcjonalności. Są to np.:

  • koszty licencji oprogramowania komputerowego, wykorzystywanego na cele administracyjne (np. Microsoft Word, Microsoft Excel),
  • koszty wynajmu powierzchni biura,
  • koszty obsługi prawnej i księgowej,
  • koszty związane z relacjami inwestorskimi i marketingiem Spółki, w tym koszty udziału w wydarzeniach branżowych oraz targach,
  • koszty prowadzenia strony internetowej dedykowanej Spółce,
  • koszty zakupu sprzętu komputerowego przeznaczonego na cele administracyjne,
  • inne koszty ogólne związane z zatrudnieniem i współpracą z pracownikami i współpracownikami Spółki.

Przechodząc do kwestii, które z wydatków ponoszonych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są kosztami uzyskania przychodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tutejszy Organ wyjaśnia, co następuje.

Należy przede wszystkim podkreślić, że wysokość dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

  • dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i
  • wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 24d ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem dla potrzeb obliczenia podstawy opodatkowania podlegającej preferencyjnemu opodatkowaniu stawką 5% podatnik jest zobowiązany do wyliczenia dwóch podstawowych wartości:

  • dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym oraz
  • wskaźnika, którym zostanie przemnożony powyższy dochód.

Z objaśnień podatkowych z 15 lipca 2019 r. wynika bowiem, że „Obliczając wysokość dochodu z kwalifikowanego IP, który w dalszej kolejności zostanie przemnożony przez wskaźnik nexus w celu obliczenia końcowego dochodu podlegającego 5% stawce podatku, niezbędne jest określenie związanych z kwalifikowanym IP przychodów oraz kosztów. Konieczne jest więc wskazanie przez podatnika przychodów osiąganych z danego kwalifikowanego IP oraz alokowanie do tych przychodów funkcjonalnie związanych z nimi kosztów, które w sposób bezpośredni i pośredni przyczyniły się do powstania tego przychodu. Zatem, dochodem z kwalifikowanego IP jest nadwyżka sumy przychodów osiągnięta z tego kwalifikowanego IP nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z kwalifikowanego IP”.

Należy zauważyć, że istotne jest to, aby ze wskaźnika nexus wykluczyć koszty, które nie są lub ze swej natury nie mogą być, bezpośrednio związane z wytworzeniem, rozwinięciem lub ulepszeniem konkretnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ustalając wskaźnik nexus, należy pamiętać, aby istniał związek między:

  • wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem kwalifikowanego prawa własności intelektualnej,
  • kwalifikowanym prawem własności intelektualnej oraz
  • dochodami uzyskiwanymi z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu, jakim jest kalkulacja tego wskaźnika.

Należy również pamiętać, że wskaźnik nexus jest obliczany oddzielnie dla dochodów z poszczególnych kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W związku z tym, Wnioskodawca powinien również ustalić odrębnie koszty faktycznie poniesione na działalność badawczo-rozwojową związaną z danym prawem.

Jak wskazuje Minister Finansów w objaśnieniach z 15 lipca 2019 r., zgodnie z akapitem 39 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5 koszty kwalifikowane winny być uwzględniane we wskaźniku niezależnie od metody ich ujmowania w kosztach podatkowych, zgodnie z ogólnymi zasadami podatkowymi. Dlatego też koszty dla celów kalkulacji wskaźnika należy rozumieć szerzej (funkcjonalnie w kontekście ww. Raportu OECD), niż w odniesieniu do ustalania kosztów uzyskania przychodów na gruncie pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy także wspomnieć, że wskaźnik nexus „(…) służy do określania tej części dochodu z kwalifikowanego IP, która podlega preferencyjnej 5% stawce podatkowej, powinien być liczony kumulatywnie na przestrzeni lat. Oprócz właściwych przepisów o IP BOX, potwierdzają to wytyczne przedstawione przez OECD w Raporcie BEPS Działanie nr 5 (akapit 45 Raportu OECD BEPS Plan Działania nr 5)”.

Ponadto zgodnie z Objaśnieniami Ministerstwa Finansów z 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – IP BOX (akapit nr 114-116)

  • „Do kosztów, o których mowa we wskaźniku nexus podatnik może zaliczyć między innymi wszelkie poniesione należności związane z zatrudnieniem pracowników na podstawie umowy o pracę, w tym między innymi składki na ubezpieczenie społeczne, a także poniesione należności z tytułów umowy zlecenia lub umowy o dzieło” (pkt 114).
  • „Podatnik będzie miał również prawo uwzględnić we wskaźniku nexus koszty związane z zawarciem umowy cywilno-prawnej z podmiotem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą (np. umowy B2B). W przypadku takiej umowy nabyta usługa (wynik prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP) będzie ujęta w literze b wzoru nexus o ile podmiot, z którym zawarta jest umowa nie jest podmiotem powiązanym. W przypadku podmiotów powiązanych koszty nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych należy ująć w literze c wzoru nexus. Dodatkowo, jeżeli w wyniku wykonania umowy dojdzie do przeniesienia prawa własności intelektualnej pomiędzy podmiotami, wówczas koszty, októrych mowa wyżej, należy ująć w literze d wzoru nexus” (pkt 115).
  • „Jeżeli pracownik zatrudniony przez podatnika realizuje działalność badawczo-rozwojową to wówczas należy uznać, że poniesione przez pracodawcę wydatki w tym zakresie mogą zostać zaliczone do kosztów, o których mowa w lit. a wzoru nexus, tj. do kosztów faktycznie poniesionych przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym IP” (pkt 116).

