Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
wróć do listy [2124 z 2812]

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2024 r., sygn. II OSK 2274/22

Dnia 7 lutego 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Sędzia NSA Zdzisław Kostka (spr.) Sędzia del. WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Kr 1376/21 w sprawie ze skargi M. Ł. na czynność Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z dnia 20 października 2021 r. nr [...] w przedmiocie włączenia do wojewódzkiej ewidencji zabytków karty ewidencyjnej obiektu nieruchomego – [...] w M. 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od M. Ł. na rzecz Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie kwotę 460 (czterysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z 17 marca 2022 r., sygn. akt II SA/Kr 1376/21, na skutek skargi M. Ł. stwierdził w zakresie dotyczącym działek nr [...], [...] oraz [...] z obrębu [...] bezskuteczność czynności Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie z 20 października 2021 r. polegającej na włączeniu do wojewódzkiej ewidencji zabytków karty ewidencyjnej cmentarza [...] w M.

Sąd pierwszej instancji po przedstawieniu przepisów regulujących zasady prowadzenia wojewódzkiej ewidencji zabytków, w tym wskazaniu, że w takiej ewidencji może być ujęty zabytek po stwierdzeniu, że określony przedmiot posiada cechy zabytku, uznał, że nie zostało wykazane, aby na wymienionych w wyroku działkach, stanowiących własność skarżącej, znajdował się zabytek w postaci cmentarza [...], na którym grzebano m.in. ofiary zarazy [...] z 1873 r. Stwierdził, że cmentarz, co do zasady, jako miejsce pamięci zmarłych powinien być objęty ochroną. Zaznaczył, że nie ulega wątpliwości, iż cmentarz [...] we wsi M., w szczególności niedaleko dzisiejszej ul. [...] istniał, ale uznał, że zebrany materiał dowodowy nie wystarcza, aby przyjąć, że znajdował się on na działkach stanowiących własność skarżącej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00
do góry
do góry
Potrzebujesz pomocy?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00