Podkreślić należy, że podejście nexus koncentruje się na wykazaniu związku między:

  • wydatkami poniesionymi przez podatnika w związku z wytworzeniem/rozwojem/ ulepszeniem kwalifikowanych IP w ramach prowadzonej przez podatnika działalności badawczo-rozwojowej,
  • kwalifikowanymi IP,
  • dochodami uzyskanymi z kwalifikowanych IP.

Wskazać należy, że ta szczególna metoda ujmowania kosztów we wskaźniku ma zastosowanie jedynie dla celu jakim jest kalkulacja tego wskaźnika i nie zmienia zasad traktowania kosztów dla innych celów, w tym do obliczania dochodu, który jest przemnażany przez ten wskaźnik.

Wskazali Państwo, że do bezpośrednich kosztów związanych z powstaniem lub rozwojem Funkcjonalności konieczne jest ponoszenie przez Spółkę licznych wydatków. Należą do nich przede wszystkim:

  • koszty wynagrodzenia Pracowników oraz Współpracowników (zarówno podmiotów powiązanych, jak i niepowiązanych ze Spółką) - przyporządkowane zgodnie z rejestrem czasu pracy,
  • koszty nabycia środków trwałych, sprzętu i wyposażenia (np. laptopów, mikrofonów lub innego sprzętu elektronicznego),
  • peryferia komputerowe (monitory, dyski pamięci, myszki komputerowe),
  • koszty serwerów,
  • koszty licencji specjalistycznego oprogramowania komputerowego,
  • zakup literatury fachowej niezbędnej do stałego podnoszenia wiedzy o nowe narzędzia programistyczne,
  • koszty telekomunikacyjne - służące do bezpośredniego kontaktowania się z klientem oraz planowania prac, umawiania spotkań w zespołach Pracowników i Współpracowników.
  • Internet - jako medium niezbędne do bezpośredniego tworzenia Oprogramowania.

Ww. wydatki Spółka uznała za związane bezpośrednio z powstaniem lub rozwojem Funkcjonalności z uwagi na to, że bez ich poniesienia Funkcjonalności by nie powstały lub ich powstanie byłoby mocno utrudnione.

Ponadto na potrzeby ustalenia wskaźnika Nexus Spółka przyjmuje następujące przyporządkowanie:

  • do litery a - koszty wynagrodzeń wraz z pochodnymi Pracowników i Współpracowników zaangażowanych w stworzenie i rozwój tworzonych przez Spółkę Funkcjonalności oraz bezpośrednie koszty związane z powstaniem lub rozwojem Funkcjonalności
  • do litery b - koszty usług nabytych od Współpracowników w związku ze stworzeniem i rozwojem funkcjonalności, o ile Współpracownicy będą podmiotem niepowiązanym ze Spółką w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT,
  • do litery c - koszty usług nabytych od Współpracowników w związku ze stworzeniem i rozwojem funkcjonalności, o ile Współpracownicy będą podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT,
  • do litery d - nie przypisywać żadnych kosztów.

Spółka doprecyzowała, że pod lit. „a” będzie ujmować wynagrodzenie Współpracowników, z którymi zawarła umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Umowy te nie są zawarte w ramach prowadzonych przez Współpracowników działalności gospodarczych.

Natomiast wynagrodzenie Współpracowników prowadzących indywidualne działalności gospodarczej będzie ujmowane w literze „b” wskaźnika nexus.

Spółka nabywa wyniki prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Spółka nie nabywa od Współpracowników kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Jak wskazano we wniosku o interpretację istotą zawartych ze Współpracownikami umów jest świadczenie usług, nie zaś nabywanie programów komputerowych. Zakres aktywności Współpracowników ma (i będzie mieć) charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności, która prowadzi (i będzie prowadzić) do powstania mniej lub bardziej złożonych, fragmentów kodów źródłowych. Wskazane fragmenty kodów źródłowych mają (będą miały) różne rozmiary. Sporadycznie mogą być one samodzielnymi programami komputerowymi ale najczęściej stanowią (i będą stanowić) jedynie fragmenty kodów źródłowych niezbędnych do zbudowania całości w postaci programu komputerowego na późniejszym etapie przez Spółkę. Z nabytych od Współpracowników i stworzonych przez Pracowników fragmentów kodów źródłowych Spółka tworzy (będzie tworzyć) kompletną, gotową i samodzielną Funkcjonalność.

Jak już wyżej wskazano, przepisy IP Box dają podatnikowi możliwość nabycia wyników prac badawczo-rozwojowych od innych podmiotów, zarówno powiązanych, jak i niepowiązanych. Należy jednak pamiętać, że koszty poniesione przez podatnika na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym IP od innego podmiotu podatnik będzie musiał umieścić w odpowiednim miejscu we współczynniku nexus, tj. koszty poniesione na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotu niepowiązanego - w literze b, a koszty poniesione na nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych od podmiotu powiązanych – w literze c.

Należy jednocześnie zaznaczyć, że w przypadku składników majątku, które stanowią podlegające amortyzacji środki trwałe (lub wartości niematerialne i prawne), koszt zakupu takich środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych), które podlegają amortyzacji podatkowej oraz mają związek z wytworzeniem kwalifikowanego IP może zostać uwzględniony we wskaźniku nexus, jednakże uwzględnić można jedynie odpisy amortyzacyjne dokonane przez podatnika w roku podatkowym, w którym będzie korzystał z preferencyjnej stawki podatkowej.

Podkreślić w tym miejscu należy, że z treści art. 24d ust. 4 ustawy o CIT wynika, że pod lit. „a” wskaźnika nexus należy uwzględnić: koszty faktycznie poniesione przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej. Zatem jeżeli pracownik zatrudniony przez podatnika realizuje działalność badawczo-rozwojową to wówczas należy uznać, że poniesione przez pracodawcę wydatki w tym zakresie mogą zostać zaliczone do kosztów, o których mowa w lit. „a” wskaźnika nexus, tj. do kosztów faktycznie poniesionych przez podatnika na prowadzoną bezpośrednio przez niego działalność badawczo- rozwojową związaną z kwalifikowanym IP.

W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie:

  • koszty wynagrodzenia osób zatrudnionych na umowę o pracę (Pracowników) w części pokrywającej czas pracy przeznaczony przez pracowników Spółki na działalność badawczo – rozwojową (danego Oprogramowania/Funkcjonalności), należy zaliczyć do kosztów, o których mowa w lit. „a” wskaźnika nexus;
  • koszty nabycia środków trwałych, sprzętu i wyposażenia (laptopów, mikrofonów lub innego sprzętu elektronicznego), peryferia komputerowe (monitory, dyski pamięci, myszki komputerowe), koszty serwerów, koszty licencji specjalistycznego oprogramowania komputerowego, zakup literatury fachowej niezbędnej do stałego podnoszenia wiedzy o nowe narzędzia programistyczne, koszty telekomunikacyjne - służące do bezpośredniego kontaktowania się z klientem oraz planowania prac, umawiania spotkań w zespołach Pracowników i Współpracowników, Internet - jako medium niezbędne do bezpośredniego tworzenia Oprogramowania bez których jak Państwo wskazują Funkcjonalności by nie powstały lub ich powstanie byłoby mocno utrudnione, także należy zaliczyć te koszty do lit. „a” wskaźnika nexus;
  • koszty wypłacanego wynagrodzenia z tytułu umów zawartych z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej (gdzie podstawą jest umowa cywilnoprawna - umowa zlecenie/umowa o dzieło) stanowią koszty faktycznie poniesione przez Spółkę na prowadzoną bezpośrednio przez nią działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, a co za tym idzie należy zakwalifikować te koszty do litery „a” we wzorze Nexus.
  • koszty związane z zawarciem umowy cywilno-prawnej z podmiotem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą (np. umowy B2B) powinny zostać ujęte w literze „b” wskaźnika nexus o ile podmiot, z którym zawarta jest umowa nie jest podmiotem powiązanym. W przypadku podmiotów powiązanych wynagrodzenie to należy ująć w literze „c” wskaźnika nexus. Należy jednocześnie podkreślić, że do litery b i c wskaźnika nexus można zaliczyć wyłącznie tę część wynagrodzenia ww. podmiotów powiązanych i niepowiązanych, która obejmuje nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych.

Zatem, opisany w stanie faktycznym i zdarzeniu przyszłym oraz uzupełnieniu wniosku sposób ustalenia wskaźnika Nexus przez Spółkę jest prawidłowy.

Należy jednak pamiętać, że w sytuacji nabycia gotowego programu komputerowego, koszt jego nabycia powinien być ujęty pod literą d wskaźnika nexus.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 4 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

  • Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
  • Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Odnosząc się do powołanych przez Państwa we wniosku interpretacji indywidualnych, wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie wiążą organu w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Zostały wydane w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Nie mogą one zatem przesądzać o niniejszym rozstrzygnięciu. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, że nie stanowią materialnego prawa podatkowego. Każdą sprawę tut. organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00